Dnevno@RSE: Američki 'sanitarni koridor' oko vrha RS; Nova optužba protiv Trampa; Italija bi da siđe s kineskog Puta svile

Poslovna zgrada u Moskvi za koju ruska vojska navodi da je drugi dan zaredom pogođena ukrajinskim dronovima.

Dnevno@RSE na početku svakog radnog dana donosi vam pregled najvažnijih vesti sa Zapadnog Balkana i sveta. Za vas biramo najave za ključne događaje kao i jedinstvene sadržaje RSE. Prijavite se, uštedite vreme, informišite se!

Dobro jutro poštovani čitaoci,

Piše vam Andrej Zarević, novinar Radija Slobodna Evropa.

Ovog jutra za vas smo izabrali:

Važno za danas

  • Kancelarija visokog predstavnika u BiH pozdravila je mere koje je preduzelo Ministarstvo finansija SAD u cilju jačanja vladavine prava i zaštite ustavno-pravnog poretka u BiH od "drskih pokušaja da se ugrozi rad institucija, kao i stabilnost zemlje i do sada postignute reforme". Na listu sankcija SAD stavljeni su članicu Predsedništva BiH iz RS Željku Cvijanović, predsednik Skupštine RS Nenad Stevandić, premijer Radovan Višković i ministar pravde tog entiteta Miloš Bukejlović.
  • U ambasadi Ukrajine u Beogradu za RSE je rečeno da o poseti opozicionara iz Srbije Radeta Baste ukrajinskom predsedniku nemaju informacije, ali da je predsednik Srbije Aleksandar Vučić pozvan u posetu Ukrajini.
  • Bivši predsednik SAD Donald Tramp optužen je da je pokušao da poništi svoj poraz na izborima 2020. godine. Krivična optužnica podignuta je u okviru istrage specijalnog tužioca o neredima na Kapitolu 6. januara 2021.

Balkan na RSE

Nove sankcije SAD visokim funkcionerima Republike Srpske praktično će, prema ocenama analitičara s kojima je razgovarao RSE, uticati na dodatnu međunarodnu izolaciju vodećih zvaničnika tog bosanskohercegovačkog entiteta. Na "crnoj listi" američkog ministarstva finansija od ranije se nalazi proruski lider Srba u BiH Milorad Dodik, predsednik Republike Srpske. S novom listom, praktično se pod američkim sankcijama nalaze svi vodeći zvaničnici koji dolaze iz tog RS, a pri tome su i bliski Dodiku.

Članica Predsedništva BiH Željka Cvijanović je povodom stavljanja na američku "crnu listu" rekla da sankcije više liče na trik da se umire Bošnjaci, nego da se zaista kazne oni kojima su namenjene, dodajući da "one ne doprinose rešavanju nekog problema već su samo pokazatelj da ne postoji nikakva prava strategija, a ni volja da se zemlja uvede u ustavni red i političku stabilnost".

Političke poruke ujedinjenja "srpskih zemalja" u jednu državu, brisanje granica između Srbije, Crne Gore i Republike Srpske, koju treba odvojiti od BiH, nisu novost. To je ideja za koju se zalažu predsednik Republike Srpske Milorad Dodik, direktor Bezbednosno-informativne agencije Srbije Aleksandar Vulin, srpski istoričar i jedan od ideologa velikosrpskog projekta "srpski svet" Aleksandar Raković, desničarski političar iz Srbije Boško Obradović i Zavetnici. Međutim, prvi put "padanje granica" kao ideja dolazi iz Crne Gore, od Marka Kovačevića, visokog funkcionera Nove srpske demokratije, partije vladajuće većine.

S druge strane, članovi Srpske napredne stranke (SNS), vladajuće partije u Srbiji, u Kini šalju poruke potvrde "čeličnog prijateljstva" Srbije i Kine, dok u Komunističkoj partiji Kine nalaze "inspiraciju za čovečanstvo". Delegaciju od dvadeset naprednjaka, koja krajem jula i početkom avgusta boravi u Kini, predvodi Petar Petković, član predsedništva SNS-a i direktor Kancelarije za Kosovo u Vladi Srbije. A pored partijskih aktivnosti i ekonomske saradnje dve države, u fokusu razgovora SNS-a i Komunističke partije Kine je Kosovo.

Ako se dokaže da je MTS d.o.o. nezakonito kupio najmanje četiri kablovska operatera u srpskim sredinama na Kosovu, biće kažnjen novčanom kaznom do deset odsto ukupnog profita ostvarenog bilo gde u svetu u poslednjih godinu dana, naveo je za RSE nezavisan organa za zaštitu konkurencije na Kosovu. Ovo telo je krajem novembra 2022. pokrenulo istragu po službenoj dužnosti zbog sumnje da preduzeće MTS d.o.o. nije prjavilo svoje transakcije, kako je to predviđeno zakonom na Kosovu. MTS d.o.o. je ćerka državnog telekomunikacionog operatera Telekoma Srbije, osnovano oktobra 2015. u skladu sa Briselskim sporazumom Kosova i Srbije u okviru dijaloga o normalizaciji odnosa.

