Dnevno@RSE: Stotine ubijenih u eksploziji u bolnici u Gazi, Izrael negira odgovornost; Nemačka pojačava nadzor granica

Osoblje iznosi povređene osobe iz bolnice u Pojasu Gaze posle eksplozije za koju se međusobno optužuju Izrael i palestinski militanti, 17. oktobar 2023.

Dnevno@RSE na početku svakog radnog dana donosi vam pregled najvažnijih vesti sa Zapadnog Balkana i sveta. Za vas biramo najave za ključne događaje kao i jedinstvene sadržaje RSE. Prijavite se, uštedite vreme, informišite se!

Dobro jutro poštovani čitaoci,

Piše vam Andrej Zarević, novinar Radija Slobodna Evropa.

Ovog jutra za vas smo izabrali:

Važno za danas

  • Najmanje 500 ljudi ubijeno je u izraelskom vazdušnom napadu na bolnicu u Pojasu Gaze, saopštile su palestinske zdravstvene vlasti. Direktor Svetske zdravstvene organizacije osudio je napad na bolnicu Al-Ahli u Gazi. Pratite najnovije vesti o ratu Izraela i Hamas na našem blogu uživo.
  • Predstavnici takozvane "velike petorke" krajem ove nedelje dolaze u Prištinu i Beograd da se postigne konkretan napredak u primeni Sporazuma o putu normalizacije i deeskalaciji posle najnovijih dešavanja, izjavio je portparol EU Peter Stano. "Imamo jasna očekivanja da će strane nastaviti proces normalizacije i ispuniti svoje obaveze bez odlaganja ili uslova", rekao je Stano novinarima.
  • Predsednica Kosova Vjosa Osmani izjavila je da dosadašnja istraga oko dešavanja u Banjskoj na severu "dokazuje da Srbija stoji" iza napada na policiju Kosova 24. septembra i pozvala Evropsku komisiju da uvede kaznene mere Beogradu.

Rat Izraela i Hamasa

Pogledajte video prilog o situaciji u Gazi koja se pogoršava iz minuta u minut, dok stanovnici palestinskog priobalnog pojasa traže preživele. UN pozivaju da humanitarne agencije dobiju pristup Gazi i upozorava na moguće ratne zločine, ističu da u prodavnicama ima zaliha hrane za samo četiri ili pet dana.

Palestinska militantna grupa Hamas koristi globalnu finansijsku mrežu kako bi dobila podršku dobrotvornih organizacija i prijateljskih nacija, noseći gotovinu kroz tunele u Gazi ili koristeći kriptovalute kako bi zaobišla međunarodne sankcije, tvrde stručnjaci i zvaničnici. Međutim, Hamas, koji upravlja Pojasom Gaze, suočiće se s još više prepreka u pristupu fondovima posle napada ove grupe u kojem je ubijeno 1.400 Izraelaca, uglavnom civila. Izrael je odgovorio najžešćim bombardovanjem Gaze u 75 godina sukoba, u kome je ubijeno najmanje 2.800 osoba, od kojih su polovina deca i žene.

Aktivistkinje i aktivisti nevladine organizacije Žene u crnom pozvali su u Beograda na hitan prekid rata na Bliskom istoku. "Mi izražavamo najdublju solidarnost sa civilima kako u Izraelu, tako i u Palestini, i solidarnost sa našim sestrama po miru, izraelskim i palestinskim drugaricama sa kojima sarađujemo više od tri decenije", rekla je za RSE aktivistkinja Staša Zajović.

RSE intervju

Srbija mora da odluči da li je na putu ka Evropi ili na putu da postane neka vrsta ruskog ostrva, izjavio je nemački političar Džo Vajgarten, komentirajući bezbednosnu situaciju u regionu. Poslanik Socijaldemokratske partije u Bundestagu i član Komiteta za odbranu nemačkog parlamenta kaže da je Rusiju vođena idejom da destabilizuje koji god do Evrope može, dok nepriznavanje Kristijana Šmita za visokog predstavnika naziva velikom greškom.

Za ruskog predsednika Vladimira Putina rat Izraela i Hamasa je kao i svaka druga kriza širom sveta: prilika da se doprinese ostvarivanju ciljeva Rusije u njenoj invaziji na Ukrajinu, kaže bivši naftni tajkun i ruski opozicioni aktivista Mihail Hodorkovski. "Nije bitno da li je u pitanju Hamas ili Hezbolah, da li je u pitanju situacija u Izraelu ili da se nešto zakuva na Balkanu. Nije važno. Ono što je važno jeste da se skrene pažnja velikih svetskih igrača".

