Poseta američkog predsednika Džoa Bajdena (Joe Biden) Poljskoj u petak kao njegova poslednja stanica u Evropi ove nedelje pruža priliku da se istakne posvećenost SAD zaštiti ključnog člana NATO-a na pragu Ukrajine i da zahvali Poljacima na velikodušnoj dobrodošlici izbeglicama koje beže od ruske invazije, prenosi AP.
Ali, Poljska je takođe komplikovan saveznik čije populističke lidere neki evropski partneri optužuju da grubo krše demokratske norme, a mnogi liberalni Poljaci će tražiti neki znak da se SAD seća svoje uloge u promovisanju demokratije.
Dvodnevna poseta koja počinje u petak uslediće nakon trija hitnih ratnih samita u Briselu. To dovodi Bajdena u zemlju koja je prihvatila lavovski udeo od više od 3,5 miliona Ukrajinaca koji su pobegli od rata koji traje mesec dana. Više od 2,2 miliona je ušlo u Poljsku i mnogi će tu ostati.
Poljska je takođe domaćin hiljadama dodatnih američkih vojnika, osim hiljada raspoređenih na principu rotacije otkako je Rusija prvi put napala Ukrajinu 2014. Mnogi smatraju da je njihovo prisustvo umirujuće: ruski udari 13. marta na vojnu bazu Javoriv u zapadnoj Ukrajini bili su toliko blizu da su je osetili Poljaci u pograničnim regionima.
Poljska obilato pomaže Ukrajincima. Ne samo da su skloništa i škole otvorile svoja vrata za izbeglice, sa 90.000 dece koja se registrovala da pohađaju nastavu, već su mnogi Poljaci prihvatili Ukrajince u svoje domove. U nekim slučajevima primaju prijatelje, u drugim potpune strance.
Bajdena će dočekati predsednik Andžej Duda, koji je u savezu sa desničarskom političkom strankom optuženom za narušavanje demokratskih normi i koji je očigledno preferirao bivšeg predsednika Donalda Trampa.
Mnogi Poljaci se nadaju signal od Bajdena da će Vašington nastaviti da podstiče poštovanje demokratskih vrednosti, te da to neće biti zapostavljeno zbog potrebe za jedinstvom NATO-a u ovoj situaciji.
Evropska unija optužila je poljsku vladu otkako je preuzela vlast 2015. za narušavanje nezavisnosti pravosuđa, što se smatra napadom na osnovne demokratske vrednosti 27-članog bloka. Nedavno je EU zadržala milione evra iz Varšavskog fonda za oporavak od pandemije, nastojeći da na taj način izvrši pritisak na vlasti u Varšavi da izvrše tražene promene.
EU se posebno protivi davanju ovlašćenja Vrhovnom sudu da suspenduje sudije čijim odlukama vlasti nisu zadovoljne.
Pročitajte i ovo: Sud EU poručio Poljskoj da plaća milion dolara dnevno zbog spora
Poljska vlada je takođe naišla na međunarodne kritike zbog narušavanja nezavisnosti medija, anti-LGBT retorike Dude i drugih i upotrebe špijunskog softvera Pegasus protiv vladinih kritičara.
Američki Freedom House je saopštio 2020. da se Poljska više nije „konsolidovana demokratija“ i da je pala na rang "polu-konsolidovane demokratije".
Komitet za odbranu pravde, krovna grupa koja uključuje nezavisne sudije, tužioce i građanske grupe, je u pismu institucijama EU od 13. marta navela da su poljske vlasti čak i nakon što je počeo rat "preduzele niz mera da dodatno unište vladavinu zakona."
Španski poslanik Huan Fernando Lopez Agilar, koji je na čelu odbora Evropskog parlamenta za građanske slobode i pravdu, pozvao je u utorak visoke zvaničnike EU da ne oslobađaju sredstva za oporavak osim ako Poljska ne postigne napredak u vladavini prava.
Poljska vlada poriče da su njeni postupci nedemokratski, napominjući da nastavlja da pobeđuje na izborima i tvrdeći da pokušava da reformiše korumpiran, neefikasan sudski sistem.
Pročitajte i ovo: Poljski premijer odbacuje kritike SAD i EU na medijski zakon
Duda je krajem prošle godine odlučio da ublaži ključnu američku zabrinutost, stavivši veto na zakon koji je pretio da će ućutkati nezavisni emiter, TVN. Mreža TVN je u vlasništvu američke kompanije Discovery Inc. i zakon bi je primorao da se odrekne svog većinskog udela u emiteru - što je najveća investicija SAD ikada u Poljskoj.
Bajden verovatno neće zaboraviti da su Duda i drugi poljski zvaničnici bili vatrene Trampove pristalice i ideološka braća, posebno u svom protivljenju prihvatanju bliskoistočnih izbeglica i migranata.
Duda je bio među nekolicinom lidera, među kojima je i ruski predsednik Vladimir Putin, koji je čekao nedeljama pre nego što je čestitao Bajdenu nakon što je pobedio na izborima 2020. godine, prateći Trampovo odbijanje poraza.
Duda je 2018. tražio od SAD da uspostave stalnu vojnu bazu u Poljskoj, predlažući da se ona nazove "Fort Tramp".
Iako je predlog imena, koji je izazvao izvesnu ruglu u Evropi, brzo odbačen, Poljaci su nastavili da traže stalnu bazu i veće vojno prisustvo SAD s obzirom na rusku agresiju.
Pročitajte i ovo: Trampova nagrada Poljskoj od hiljadu vojnikaOni se nadaju da će Bajdenova poseta Poljskoj pružiti veće američke bezbednosne garancije.
Duda je, govoreći nakon sastanka NATO-a u četvrtak u Briselu, rekao da će Bajdenova predstojeća poseta naglasiti važnost američko-poljskog strateškog saveza. Pre Bajdena, Poljsku je posetilo više zvaničnika iz njegove administracije.
"Ove veze su nezavisne od svih političkih odnosa. Mi smo demokratske zemlje, vlast se menja, a strateški interesi ostaju", rekao je Duda.
Pre nego što se Bajden vrati u Vašington u subotu, očekuje se da će se obratiti poljskom narodu.
Bela kuća je saopštila da će on "izložiti komentare o ujedinjenim naporima slobodnog sveta da podrži narod Ukrajine, da Rusiju smatra odgovornom za brutalni rat i odbrani budućnost ukorenjenu u demokratskim principima".