Dnevno@RSE: Erdoan i Putin razgovarali o žitu; U Velikoj Britaniji zatvoreno 150 škola zbog trošnog betona

Predsednik Redžep Tajip Erdogan na razgovorima s predsednikom Rusije Vladimirom Putinom u Sočiju, 4. septembar 2023.

Dnevno@RSE na početku svakog radnog dana donosi vam pregled najvažnijih vesti sa Zapadnog Balkana i sveta. Za vas biramo najave za ključne događaje kao i jedinstvene sadržaje RSE. Prijavite se, uštedite vreme, informišite se!

Dobro jutro poštovani čitaoci,

Piše vam Andrej Zarević, novinar Radija Slobodna Evropa.

Ovog jutra za vas smo izabrali:

Važno za danas

  • Ruski predsednik Vladimir Putin ponovio je posle sastanka s turskim predsednikom Redžepom Tajipom Erdoanom u ponedeljak da će Rusija biti spremna da se vrati crnomorskom sporazumu o žitu kada se ispune svi uslovi relevantni za sporazum. Turski predsednik je rekao da veruje da se uskoro može pronaći rešenje za oživljavanje sporazuma o izvozu žitarica uz posredovanje UN, ali i naglasio da je Ankara protiv alternativnih predloga u vezi izvoza žita iz Ukrajine.
  • Predsednici Hrvatske i Crne Gore, Zoran Milanović i Jakov Milatović, posle sastanka u Zagrebu u ponedeljak su izneli zajednički stav da otvorena pitanja treba rešavati na načelima dobrosusedstva i prijateljstva.
  • Predsednica Kosova Vjosa Osmani optužila je u ponedeljak Srbiju da ima destabilizujući plan za Zapadni Balkan, sličan onom koji je, kako je rekla, Rusija sprovela u Ukrajini 2014. godine. Osmani je u zvaničnoj poseti Albaniji rekla da bi sve demokratske države u regionu trebalo da spreče sprovođenje tog plana.

Balkan na RSE

Među otvorenim pitanjima o kojima su razgovarali predsednici Hrvatske i Crne Gore je pitanje razgraničenja dve zemlje, koje se tiče pre svega poluostrva Prevlaka. Uprkos poruci Evropske unije da neće primiti u članstvo zemlje koje imaju granične sporove, komisija za razgraničenje Crne Gore i Hrvatske sastala se poslednji put pre osam godina, rečeno je Radiju Slobodna Evropa u Ambasadi Hrvatske u Podgorici.

Ašok Tamang se pre godinu i po dana oprostio od supruge, 14-godišnje kćerke i tek rođenog sina, kako bi došao da radi kao građevinac u BiH. Tamang je jedan od oko 5.000 stranih radnika u BiH, čiji broj se skoro udvostručio od 2020. godine, pokazuju podaci entitetskih zavoda za zapošljavanje. Najviše ih je ove godine došlo iz Turske, Srbije, Bangladeša, Kuvajta i Hrvatske, pokazuju isti podaci.

Beogradska Nedelja ponosa otvorena je 4. septembra na platou ispred spomenika "Pobednik" na Kalemegdanu i trajaće do nedelje, 10. septembra. Goran Miletić iz Beograd Prajda rekao je da trenutni momenat nije nimalo optimističan za LGBT+ zajednicu i da je situacija mnogo lošija u odnosu na prethodni period. Miletić je naveo da je vlast odustala od donošenja Zakona o istopolnim zajednicama i dodao da ne postoji nikakav interes da se bilo koji od zahteva Beograd prajda ispune. Pogledajte video prilog o zahtevima LGBT+ zajednica u Srbiji i s čime se ona suočavala proteklih decenija.

Otvaranje Nedelje ponosa na Kalemegdanu u Beogradu, 4. septembar 2023.

U Narodnu skupštinu Srbije stigao je predlog da bi BRIKS trebalo da bude ispred Evropske unije. U predlogu, koji su podnela dva poslanika Pokreta socijalista čiji je predsednik donedavno bio Aleksandar Vulin, direktor Bezbednosno-informativne agencije (BIA), piše da bi pridruživanje Srbije toj grupi trebalo da bude jedan od najvažnijih strateških i nacionalnih ciljeva. Jedan od podnosilaca predloga rezolucije, poslanik Đorđe Komlenski rekao je da je osnovni motiv to što Pokret socijalista smatra da EU nije jedina alternativa za Srbiju.

