Bakhmut nakon višemjesečnog granatiranja

  • RSE

Dim se diže iz zapaljenih stambenih zgrada u Bakhmutu 26. aprila. Uprkos tome što ruske snage povećavaju upotrebu teške artiljerije, kijevske snage nastavljaju da ih sprječavaju u preuzimanju potpune kontrolu nad razorenim gradom.

Krateri u poljima u Bakhmutu.

Serhiy Cherevatiy, portparol istočnih ukrajinskih snaga, rekao je 26. aprila da su ruske snage napale 324 puta koristeći artiljeriju i višecjevne rakete u posljednja 24 sata.
 

"Rusi uništavaju zgrade u Bakhmutu kako bi spriječili naše vojnike da ih koriste kao utvrđenja", rekao je Cherevatiy.
 

Devet mjeseci moskovske snage pokušavaju da zauzmu grad u Donbasu, koji je postao simbol čelične odlučnosti Kijeva i vojnih neuspjeha Kremlja.

Ruska Wagnerova plaćenička grupa predvodila je veći dio napredovanja u Bakhmutu, tvrdeći ranije u aprilu da njene snage kontrolišu 80 posto grada, što je Kijev opovrgao.

Ukrajinski predsjednik Volodimir Zelenski obećao je da će nastaviti braniti grad.

"Nemoguće je da odustanemo od Bakhmuta jer će to(pomoći) da se proširi front borbe i dat će ruskim snagama i Wagneru (skupini plaćenika) šanse da zauzmu više naše zemlje“, rekao je Zelenski 23. aprila.

Procjenjuje se da je hiljade vojnika s obje strane ubijeno u takozvanom Bakhmut "mlinu za meso". Preuzimanje kontrole nad gradom omogućilo bi Moskvi da fokusira svoje snage na zapadno-ukrajinske garnizone oko Časiv Jara i dublje u regionu Donjecka gdje se nalaze industrijski gradovi Kramatorsk i Slovjansk.

Kijev priznaje da su njegove snage platile visoku cijenu braneći "tvrđavu Bakhmut", grad koji je imao oko 70.000 ljudi prije ruske invazije.

Analitičari vjeruju da Bakhmut nema malu stratešku vrijednost, ali je dobio politički značaj dok obje strane nastavljaju najkrvaviju pješadijsku bitku od Drugog svjetskog rata.