Dnevno@RSE: Kosovo izdalo uputstvo za smenu gradonačelnika; Kineski špijuni maskirani u turiste u američkim bazama

Deo opozicije pokušava da ometa rad Narodne skupštine Srbije, Beograd, 5. septembar 2023.

Dnevno@RSE na početku svakog radnog dana donosi vam pregled najvažnijih vesti sa Zapadnog Balkana i sveta. Za vas biramo najave za ključne događaje kao i jedinstvene sadržaje RSE. Prijavite se, uštedite vreme, informišite se!

Dobro jutro poštovani čitaoci,

Piše vam Andrej Zarević, novinar Radija Slobodna Evropa.

Ovog jutra za vas smo izabrali:

Važno za danas

  • Ministarstvo administracije lokalne samouprave Kosova objavilo je uputstvo koje omogućava građanima da putem peticije smene gradonačelnike opština, u okviru koraka koje kosovske vlasti preduzimaju za smirenje tenzija na severu Kosova.
  • Sud BiH odbio je zahtev odbrane Milorada Dodika za izuzećem sutkinje Jasmine Ćosić-Dedović iz slučaja u kojem se predsednik Republike Srpske i v.d. direktora Službenog glasnika tog entiteta Miloš Lukić terete za kazneno delo neizvršavanje odluka visokog predstavnika u BiH.
  • Ministarstvo unutrašnjih poslova Srbije potvrdilo je da inspektore Slobodana Milenkovića i Dušana Mitića, koji su razotkrili aferu "Jovanjica", čuvaju pripadnici Specijalne antiterorističke jedinice.
  • Bivši vođa desničarske organizacije Ponosni momci Enrike Tario osuđen je na 22 godine zatvora, u procesu koji se protiv njega vodio zbog uloge koju je imao u napadu na američki Kongresa 6. januara 2021. Reč je o do sada najdužoj kazni zatvora izrečenoj za napad na Kapitol.

Balkan na RSE

Jubilarnu, tridesetu godišnjicu od obnove Crnogorske pravoslavne crkve (CPC) obeležio je raskol između dosadašnjeg mitropolita Mihajla i grupe mlađih sveštenika predvođenih episkopom Borisom. Unutrašnji crkveni sukob javno je kulminirao na Cetinju 3 . septembra. Tog dana više stotina građana koji podržavaju episkopa Borisa Bojovića aklamacijom su ga, skandirajući "Živio vladika" i "Dostojan", proglasili mitropolitom, dok su za dosadašnjeg Mihaila Dedeića naveli da se usled starosti i smanjene aktivnosti, povlači u penziju.

Deo opozicije koji organizuje proteste "Srbija protiv nasilja" pribegao je ometanju rada parlamenta uz zahtev za vanrednim izborima, jer zahtevi protesta nisu ispunjeni četiri meseca nakon dva masovna ubistva koja su bila povod za okupljanja građana. Među zahtevima opozicije su sprečavanje promocije nasilja u javnom prostoru, kao i smene ministra policije Bratislava Gašića i direktora Bezbednosno-informativne agencije (BIA) Aleksandra Vulina.

Pogledajte video prilog kako je deo opozicionih poslanika uzvicima "lopovi" i "napolje", pištaljkama i bukom, ometao sednicu Skupštine na kojoj je premijerka Ana Brnabić govorila o rebalansu budžeta i predlogu za ministra privrede, ignorišići buku.

Policajci u BiH lekarski pregled, po zakonu, mogu obaviti samo jednom tokom celog radnog staža. Pregled je obvezan jedino prilikom zapošljavanja. Nakon toga mogu raditi 20 godina i otići u penziju, a da nikad ne urade novi test radne sposobnosti, uključujući i psihološku procenu. "Jedini u svijetu nemamo kolektivni ugovor, u kojem bi bila predviđena i obveza liječničkog pregleda. Nemamo životno osiguranje, pa kad policajac strada na poslu, mi sabiremo po koju marku za sahranu kolege", rekao je Dragan Krvavac, predsjednik Sindikata policijskih organa u BiH i službenik Granične policije BiH.