U glavnom gradu Severne Makedonije građani su protestovali ispred državnih institucija nakon istrage o zloupotrebama terapija za obolele od raka na Klinici za onkologiju u Skoplju. Zbog toga Ministarstvo zdravlja i Tužilaštvo rade na prikupljanju dokaza. "Ubijate za profit", "Monstrumi", "Onkologija = genocid", "Koliko vredi ljudski život", samo su neke od poruka na transparentima koje su nosili učesnici protesta ispred Vlade.

RSE intervju

Svim zemljama Zapadnog Balkana potrebna su ulaganja, posebno u infrastrukturu i potrebna su im što pre, a Kina može brzo da popuni te praznine, kaže Erin Mafi, zamenica direktora Centra za strateške i međunarodne studije (CSIS). Marfi je ocenila da EU i SAD moraju da preuzmu veći rizik i ulažu u velike projekte u zemljama s niskim ili srednje niskim prihodima "bez obzira na to što neće odmah vratiti ulaganje ili ga možda neće nikad vratiti".

Evropa je još uvek "naivna" u odnosima s Kinom i moraće da savlada neke teške lekcije iz prošlosti koje se tiču propusta u nacionalnoj bezbednosti i Rusije ako će uspešno da rukovodi svojim odnosima s Pekingom u budućnosti, upozorio je Rajnhard Buetikofer, nemački parlamentarac u Evropskom parlamentu.

Rat u Ukrajini

Ukrajinski ministar odbrane Oleksij Reznikov izjavio je u ponedeljak da je podneo ostavku predsedniku parlamenta. Predsednik Ukrajine Volodimir Zelenski je dan ranije rekao da je odlučio da smeni ministra odbrane, što je najveća promena u vođstvu ukrajinske odbrane otkako je Rusija pokrenula invaziju u februaru 2022. Zelenski je za novog ministra predložio Rustema Umerova, krimskog Tatara koji je od prošle godine bio na čelu Fonda za državnu imovinu. Reznikov je smenjen u jeku ukrajinske kontraofanzive i pritiska Evropske unije na Kijev zbog korupcije.

Ukrajina je saopštila u ponedeljak da su ruski dronovi pali i detonirali se na teritoriji članice NATO-a Rumunije tokom napada na ukrajinsku lučku infrastrukturu na reci Dunav, ali je Bukurešt kategorički demantovao te navode.

Pogledajte foto galeriju o ukrajinskom frontu usred tvrdnji o "proboju" ruske odbrambene linije.

Linija fronta između ukrajinskih i ruskih položaja kod Bahmuta, 3. septembra.

Svet

Učenici u britanskim školama prisiljeni su da se prebace na nastavu putem interneta ili da idu u privremene prostorije nakon naređenja vlade za hitno zatvaranje zbog betona od kojeg su napravljene školske zgrade. Nakon što je britansko ministarstvo obrazovanja saopštilo da 156 školskih zgrada sadrži armirani autoklavirani gazirani beton (RAAC), vlasti su procenile da su mnoge zgrade u opasnosti od urušavanja i naložile njihovo zatvaranje. Zbog toga je britanska vlada suočena s kritikama naročito jer je reč o višedecenijskom građevinskom skandalu koji ne pogađa samo školske zgrade, pišu svetski mediji.

Šta ima?

U potcastu poslušajte o porastu broja socijalno ugroženih u BiH, protestu zdravstvenih radnika u Kantonu Sarajevo koji traže povećanje neto satnice i šta drugo ima u BiH.

Šta ima još…

Toliko za danas, pišite nam i podelite vaše priče sa nama na slobodnaevropa@rferl.org

Srdačan pozdrav do sutra ujutro,

Andrej Zarević

Dnevno@RSE dolazi besplatno u vaš inbox. Prijavite se, uštedite vreme, informišite se!