Dobro jutro poštovani čitaoci,
Piše vam Andrej Zarević, novinar Radija Slobodna Evropa.
Ovog jutra za vas smo izabrali:
Važno za danas
- Poslanici skupštine Republike Srpske odlučili su da se odluke Ustavnog suda BiH neće primenjivati na teritoriji tog entiteta. Na sednici u utorak je izglasano i da se stopira Sporazum o slobodi kretanja s ličnim kartama na Zapadnom Balkanu, čime je zaustavljeno uvođenje bezviznog režima između BiH i Kosova. Ambasada SAD je ocenila da je skupština RS izvela bezobziran napad na Dejtonski mirovni sporazum usvajanjem Zakon o neprimenjivanju odluka Ustavnog suda BiH.
- Specijalni predstavnik EU za dijalog Beograda i Prištine Miroslav Lajčak izneo je pred poslanicima Evropskog parlamenta mere koje treba da preduzmu Kosovo i Srbija za smanjenje tenzija na severu Kosova. Lajčak je rekao da su se prošle nedelje u Briselu premijer Kosova Albin Kurti i predsednik Srbije Aleksandar Vučić složili o održavanju novih izbora na severu Kosova, ali ne i o koracima ka deeskalaciji.
- Vođa ruske plaćeničke grupe Vagner Jevgenij Prigožin stigao je u Belorusiju u skladu sa sporazumom kojim je okončana kratka pobuna njegovih boraca protiv ruske vojske, javila je državna novinska agencija BELTA, citirajući beloruskog predsednika Aleksandra Lukašenka.
RSE intervju
Poslanik Evropskog parlamenta Teis Roten izrazio je nezadovoljstvo što Evropska unija još nije uvela sankcije predsedniku Republike Srpske Miloradu Dodiku. On je ocenio da međunarodna zajednica mora da reaguje nakon što je Narodna skupština RS izglasala da se u službenom glasniku entiteta ne objavljuju odluke visokog predstavnika, kao i da se presude Ustavnog suda BiH neće primenjivati na teritoriji tog entiteta BiH.
Balkan na RSE
Nevladina organizacija Akcija za ljudska prava pozvala je Komitet Saveta Evrope za prevenciju torture da nastavi pritiske na Crnu Goru kako bi se suzbila pojava zlostavljanja kao policijskog metoda kojom se iznuđuju iskazi. Komitet Saveta Evrope za prevenciju torture i nečovečnog postupanja u izveštaju od 22. juna tražio je od crnogorskih vlasti da istraže slučajeve policijske brutalnosti i promene "kulturu nekažnjivosti policije".
Dok Evropska unija pojačava sankcije Rusiji, u Srbiji najveća naftna kompanija, koja je u ruskom vlasništvu, širi biznis. Naftna industrija Srbije (NIS), koja je od 2009. u ruskom vlasništvu, izbavila se od sankcija prodajom kapitala posle početka ruske invazije na Ukrajinu. Time je iz ruku sankcionisanog ruskog Gaspromnjefta, NIS prešao u ruke Gasproma, takođe ruske kompanije ali iz reda onih koje nisu kažnjene zbog podrške režimu Vladimira Putina. Početkom juna Gasprom je postao većinski vlasnik HIP Petrohemije, srpskog giganta petrohemijske industrije.
Dva metra visoka bronzana figura sa likom nekadašnjeg predsednika Savezne Republike Jugoslavije Slobodana Miloševića od nedavno se nalazi u Moskvi. Postavljanje spomenika najavili su "Noćni vukovi", bajkerska organizacija na udaru zapadnih sankcija zbog veza s predsednikom Rusije i podrške invaziji na Ukrajinu. Međutim, svoj doprinos postavljanju spomenika Miloševiću, koji zbog smrti nije dočekao presudu Haškog tribunala, dali su i pojedinci u Srbiji, među kojima i poslanik vladajuće koalicije.
Pogledajte video prilog o skupovima Srba u Severnoj Mitrovici i Gračanici na kojima je predstavljena "Vidovdanska deklaracija" kojom se najavljuje odgovor ako "Kosovo nastavi sa hapšenjem Srba".
U šestom krilu zatvora Idrizovo u Skoplju kazne za učešće u paravojnim formacijama izdržava 11 povratnika s ratišta u Siriji ili Iraku. Oni su državljani Severne Makedonije osuđeni na kazne od tri do 13 godina zatvora zbog učestvovanja u paravojnim formacijama poput ISIS-a. Izvor iz makedonskog Ministarstva pravde, koji insistira na anonimnosti, rekao je da se krilo radikalizuje, što negira uprava najvećeg makedonskog zatvora. Zebnje, međutim, budi posebno to što u samom zatvoru, koji čuva i vojska, nedostaje čuvara.
Dok je bio na američkom nosaču aviona "Teodor Ruzvelt" 1993, tadašnji predsednik SAD Bil Klinton rekao je da kada se u Vašingtonu spomene kriza u nekom delu sveta, nije slučajno da prvo pitanje koje mnogi postave glasi: "Gde je najbliži nosač?", napisao je penzionisani admiral američke mornarice Džejms Fogo. Ako bi danas to pitanje postavio predsednik SAD Džo Bajden, u kontekstu pretpostavljene krize u Evropi ili okruženju, odgovor bi bio da se najnoviji nosač aviona na nuklearni pogon "Džerlad Ford" nalazi u Hrvatskoj kod Splita.