Balkan na RSE

Potpisivanje Sporazuma o slobodnoj trgovini Srbije i Kine, predsednik Srbije Aleksandar Vučić je opisao kao "veliki korak napred", dok je ministar spoljnih poslova Ivica Dačić ocenio da je reč "događaju od istorijskog značaja za Srbiju, ne samo s aspekta ekonomije nego i spoljno-političke pozicije". Međutim, s obzirom na trend među članicama u Evropskoj uniji postepenog razdvajanja njihovih ekonomija od kineske, Stefan Vladisavljev iz nevladinog Beogradskog fonda za političku izuzetnost ocenio je ovaj sporazum " ukazuje na određene nedoslednosti u posvećenosti evropskim integracijama i usaglašavanju sa politikama EU".

Predsednici Srbije i Kine, Aleksandar Vučić i Si Đinping, na sastanku u Pekingu, 17. oktobar 2023.

Zvaničnici EU smatraju da Srbija može da sklapa trgovinske sporazume s drugim državama ili organizacijama pre pristupanja EU, pod uslovom da nisu u suprotnosti sa odredbama Sporazuma o pridruživanju i stabilizaciji, ali da se Beograd obavezao da će na dan pristupanja EU istupiti iz svih bilateralnih sporazuma o slobodnoj trgovini, izjavio je portparol EU Peter Stano.

Vučić je izjavio da je u Pekingu kratko razgovarao i s ruskim predsednikom Vladimirom Putinom, navodeći da to nije bio bilateralni sastanak. Predsednik Srbije nije precizirao o čemu su razgovarali. I Vučić i Putin u Pekingu su učestvovali na međunarodnom forumu kineske Inicijative Pojas i put.

Pitanje dvojnog državljanstva Andrije Mandića ponovo je aktualizovano posle najave da bi lider bivšeg prosrpskog Demokratskog fronta mogao da bude novi predsednik Skupštine Crne Gore. Zakon o crnogorskom državljanstvu zabranjuje dvojno državljanstvo, osim ako je stečeno pre nezavisnosti Crne Gore 2006. ili ako o tome postoji sporazum između dve države, što Crna Gora nema sa Srbijom. Na upit RSE, da li će otkriti datum prijema u srpsko državljanstvo, Mandić i portparol njegove stranke nisu odgovorili. Isto pitanje RSE je uputio i MUP-u Srbije, ali je odgovor izostao.

Jednogodišnja kazna zatvora zbog učestvovanja u ratu na prostoru Ukrajine, koja je kasnije preinačena u uslovnu osudu, nije sprečila državljanina Srbije Vlada Stanića da se, kako tvrdi, vrati u Ukrajinu i ponovo ratuje na strani Rusije.

Spomenik i muzej četničkom vođi Dragoljubu Draži Mihailoviću otvoren je u Beogradu, na mestu njegove nekadašnje kuće. Policija je grupu antifašista, koji se tome protive, sprečila da priđe okupljanju. Muzej i spomenik napravilo je udruženje "Naša Drina", a iz gradske uprave je ranije rečeno da o tome ne postoji odluka.

Pogledajte video prilog o ruskom muzičkom duu Dva Egora, koji je nakon par godina pauze, nastavio rad u Crnoj Gori. Čak su objavili i novu-staru pesmu "Čekaću tebe ja" prevedenu na crnogorski, koja s njihovim "novim početkom" u stranoj zemlji i aktuelnom političkom situacijom u domovini, donosi nova značenja.

Rat u Ukrajini

Ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski potvrdio je da je Ukrajina koristila taktički raketni sistem američke vojske, poznat kao ATACMS, u napadima tokom noći. Po navodima ukrajinske vojske, uništeno je devet ruskih vojnih helikoptera, skladište municije i sistem za lansiranje protivvazdušne odbrane.

Čini se da je Severna Koreja počela tajno da isporučuje velike količine municije Rusiji, navodi se u izveštaj londonskog Royal United Services Institute, koji je koristio visokokvalitetne satelitske snimke koji prikazuju luke i pošiljke vozovima.

Svet

U stalnim nastojanjima da upravlja porastom dolazaka migranata u Nemačku i pojača napore u sprečavanju krijumčarenja ljudi, Berlin je odlučio da uvede dodatne provere i uspostavi mobilne i fiksne kontrolne punktove duž granica s Poljskom, Češkom i Švajcarskom. Nove mere duž istočnih i južnih granica usledile su nakon fatalne saobraćajne nesreće u kojoj je poginulo sedam osoba pošto su navodno ilegalno prevezene preko granice u Bavarsku, pišu svetski mediji.

Šta ima?

U potcastu poslušajte kako će se u BiH obeležiti Dan Evropski dan borbe protiv trgovine ljudima, o Šantićevim večerima poezije u Mostaru, regionalnoj investicionoj konferenciji o obnovljivim izborima energije u Tivtu i drugim temama.

Šta ima još…

Toliko za danas, pišite nam i podelite vaše priče sa nama na slobodnaevropa@rferl.org

Srdačan pozdrav do sutra ujutro,

Andrej Zarević

Dnevno@RSE dolazi besplatno u vaš inbox. Prijavite se, uštedite vreme, informišite se!