Dnevno@RSE: Osmani razgovarala sa Stoltenbergom; Bela kuća ograničava eksploataciju nafte i gasa na Aljasci

U poplavama u Bugarskoj, Turskoj i Grčkoj do 7. septembra je poginulo 14 osoba.

Dnevno@RSE na početku svakog radnog dana donosi vam pregled najvažnijih vesti sa Zapadnog Balkana i sveta. Za vas biramo najave za ključne događaje kao i jedinstvene sadržaje RSE. Prijavite se, uštedite vreme, informišite se!

Dobro jutro poštovani čitaoci,

Piše vam Andrej Zarević, novinar Radija Slobodna Evropa.

Ovog jutra za vas smo izabrali:

Važno za danas

  • Generalni sekretar NATO-a Jens Stoltenberg osudio je napade na pripadnike mirovne misije Alijanse krajem maja na severu Kosova. Šef Alijanse primio je predsednicu Kosova Vjosu Osmani, koja je ocenila da su napadi na vojnike KFOR-a na severu bili "planirani, organizovani i sprovedeni od srpskih organizovanih kriminalnih grupa, što je jasno dokazano video zapisima i istragom".
  • Ambasada SAD u BiH ocenila je da su pretnje predsednika Republike Srpske Milorada Dodika da će sprečiti visokog predstavnika Kristijana Šmita da uđe u taj entitet protivustavne i da su još jedan napad na Dejtonski mirovni sporazum, ustavni poredak BiH i državu BiH. Specijalni izaslanik nemačke vlade za Zapadni Balkan koji je u sredu razgovarao s Dodikom poručio je da Berlin podržava Šmita, navodeći da su secesionistička politika, napadi na državne institucije BiH i sužavanje slobode medija i civilnog društva neprihvatljivi.
  • Predsednik Srbije Aleksandar Vučić na sastanku u Beogradu s komandantom Nacionalne garde Ohaja Džonom Harisom istakao je da je Srbija opredeljena da jača odnose sa SAD. Šef diplomatije Ivica Dačić je na obeležavanju "Dana Amerike" u Skupštini Srbije, rekao da je zagovornik najboljih mogućih odnosa sa SAD, ali da Srbija ne može da ih posluša da prizna Kosovo.

Balkan na RSE

Poreska administracija Kosova traži od preduzeća koja posluju u Severnoj Mitrovici da se registruju u kosovskom sistemu. Mnoga tamošnja preduzeća, kao i u drugim opštinama sa srpskom većinom na severu Kosova, nisu registrovana, što znači da Kosovu godinama nisu plaćali nikakve dažbine. Privrednici s kojima je RSE razgovarao kažu da će ignorisati poslednji zahtev Poreske administracije Kosova.

Učenici srednjih škola u Srbiji koji nastavu pohađaju na albanskom jeziku ovu školsku godinu počeli su bez udžbenika na maternjem jeziku. Višedecenijski problem nepostojanja udžbenika na albanskom je 2021. rešen za učenike osnovnih škola, ali srednjoškolci se i dalje snalaze na različite načine. "Ćerka na časovima hvata beleške, a pojedine lekcije joj iz Prištine šalje rođaka koja tamo pohađa školu", kaže A. M. iz Preševa, opštine s pretežno albanskim stanovništvom na krajnjem jugu Srbije.

Ometanje rada srpskog parlamenta uz zvižduke, sirene i povike poslanika dela opozicije nije novina u parlamentarnom životu Srbije. Za nešto više od 30 godina višestranačja bilo je i tuča, uvreda, polivanja vodom, čupanja kablova s govornice, kletvi, gađanja cipelom... RSE donosi pregled incidenata koji su u protekle dve decenije obeležili rad parlamenta u Srbiji.

Izgradnja deonice autoputa Vranduk-Ponirak, u blizini Zenice, najavljena je pre šest godina kao jedna od najvećih infrastrukturnih projekata u Bosni i Hercegovini. Četiri godine od početka radova potrošeni su milioni evra za oko pet i po kilometara neizgrađenog puta i sada je taj slučaj predmet istrage tužilaštva.

Gradilište na autoputu Vranduk-Ponirak. Nakon što je planirani novac potrošen i rokovi probijeni, radovi su suspendovani krajem jula.