Pročitajte priču o novozelandskom ratnom fotografu Vejdu Godardu čije su fotografije od pre 30 godina o životu u istočnom delu Mostara u potpunom okruženju hrvatskih snaga, prikazane na izložbi u tom gradu.
Rat u Ukrajini
Rusko Ministarstvo odbrane saopštilo je da su u toku pripreme da Vagner preda svoje teško naoružanje ruskoj vojsci. Ruske vlasti takođe su saopštile da su zatvorile krivičnu istragu o pobuni Vagnera i da ne podižu optužbe protiv Prigožina ili njegovih trupa posle postignutog dogovora. Ipak, čini se da ruski predsednik Vladimir Putin priprema teren za optužbe za finansijske prekršaje protiv organizacije u vlasništvu Prigožina, pošto je rekao da je Prigožinova Konkord grupa zaradila 80 milijardi rubalja (941 milion dolara) od ugovora o snabdevanju vojske hranom, a da je Vagner primio više od 86 milijardi rubalja (više od milijardu dolara) prošle godine za plate i dodatne artikle.
Putin je pred oko 2.500 pripadnika ruskih bezbednosnih snaga, nacionalne garde i vojnih jedinica rekao da su se narod i oružane snage zajedno suprotstavili pobunjeničkim plaćenicima. "U suštini ste zaustavili građanski rat, postupili ste ispravno i koordinisano", rekao je Putin vojnom osoblju okupljenom u Kremlju.
Beloruski lider Aleksandar Lukašenko, koji je potvrdio da je Prigožin stigao u tu zemlju, izjavio je da je stavio vojsku u punu borbenu gotovost zbog nedavne oružane pobune Vagnera u Rusiji. On je rekao da je taj ustanak do navodne pretnje sa "Zapada".
Generalni sekretar NATO-a Jens Stoltenberg izjavio je da je prerano da se spekuliše o efektima preseljenja pripadnika Vagnera u Belorusiju, ali je naglasio da je alijansa spremna da se brani od svake pretnje.
Četiri osobe su poginule a 42 ranjene u ruskom raketnom udaru na komercijalnu oblast u centru Kramatorska na istoku Ukrajine, saopštila je regionalna policija. Služba za vanredne situacije saopštila je da je među poginulima 15-godišnje dete, a među povređenima dete rođeno 2022. Šef vojne administracije Donjecka Pavlo Kirilenko rekao je ukrajinskoj televiziji da su rakete pogodile centar kada je bio prepun civila.
Rusija je pogubila najmanje 77 ukrajinskih civila od početka invazije na Ukrajinu u februaru 2022, navodi se u izveštaju posmatračke misije UN.
Svet
Posle pobune plaćeničke grupe Vagner, ostaju otvorena mnoga pitanja oko njene budućnosti, uključujući i u Africi, glavnom polju delovanja osim rata u Ukrajini. Kremlj će očito nastojati da suzbije moć Vagnera čije su aktivnosti u Africi značajan izvor njegovih prihoda i moći – od zlata preko kafe, šećera do dijamanata. Međutim, ako Moskva saseče operacije Prigožinove grupe, lišiće se jedne od glavnih poluga uticaja na ovom kontinentu, pre svega u državama Sahela.
Zbog nedozvoljenih poslova u ilegalnom iskopavanju i trgovinom zlata, SAD su uvele sankcije za četiri kompanije povezane s Vagnerom i Prigožinom, saopštilo je američko Ministarstvo finansija.
Na obeležavanju godišnjice od izbijanja Korejskog rata, Severna Koreja je organizovala masovne skupove u Pjongjangu na kojima su učesnici pozivali na "osvetnički rat" za uništenje SAD. Masovni skupovi održani su usred pojačanih napetosti u regionu, gde su se uz zajedničke vojne vežbe SAD i Južne Koreje pojačali i propagandni napori i tempo demonstracija oružja Sjeverne Koreje, pišu svetski mediji.
Šefica bugarskog regulatornog tela za medije, koju je imenovao proruski predsednik te zemlje, našla se na udaru kritika pošto je poistovetila dokaze o zverstvima ruskih snaga u ukrajinskom mestu Buča s antiruskom "propagandom". Prethodno je imala sporne izjave i komentare o odnosu bugarskih vlasti prema migrantima, kao i po pitanju roda i seksualne orijentacije.
Šta ima?
Poslušajte za kraj o obeležavanju Kurban bajrama, Vidovanu i drugim događajima u BiH i svetu.
Šta ima još…
- Predsednica Evropske komisije pozvala na deeskalaciju na Kosovu
- Edi Rama predlaže međunarodnu konferenciju o tenzijama između Srbije i Kosova
- Srbija se nije uskladila sa sankcijama EU o kršenjima ljudskih prava
- Crna Gora izgubila fokus u ključnim reformama, ocenjuje Evropska komisija
- Komitet Evropskog Parlamenta osuđuje 'secesionističku politiku' rukovodstva RS
- Podrška Ukrajini sa regionalnog samita u Podgorici
- 'Noćni vukovi' s crnih lista EU i SAD prodefilovali Banjalukom
- Više od 1.000 avganistanskih civila ubijeno u nasilju od avgusta 2021, kažu UN
- Muzej Ermitaž u Amsterdamu menja ime zbog veze s Rusijom
Toliko za danas, pišite nam i podelite vaše priče sa nama na slobodnaevropa@rferl.org
Srdačan pozdrav do sutra ujutro,
Andrej Zarević
Dnevno@RSE dolazi besplatno u vaš inbox. Prijavite se, uštedite vreme, informišite se!