Vlada Federacije izdvojila je dva miliona maraka (oko milion evra) za lečenje dece obolele od cistične fibroze, odlučeno je na hitnoj telefonskoj sednici 1. avgusta. Roditelji obolele dece na protestima 28. jula ispred Vlade Federacije, tražili su od nadležnih nabavku leka Kaftrio. Tada im je na sastanku s predsednikom Vlade Federacije BiH Nerminom NIkšićem obećano sistemsko rešenje za finansiranje i nabavku tog leka.

Pogledajte u video prilogu zašto su rudari iz Federacije BiH umesto u jamama na uličnim protestima.

Rat u Ukrajini

Jedan lekar je poginuo, a nekoliko medicinskih radnika povređeno u ponedeljak u ruskom raketnom napadu na bolnicu u Hersonu, rekli su regionalni zvaničnici nakon što je proglašena druga uzbuna za vazdušni napad na Kijev i veći deo Ukrajine. Druga uzbuna je podignuta samo nekoliko sati posle prve uzbune koja je usledila nakon udara ruskog drona koji je uništio studentski dom u Harkivu na istoku Ukrajine. Prethodno je gradonačelnik Moskve Sergej Sobjanin rekao je da je ruski glavni grad odbio ukrajinski napad dronom rano u ponedeljak, ali da je oštećen jedna poslovna zgrada, dok je jedan od glavnih gradskih aerodroma nakratko zatvoren. Ta zgrada je napadnut dronom po drugi put u dva dana. Staklena fasada zgrade je oštećena, ali nema izveštaja o povređenima.

Simbol srpa i čekića uklonjen je sa spomenika Domovini u Kijevu dok se u Ukrajini nastavlja demontiranje sovjetskih simbola. Direktor Muzeja istorije Ukrajine u Drugom svetskom ratu Jurij Savčuk je na Fejsbuku objavio video na kojem se vidi skidanje simbola sa štita koji je visoko podignut u levoj ruci spomenika. Planirano je da do Dana nezavisnosti Ukrajine, 24. avgusta, umesto grba SSSR-a sa zvezdom, srpom i čekićem, na skulpturi bude ukrajinski trozubac.

Svet

Ministar odbrane Italije rekao je da ta zemlja mora da se povuče iz kineske inicijative Pojas i put tvrdeći da je u protekle četiri godine ta inicijativa jedino pomogla povećanju kineskog izvoza u Italiju. O tome treba li Italija ostati u kineskom Putu svile intenzivno se raspravlja od maja, kada je premijerka Đorđa Meloni izjavila da želi razgovore s Kinom o mogućem povlačenju ali bez narušavanja trgovinskih odnosa s Pekingom, pišu svetski mediji.

Kao i drugde u Evropi, Romi u Bugarskoj se suočavaju sa široko rasprostranjenom diskriminacijom. A sada, dok veći deo kontinenta gori usled nekih od najviših zabeleženih temperatura, čini se da su u porastu slučajevi diskriminacije Roma na javnim bazenima u Bugarskoj, budući da su u nekoliko gradova zabeleženi incidenti u kojima je Romima onemogućeno da uđu u komplekse s bazenima.

Zbog novog slučaja partnerskog nasilja u Bugarskoj, hiljade ljudi su protestovale u Sofiji i drugim gradovima. Osumnjičeni 26-godišnji mladić je uhapšen pošto je pretukao 18-gdošnju devojku, ali ga je sud oslobodio, a njene povrede ocenio kao "lakše". Ponovno je uhapšen pošto se za slučaj saznalo u javnosti.

Jezero Balaton, koje se naziva i mađarsko more, doživljava bum od pandemije COVID-19 kada je dobilo na popularnosti restrikcija putovanja, nestašice goriva i pada vrednosti mađarske forinte. Međutim, sve unosniji poslovi na Balatonu rezultirali su izgradnjom ogromnih hotela, veštačkih plaža i privatnih jedriličarskih klubova, što je dovelo do skoka cena pa su hrana i smeštaj kod tog jezera za prosečnog Mađara postali luksuz.

Tražimo odgovore

U rubrici ZAŠTO, koju možete pronaći i na Facebook stranici, saznajte kako ekstremne vrućine pogađaju prava žena.

Šta ima još…

Toliko za danas, pišite nam i podelite vaše priče sa nama na slobodnaevropa@rferl.org

Srdačan pozdrav do sutra ujutro,

Andrej Zarević

Dnevno@RSE dolazi besplatno u vaš inbox. Prijavite se, uštedite vreme, informišite se!