Ukrajinske snage drže Bahmut uprkos sve žeščim ruskim napadima

Bahmut na istoku Ukrajine

Ukrajinski vojni lideri su odlučni da drže Bahmut, iako su ruske snage nastavile žestoke napade ulazeći u delove ovog grada na istoku zemlje u šestomesečnom pokušaju da ga zauzmu po svaku cenu.

Kancelarija ukrajinskog predsednika Volodimira Zelenskog saopštila je u ponedeljak, 6. marta, da je predsedavao sastankom sa vojnim zvaničnicima tokom kojeg su se zalagali za jačanje pozicija u Bahmutu.

Ruske snage su intenzivirale granatiranje ovog grada u Donjeckoj oblasti i obližnjih sela raspoređujući dodatne resurse u očiglednom pokušaju da dokrajče otpor, navode lokalni zvaničnici.

"Civili napuštaju region da bi izbegli rusko granatiranje koje se nastavlja danonoćno, jer su tamo raspoređene njihove dodatne trupe i oružje", rekao je guverner Donjecka Pavlo Kirilenko.

Pročitajte i ovo: Zelenski opisao bitku za Donbas kao bolnu i tešku

U širem smislu, Rusija i dalje ima poteškoća u stvaranju zamaha na bojnom polju. Invazija Moskve u punom obimu 24. februara 2022. ubrzo je zastala, a zatim je potisnuta ukrajinskom kontraofanzivom. Tokom izuzetno hladnih zimskih meseci, borbe su uglavnom zapele u ćorsokak.

Bahmut nema neku veću stratešku vrednost, a analitičari kažu da je malo verovatno da će njegov mogući pad doneti prekretnicu u sukobu.

Njegova važnost je postala psihološka — za ruskog predsednika Vladimira Putina, zauzimanje Bahumta bi konačno donela neke dobre vesti sa bojnog polja, dok za Kijev ispoljavanje hrabrosti i prkosa pojačava poruku da se Ukrajina drži nakon godinu dana brutalnih napada kako bi učvrstila podršku među svojim zapadnim saveznicima.

Američki ministar odbrane Lojd Ostin (Lloyd Austin) podržao je to gledište u ponedeljak, rekavši tokom posete Jordanu da Bahmut ima "više simboličku vrednost nego... stratešku i operativnu".

On je dodao da Moskva "nastavlja da ubacuje u borbe mnogo loše obučenih i opremljenih trupa" u Bahmutu, dok Ukrajina strpljivo "izgrađuje borbenu moć" na drugim mestima uz zapadnu vojnu podršku uoči pokretanja moguće prolećne ofanzive.

Uprkos tome, neki analitičari su doveli u pitanje mudrost ukrajinskih branilaca koji su izdržali mnogo duže, dok drugi sugerišu da je taktičko povlačenje možda već u toku.

Majkl (Michael) Kofman, direktor ruskih studija u istraživačkom centru CAN u Arlingtonu u Virdžiniji, rekao je da je ukrajinska odbrana Bahmuta bila efikasna jer je iscrpila ruske ratne napore, ali da Kijev sada treba da gleda napred.

"Mislim da je uporna odbrana Bahmuta postigla mnogo, trošeći rusko ljudstvo i municiju", napisao je Kofman na Tviteru kasno u nedelju.

"Ali, ova strategija može dostići tačku kada se smanjuje korist, a s obzirom na to da Ukrajina pokušava da obezbedi resurse za ofanzivu, to bi moglo da ometa uspeh važnije operacije," naveo je Hofman.

Ukrajinski zvaničnici su ranije ukazivali na mogućnost taktičkog povlačenja.

Institut za proučavanje rata (ISW), itraživački centar sa sedištem u Vašingtonu, primetio je da urbani rat favorizuje branioca, ali smatra da bi najpametnija opcija za Kijev sada mogla biti da se povuče na pozicije koje je lakše braniti.

Proteklih dana, ukrajinske jedinice uništile su dva ključna mosta nedaleko od Bahmuta, uključujući i jedan koji ga povezuje sa obližnjim gradom na brdu Časiv Jar duž poslednje preostale ukrajinske rute za snabdevanje, prema zvaničnicima britanske vojne obaveštajne službe i drugim zapadnim analitičarima.

Rušenje mostova moglo bi da bude deo napora da se uspori ruska ofanziva ako ukrajinske snage počnu da se povlače iz grada.

"Malo je verovatno da će se ukrajinske snage povući iz Bahmuta odjednom i možda će nastaviti sa postepenim povlačenjem kako bi iscrpile ruske snage kontinuiranim urbanim ratom", navodi se u proceni ISW objavljenoj kasno u nedelju.

Bitka u Bahmutu je takođe pokazala ruske vojne nedostatke i ogorčene podele.

Milioner Jevgenij Prigožin, vlasnik vojne kompanije Vagner grupe koja je predvodi ofanzivu na Bahmut, u zavadi je sa ruskim Ministarstvom odbrane i više puta ga je optuživao da obezbedilo municiju njegovim snagama.

Pročitajte i ovo: Šef ruskog Vagnera se požalio na nedostatak municije od Moskve

U nedelju je ponovo kritikovao vojni vrh zbog spore isporuke obećane municije, postavljajući pitanje da li je kašnjenje prouzrokovano "birokratijom ili izdajom“.

Putin želi da preuzme punu kontrolu nad četiri provincije, uključujući Donjeck, koje je Moskva nezakonito anektirala prošle jeseni.

Rusija kontroliše oko polovine Donjecke pokrajine, a da bi zauzela preostalu polovinu te pokrajine njene snage moraju da prođu kroz Bahmut.

Ovaj grad je jedini pristup većim gradovima pod kontrolom Ukrajine otkako su njene trupe povratile Izijum u provinciji Harkov tokom kontraofanzive prošlog septembra.

Ali, kampanja koja traje najmanje šest meseci da se osvoji Bahmut, koji je imao predratnu populaciju od 80.000 i nekada bio popularna destinacija za odmor, loše govori o ofanzivnim sposobnostima ruske vojske i možda neće biti dobro za ostatak njene kampanje.

"Ruske snage trenutno nemaju ljudstvo i opremu neophodnu za održavanje ofanzivnih operacija u velikim razmerama za napade na (obližnje gradove) Kramatorsk i Slavjansk, a kamoli za višegodišnju kampanju zauzimanja cele Donjecke oblasti“, saopštio je ISW.

Bahmut je za svoje branioce dobio gotovo mitski značaj. Postao je kao Mariupolj — lučki grad u istoj provinciji koju je Rusija zauzela nakon 82-dnevne opsade koja se na kraju svela na prostor oko ogromne čeličane u kojoj su odlučni ukrajinski borci izdržali zajedno sa civilima.

Moskva je nastojala da učvrsti svoju vlast u oblastima koje je okupirala i anektirala. Ruski ministar odbrane Sergej Šojgu otputovao je u Mariupolj i obišao deo obnovljene gradske infrastrukture, saopštilo je u ponedeljak Ministarstvo odbrane.

Šojguu je prikazana novoizgrađena bolnica, spasilački centar Ministarstva za vanredne situacije i stambene zgrade, saopštilo je ministarstvo.

Izvor: AP