Dnevno@RSE: Protesti i istrage zbog ubistava u Gradačcu; Ekološke posledice požara na Havajima

Spaljene kuće i zgrade na havajskom ostrvu Maui, Lahajna 11. avgust 2023.

Dnevno@RSE na početku svakog radnog dana donosi vam pregled najvažnijih vesti sa Zapadnog Balkana i sveta. Za vas biramo najave za ključne događaje kao i jedinstvene sadržaje RSE. Prijavite se, uštedite vreme, informišite se!

Dobro jutro poštovani čitaoci,

Piše vam Andrej Zarević, novinar Radija Slobodna Evropa.

Ovog jutra za vas smo izabrali:

Važno za danas

  • U BiH neće biti proglašen dan žalosti zbog trostrukog ubistva u Gradačcu, odlučeno je u ponedeljak na telefonskoj sednici Veća ministara BiH. "Nije postojao nacionalni kvorum jer nijedan ministar iz reda srpskog naroda nije pristupio glasanju", rekao je ministar saobraćaja i komunikacija BiH Edin Forto, koji je jedan od inicijatora za proglašenja dana žalosti na nivou države.
  • Bivši predsednik SAD Donald Tramp, s još 18 osoba, optužen je u Džordžiji za pokušaj poništavanja svog poraza na glasanju u toj saveznoj državi 2020. To je četvrta optužnica za krivično delo protiv Trampa podignuta ove godine i druga koja ga tereti za pokušaj promene rezultata izbora 2020. kada je izgubio od aktuelnog predsednika Džoa Bajdena.

Protesti i istrage zbog ubistava u Gradačcu

U više gradova u BiH u ponedeljak su održani protesti građana protiv nasilja zbog trostrukog ubistva u Gradačcu. Građani traže objašnjenje i kako je ponovno došlo do femicida. Nizamu Hećimović ubio je bivši partner Nermin Sulejmanović koji je ubistvo prenosio na Instagramu, pošto ga je nekoliko dana ranije prijavila policiji zbog nasilja. Sulejmanović je istog dana ubio još dvoje i ranio troje ljudi, a u toku policijske akcije počinio je samoubistvo. Pogledajte video prilog o protestima s kojih je poručeno da je sistem zakazao i da je krajnje vreme da se učine konkretni koraci u zaštiti žena, uvođenje pravne definicije femicida, kao i uvrštavanje takvog ubistva u krivična dela.

Protest u Sarajevu posle trostrukog ubistva u Gradačcu, 14. avgust 2023.

Kancelarija disciplinskog tužitelja Visokog sudskog i tužilačkog veća BiH formirala je predmet o postupanju sutkinje Opšinskog suda u Gradačcu koja je 7. avgusta odbila meru zabrane Nerminu Sulejmanoviću da prilazi bivšoj partnerki koja ga je prijavila za zlostavljanje. Četiri dana kasnije je Sulejmanović ubio bivšu partnerku i još dve osobe.

Ministarstvo unutrašnjih poslova Tuzlanskog kantona sprovodi istražne radnje tokom i nakon trostrukog ubistva u Gradačcu, saopštilo je u ponedeljak kantonalno Tužilaštvo.

Kompanija Meta, u čijem je vlasništvu Instagram, preduzela je korake da spreči moguće ponovno deljenje kopija videa ubistva žene iz Gradačca i ukloni naloge počinitelja s Fejsbuka i Instagrama, odgovorila je Meta na upit Radija Slobodna Evropa o tome zašto je video ubistva bio dostupan više od tri sata.

Stručnjaci za digitalnu i sajber bezbednost kažu da su manjkavost veštačke inteligencije, nedostatak osoblja, kao i druge brojne ograničavajuće okolnosti dovele su do toga da video ubistva žene bude objavljen, ali i da ostane više od tri sata na Instagramu. Algoritmi društvenih medija su notorno neefikasni, posebno za slike ili nepisani sadržaj, ocenila je Kejtlin Čin, stručnjakinja za tehnološku regulativu iz vašingtonskog Centra za strateške i međunarodne studije (CSIS).

Balkan na RSE

Na izjavu predsednika Srbije Aleksandra Vučića da neće potpisati zakon o "istopolnim brakovima", LGBT+ zajednica je glasno reagovala. S druge strane, iz kabineta premijerke Ane Brnabić, koja je javno deklarisana LGBT osoba, nije odgovoreno na upit RSE-a za komentar o izjavi predsednika. Pitanje je i šta je Vučić imao na umu, budući da bi prema Nacrtu Zakona o istopolnim zajednicama, koji je Ministarstvo za ljudska i manjinska prava objavilo 2021, istopolnim parovima bila omogućena registracija partnerstva kako bi dobili neka od osnovnih prava kao što su pravo na podelu imovine, nasleđivanja imovine partnera ili učešće u donošenju odluka u slučaju bolesti, te posete partnera u bolnici ili zatvoru. Taj predlog zakona ne priznaje istopolni brak, niti bi omogućio usvajanje dece istopolnim partnerima.

