Dobro jutro poštovani čitaoci,
Piše vam Andrej Zarević, novinar Radija Slobodna Evropa.
Ovog jutra za vas smo izabrali:
Važno za danas
- Ministarstvo finansija SAD stavilo je na listu sankcija direktora Bezbednosno-informativne agencije Srbije Aleksandra Vulina, zbog navodne korupcije i umešanosti u trgovinu drogom, kao i zbog veza sa Rusijom. Zvaničnici u Srbiji zasad nisu reagovali dok je deo opozicije tražio hitnu smenu. Oglasio se i predsednik Republike Srpske Milorad Dodik koji je osudio američke sankcije Vulinu.
- Lideri država NATO poručili su zemljama Zapadnog Balkana da je ovaj region od strateškog značaja za Alijansu. Čelnici NATO-a su podržali dijalog o normalizaciju odnosa između Beograda i Prištine, a Srbiju pozvali da se na konstruktivan način angažuje s NATO-om i svojim susedima. Takođe su potvrdili podršku suverenitetu i teritorijalnom integritetu BiH i pozvali njene političke lidere da se uzdrže od podela i secesionističke retorike i akcija.
- U cilju deeskalacije na severu Kosova, Priština će odmah smanjiti prisustvo policije u i oko opštinskih zgrada u Zvečanu, Leposaviću i Zubinom Potoku, uz procenu bezbednosne situacije u saradnji s Euleksom i Kforom za dodatno smanjenje policijskih snaga u tim opštinama sa srpskom većinom, rekao je za RSE portparol EU dan pošto su specijalni izaslanik za dijalog Miroslav Lajčak i zamenik premijera Kosova Besnik Bisljimi potvrdili da su postigli dogovor. Glavni pregovarači Srbije i Kosova, Petar Petković i Besnik Bisljimi, sastaće se u Briselu naredne nedelje.
- Pripadnici Agencije za istrage i zaštitu BiH (SIPA) prikupljali su dokumentaciju u prostorijama Službenog glasnika Republike Srpske u Banjaluci, potvrdio je za RSE vršilac dužnosti direktora Miloš Lukić. Prethodno je Tužilaštvo BiH formiralo tim od tri tužioca nakon što je u Službenom glasniku RS objavljen ukaz predsednika tog entiteta Milorada Dodika.
Obeležavanje godišnjice genocida u Srebrenici
Na 28. godišnjicu genocida u Srebrenici u Memorijalnom centru Potočari ukopano je još trideset žrtava zločina koji su nad Bošnjacima u julu 1995. godine počinile snage Vojske Republike Srpske. Za genocid i ratne zločine je na području Srebrenice na više od 700 godina zatvora osuđeno više od 50 osoba, a izrečeno je pet doživotnih kazni.
Oni koji ugrožavaju mir biće suočeni s odlučnom reakcijom, poručio je visoki predstavnik u BiH Kristijan Šmit u Potočarima na komemoraciji žrtvama srebreničkog genocida. Šmit je takođe poslao poruku političarima u Republici Srpskoj koji i dalje negiraju genocid u Srebrenici. "Oni koji negiraju genocid gde god da žive i borave čine kazneno delo, jer izmene zakona koje je pre dve godine doneo moj prethodnik Valentin Incko rigidno i jasno propisuje da je negiranje genocida krivično delo. Ne zaboravite da je ovo zakon koji se odnosi za celu BiH", rekao je Šmit.
Sudski proces u Beogradu protiv bivših pripadnika Specijalne brigade policije Republike Srpske za ratni zločin u mestu Kravica kod Srebrenice traje od 2016. i nije odmakao dalje od faze dokaznog postupka. Sedmorica optuženih terete se za ubistvo 1.313 bošnjačkih zarobljenika u halama Zemljoradničke zadruge Kravica tokom genocida u Srebrenici 14. jula 1995. Ipak, epilog suđenja pred Višim sudom u Beogradu je sedam godina bez presude za ratni zločin, pa sve ispočetka.
U Sarajevu su se u znak sećanja na žrtve genocida u 12 sati oglasile sirene, a vozači i građani na ulicama su zastali i odali počast žrtvama genocida.
U organizaciji nevladinih organizacija u Beogradu je obeležena godišnjica genocida u Srebrenici paljenjem sveća ispred Predsedništva Srbije. Komemorativna akcija se odvijala uz pojačano prisustvo policije koja nije dozvolila grupi od dvadesetak desničara da priđu parku ispred Predsedništva gde je održan skup.