Ženska nevladina udruženja i eksperti pozdravili su evaluaciju Saveta Evrope o sprovođenju Istanbulske konvencije u Hrvatskoj. Evaluacija je konstatovala neke pomake nabolje, ali nedovoljne, uz upozorenje na patrijarhalne predrasude u pravosuđu, nedostatak senzibiliteta za rodno zasnovano nasilje, manjak sigurnih kuća i još niz stvari na koje se Hrvatska obavezala prihvatanjem Istanbulske konvencije, ali ih nije sprovela.

Za Institut "Simo Milošević" u Igalu ne postoji alternativa, jer bi se njegovim gašenjem ukinulo pravo crnogorskih građana na besplatno lečenje i rehabilitaciju, poručeno je sa protestnog skupa u četvrtak ispred Vlade u Podgorici. I pored reputacije jednog od najkvalitetnijih lečilišta za fizikalnu medicinu, reumatologiju i rehabilitaciju na Jadranu, državni Institut od početka godine je u zoni je bankrota. Plate mesecima kasne a račun je pod stalnom pretnjom blokade zbog nagomilanih dugova.

Pročitajte priču o Aiši, posljednjoj stanovnici srebreničkog sela Radovčići. Aiša se iz Sarajeva, gde je izbegla tokom rata, vratila u porušeno i spaljeno selo pre 20 godina.

Pogledajte video prilog o nadmetanje u izležavanju u Crnoj Gori koje ove godine obara sve rekorde. Traje već 21 dan, a u "igri" je još sedmoro takmičara, koji se bore za nagradu od 1.000 evra.

Rat u Ukrajini

Ukrajinska lučka infrastruktura oštećena je u novom ruskom napadu dronovima rano u četvrtak, dok je Rusija saopštila da je oborila bespilotne letelice u blizini Moskve i u još dva regiona.

Supruga predsednika Srbije Tamara Vučić učestvovala je na Samitu prvih dama i gospode koji je u Kijevu organizovala supruga ukrajinskog predsednika Olena Zelenska. U okviru samita, Tamara Vučić je učestvovala na panelu čija je tema bila mentalno zdravlje savremenih adolescenata. Na marginama samita, Tamara Vučić sastala se i sa predsednikom Ukrajine Volodimirom Zelenskim.

Sud u ruskom gradu Jekaterinburgu kaznio je list Večernje vedomosti sa 245.000 rubalja (oko 2.500 dolara) zbog "diskreditacije" ruske vojske. Taj medij je u četvrtak objavio da je kažnjen zbog 15 članaka o antiratnim protestima objavljenih između 24. i 26. februara 2022. godine, prvih dana ruske invazije na Ukrajinu.

Svet

Bela kuća je zabranila bušenje u eksploataciji nafte i gasa u delu divljine Aljaske, uključujući otkazivanje svih preostalih ugovora u Arktičkom nacionalnom rezervatu za divlje životinje koji su dodeljeni u poslednjim danima administracije bivšeg predsednika Donalda Trampa. Ovaj potez je deo širokih napora da se suzbije bušenje na delu Aljaske bogatom naftom, ali ga mnogi smatraju simboličnim i nedovoljnim naročito nakon ovogodišnje kontroverzne odluke Bajdenove administracije da se odobri projekat Vilou koji je naišao na oštre kritike ekologa, pišu svetski mediji.

Moldavija je u avgustu proterala 45 ruskih diplomata i osoblja ambasade objašnjavajući taj potez strahovima od napora Moskve da "destabilizuje" zemlju. Ipak, među diplomatama koji su preostali u Kišnjevu mnogi imaju veze s ruskim obaveštajnim agencijama, pokazala je istraga RSE.

Pogledajte foto galeriju o posledicama poplava na bugarskoj crnomorskoj obali posle obilnih kiša.

Šta ima?

U potcastu poslušajte o događaju "BiH bez kasetne municije", godišnjici smrti Elizabete Druge, Međunarodnom danu pismenosti i drugim tema.

Šta ima još…

Toliko za danas, pišite nam i podelite vaše priče sa nama na slobodnaevropa@rferl.org

Srdačan pozdrav do ponedeljka ujutro,

Andrej Zarević

Dnevno@RSE dolazi besplatno u vaš inbox. Prijavite se, uštedite vreme, informišite se!