Zdravstveni radnici iz Kantona Sarajevo okupili su se u utorak na protestu ispred zgrade kantonalne Vlade zahtevajući povećanje plata, uz upozorenje da će u suprotnom stupiti u generalni štrajk. Noseći transparente s porukama "Doktora je sve manje, bolesnih sve više" i "U zdravstvu su minute bitne, a satnice mizerne", više stotina okupljenih medicinara tražilo je povećanje cene satnice rada s trenutnih 2,76 na 3,28 maraka. Ipak, uoči protesta, kantonalni premijer Nihad Uk rekao je da trenutno nema razloga za povećanje plata zdravstvenim radnicima u Kantonu Sarajevo. Pogledajte u video prilogu šta kažu zdravstveni radnici a šta vlasti u Kantonu Sarajevo.

Ove je godine u Hrvatskoj u školske klupe prvi puta selo oko 800 devojčica i dečaka manje nego godinu ranije. Depopulacioni trend u Hrvatskoj odrazio se na broj učenika koji upisuju prvi razred osnovne škole. Dok ih je pred dve godine bilo gotovo 37.000, prošle je godine prvi puta u školske klupe selo 35.794 devojčica i dečaka, dok ih je ove godine oko 35.000.

Rat u Ukrajini

Ukrajinske snage u jugoistočnom regionu Zaporižja probile su velike odbrambene prepreke Rusije, saopštila je istraživačka grupa sa sedištem u SAD. Ukrajinska laka pešadija napredovala je do položaja izvan protivtenkovskih jaraka i protivtenkovskih barijera zmajevi zubi, koji čine trenutni ruski odbrambeni sloj na zapadu tog regiona regije, navodi se u analizi Instituta za proučavanje rata (ISW) o situacije na ukrajinskom frontu.

Više od 300 ljudi je ubijeno, a više od 600 ranjeno kasetnom municijom u Ukrajini 2022. godine, navodi se u izveštaju Komisije za kasetnu municiju. Ukrajina je tako nadmašila Siriju, zemlju sa najvećim brojem žrtava te vrste oružja. Prema podacima Komisije, u Siriji je 2022. u napadima kasetnom municijom ili njihovim ostacima ubijeno 15 ljudi, a ranjeno 75 ljudi.

Ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski izjavio je da će pitanja koja su pokrenuta tokom njegovih sastanaka s vojnicima koji su se borili na liniji fronta razmotriti najviši ukrajinski vojni zvaničnici.

Svet

Kina je optužena za slanje špijuna maskiranih u turiste u pokušaju ulaska u tajne vojne objekte u SAD, dok Peking pokušava da angažuje "celo društvo" da se brani od stranih neprijatelja. Istovremeno, napori da se poboljšaju odnosi između SAD i Kine posustaju, pišu svetski mediji.

Severnokorejski lider Kim Džong UN i ruski predsednik Vladimir Putin mogli bi uskoro da se sastanu i razgovaraju o snabdevanju oružjem, rekao je zvaničnik američke nacionalne bezbednosti, signalizirajući produbljivanje veza između dve zemlje koje se spore sa Vašingtonom. Moskvi je očajnički potrebno oružje, posebno municija i artiljerijske granate, za rat u Ukrajini, a Pjongjang ima i jednog i drugog u izobilju. S druge strane, Severnoj Koreji, čija ekonomija posrće zbog međunarodnih sankcija, očajnički su potrebni novac, hrana kao i najmodernije vojne tehnologije.

Raspoređivanje čak i nenaoružanih posmatrača na granici Jermenije sa Azerbejdžanom označava nezabeleženu intervenciju Zapada u zemlji u kojoj je Rusija tradicionalno bila garant bezbednosti i koja se i dalje, uprkos nazadovanjima, vidi kao glavna sila regiona. Dvogodišnja misija Evropske unije u Jermeniji izazvala je ogorčenje u Rusiji i Azerbejdžanu.

Posmatrači iz misije EU u Jermeniji

Šta ima?

U današnjem potcastu poslušajte o predlogu izmena i dopuna Zakona o Visokom sudskom i tužilačkom veću u Doma Naroda Parlamentarne skupštine BiH, 11. Internacionalnom festivalu srednjoškolskog teatarskog stvaralaštva JUVENTAFEST i drugim temama iz BiH.

Šta ima još…

Toliko za danas, pišite nam i podelite vaše priče sa nama na slobodnaevropa@rferl.org

Srdačan pozdrav do sutra ujutro,

Andrej Zarević

Dnevno@RSE dolazi besplatno u vaš inbox. Prijavite se, uštedite vreme, informišite se!