Iako je poslednjih godina prisutan trend doseljavanja, pad nataliteta i odseljavanje mladih doveli su do toga da je broj stanovnika Crne Gore u poslednjih pet godina u padu. U posljednje tri godine umrlih je više nego rođenih. A prošle godine zabeležen je i najveći negativni migracioni saldo u posljednjih 20 godina, što znači da se više ljudi odselilo nego doselilo. Analiza pokazuje da se za period od 2011-2021. iz Crne Gore se odselilo više od 74.000 stanovnika. "To je jako loše za državu koja sada, mislim, nema ni 600.000 stanovnika", kaže univerzitetska profesorka demogeografije Dragica Mijanović.

Pogledajte video o novoj turističkoj atrakciji u Crnoj Gori – žičari Kotor-Lovćen koja posetiocima omogućava panoramski pogled na Bokokotorski zaliv s 1.350 metara nadmorske visine, što mnoge ostavlja bez daha.

Pogled sa žičare na Bokokotorski zaliv

Rat u Ukrajini

Rusija je gađala glavnu ukrajinsku crnomorsku luku Odesu u novom talasu napada bespilotnim letelicama i projektilima, saopštila su ukrajinska protivvazdušna odbrana i regionalni zvaničnik u ponedeljak, dok su teške borbe nastavljene na istočnom i južnom frontu. Ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski obećao je da će odgovoriti "potpuno pravednom odmazdom" nakon što je u nedelju u ruskom granatiranju regiona Herson poginulo najmanje sedmero ljudi, uključujući novorođenče.

Nemački ministar finansija Kristijan Lindner rekao je u ponedeljak, u svojoj prvoj poseti Kijevu od početka rata, da njegova zemlja stoji "rame uz rame" s Ukrajinom. Lindner, čije poseta nije unapred najavljena, po dolasku je rekao da će održati "vrlo konkretne" razgovore s ukrajinskim zvaničnicima o tome kako nemačko Ministarstvo finansija može podržati Ukrajinu sada i u budućnosti.

Novo isključenje glavnog dalekovoda koji snabdeva strujom ukrajinsku nuklearnu elektranu Zaporožje pod kontrolom Rusije ponovo je izazvalo zabrinutost pošto je spoljno snabdevanje električnom energijom ključno za njeno bezbedno funkcionisanje. Iskusni američki stručnjak za nuklearnu energiju Stiven Nezbit objašnjava da je elektrana u Zaporožju u nebezbednoj situaciji od početka ruske invazije, ali da problemi s dalekovodima nisu pogoršali njegovu procenu rizika. On ukazuje da je to nuklearno postrojenje "dizajnirano da izdrži mnoge izazove" i da nijedna od strana nema motiv da nanese štetu elektrani, ali da je rat ipak nepredvidiv.

Svet

Iako obim štete od požara na Havajima, u kojima je poginulo najmanje 96 ljudi, neće biti poznat još neko vreme, stručnjaci upozoravaju da ekološke posledice tih požara tek počinju. Istovremeno naglašavaju da je uticaj ekstremnih vremenskih uslova izazvanih klimatskim promenama na zajednice neosporan, pišu svetski mediji.

Guverner Havaja Džoš Grin upozorio je da ekipe za spasavanje koje pretražuju spaljene kuće i vozila na Havajima pronalaze 10 do 20 žrtava dnevno. Broj poginulih u prošlonedeljnom požaru u nedelju je porastao na 96, čime je to požar s najviše poginulih u SAD u više od jednog veka.

Dve godine od povratka na vlast u Avganistanu, talibani pojačavaju represiju pre svega prema ženama, uprkos svojim tvrdnjama da su izvukli pouke iz vladavine 90-ih i da će avganistansko društvo sada biti inkluzivnije. U Post scriptumu Dragana Štavljanina pogledajte kako se talibanska strahovlada održava na život u Avganistanu.

Na drugoj strani sveta, u Evropi, prošle su tri godine od spornih predsedničkih izbora u Belorusiji, posle kojih je dugogodišnji lider Aleksandar Lukašenko naredio brutalno gušenje masovnih demonstracija zbog navoda o krađi na izborima. I tri godine posle toga nema pravde za hiljade pretučenih demonstranata, dok je više od 1.000 političkih zatvorenika iza rešetaka u Belorusiji.

Pogledajte i video prilog o beloruskoj aktivstkinji Darji Trafimovoj koja živi u Beogradu gotovo deset godina, gde, kako kaže "širi svest" o političkoj represiji u Belorusiji, ali i, od početka ruske invazije na Ukrajinu, učestvuje u antiratnim protestima u Srbiji.

Tražimo odgovore

Obrazovanje devojaka i žena je univerzalno prihvaćeno u više od 200 zemalja i teritorija, uključujući skoro 50 država s muslimanskom većinom. Međutim, talibanski vladari u Avganistanu zabranili su tinejdžerkama da pohađaju školu nakon šestog razreda. Zabrana je proširena na žene na univerzitetima.

U rubrici ZAŠTO, koju možete pronaći i na Facebook stranici, pročitajte zašto talibani zabranjuju obrazovanje devojčicama.

Šta ima još…

Toliko za danas, pišite nam i podelite vaše priče sa nama na slobodnaevropa@rferl.org

Srdačan pozdrav do sutra ujutro,

Andrej Zarević

Dnevno@RSE dolazi besplatno u vaš inbox. Prijavite se, uštedite vreme, informišite se!