Balkan na RSE
Paralelizam nije mrtav na severu Kosova. Dok su opštinske zgrade u Zvečanu, Leposaviću i Zubinom Potoku "blokirane" za pružanje usluge građanima, lokalne vlasti po srpskom sistemu rade s alternativnih lokacija. Da ove paralelne opštine funkcionišu, može se videti i na njihovim sajtovima ili nalozima na društvenim mrežama. Sve vreme dodeljuju i tendere za realizaciju raznih infrastrukturnih projekata, što se može videti na Portalu javnih nabavki u Srbiji.
Više od 15 godina između Crne Gore i Srbije ne postoji direktni platni promet. Ovo pitanje je aktuelizovano tokom susreta predsednika Crne Gore i Srbije, Jakova Milatovića i Aleksandra Vučića, koji su ocenili da je to prepreka razvoju biznisa i ekonomskih odnosa dve države. Direktni platni promet svih ovih godina, i pored brojnih obećanja zvaničnika, nije uspostavljen jer banke u Crnoj Gori nisu imale interes da u tome učestvuju, na način kako je to regulisano 2007.
U Hrvatskom saboru raspravljalo se o konačnom predlogu novog Zakona o pomorskom dobru. Dok vladajući kažu da će zakon optimalno da štiti pomorsko dobro, opozicija upozorava na niz nedorečenosti koje, kako navodi, omogućuju "nastavak mutnih radnji".
Rat u Ukrajini
Lideri članica NATO poručili su Ukrajini da će biti u poziciji da joj upute pozivnicu za ulazak u Alijansu "kada se saveznici slože i ispune uslovi". Generalni sekretar Alijanse Jens Stoltenbeg potvrdio je da će na samitu predložiti pojednostavljeni proces članstva Ukrajine u Severoatlantski savez. On je najavio da će predložiti ukidanje takozvanog Akcionog plana za članstvo, koji obuhvata ekonomske i političke reforme koje zemlja kandidatkinja treba da preduzme na putu ka članstvu u NATO-u. "Danas prepoznajemo da je put Ukrajine ka punoj evroatlantskoj integraciji prevazišao potrebu za Akcionim planom za članstvo. Ukrajina postaje sve interoperabilnija i politički integrisana sa Alijansom, i ostvarila je značajan napredak na svom reformskom putu", naveli su lideri članica NATO-a.
Ukrajina je najavila formiranje koalicije od 11 država za obuku njenih pilota u borbenim avionima F-16, čiju isporuku Kijev traži za podršku kontraofanzive.
Viktorija Andruša, 26-godišnja učiteljica, provela je šest meseci u ruskom zarobljeništvu pošto su je uhapsili vojnici koji su na njenom telefonu pronašli fotografije ruske vojne opreme. Ona je trpela batine, udare strujom, iscrpljivanje, glad, beskrajnu dosadu i zastrašujuću neizvesnost: nije znala da li će ikada izaći živa. Andruša je tek jedna od mnogih Ukrajinki koje su prošle kroz užase ruskog zatočeništva.
Svet
Uključivanje Švedske u NATO, zajedno s pristupanjem Finske ranije ove godine, otvara put NATO-u da se proširi na više od hiljadu kilometara teritorije koja se prostire preko Baltičkog mora. Dodavanjem novih članica dolazi s projektovanjem osnaženog jedinstva Alijanse naspram nastojanja predsednika Rusije Vladimira Putina da je razjedini, pišu svetski mediji.
Pročitajte šta znači sporazum između Turske i Švedske koji omogućava skandinavskoj zemlji ulazak u NATO i koje bi dalje prepreke mogle biti.
Šta ima?
Poslušajte šta će se danas dešavati u BiH pored sastanka visokih zvaničnika s generalnom direktorkom za Evropu u Službi za spoljne poslove EU Angelinom Ajnhorst.
Šta ima još…
- Stoltenberg spreman da se sastane sa Vučićem
- Smenjen ministar koji je pozivao da Srbija uvede sankcije Rusiji
- Uhapšen crnogorski policajac osumnjičen za stvaranje kriminalne organizacije
- Skup podrške policijskom inspektoru pred svedočenje u slučaju 'Jovanjica'
- Demonstranti u Izraelu blokirali saobraćaj zbog kontroverznog zakona o pravosuđu
- Azerbejdžan obustavio saobraćaj između Jermenije i Nagorno-Karabaha
- UN prekida pomoć Turske severozapadu Sirije
Toliko za danas, pišite nam i podelite vaše priče sa nama na slobodnaevropa@rferl.org
Srdačan pozdrav do sutra ujutro,
Andrej Zarević
Dnevno@RSE dolazi besplatno u vaš inbox. Prijavite se, uštedite vreme, informišite se!