Unutar Azovstala - posljednjeg ukrajinskog uporišta u Mariupolju

  • RSE

Fotograf, koji je dokumentovao sovjetsku željezaru i čeličanu u Mariupolju, podijelio je fotografije velikog metalurškog postrojenja na čijem prostoru se trenutno vode bitke između ukrajinskog bataljona Azov i ruske vojske.

Prema navodima novinske agencije TASS, koja je pod kontrolom Kremlja, separatisti koje podržava Rusija počeli su napredovati ka željezari i čeličani Azovstal 19. aprila uz podršku "napadnih grupa formiranih za juriš na postrojenje".

Dim iznad Azovstala 18. aprila, skoro dva mjeseca nakon početka ruske invazije na Ukrajinu.

Ukrajinski borci iz kontroverznog bataljona Azov, čiji članovi nose flastere sa neonacističkim simbolima, sakriveni su u velikoj fabrici u pripremi za, vjerovatno, krvavu bitku.

Ukrajinci su ignorisali ranije pozive Rusije da se predaju.

Pogled na ulaz u Azovstal 1978. godine.

Azovstal je počeo sa radom 1933. godine nakon što su sovjetske vlasti odabrale lokaciju na obali Azovskog mora, zbog lakog transportnog pristupa nalazištima željezne rude.

Prije početka ruske invazije na Ukrajinu, fabrika je zapošljavala više od 10.000 ljudi.

Dio Azovstala fotografisan 1943. nakon što su ga nacističke snage uništile tokom povlačenja iz Mariupolja.

Azovstal je 1941. bio prisiljen obustaviti rad kada je veći dio opreme unutar fabrike prevezen na istok - što dalje od nacističkog napredovanja u Sovjetski Savez.

Fotograf Viktor Mača

Češki fotograf Viktor Mača je 2016. dokumentovao unutrašnjost ove fabrike. On kaže da je, iako je navikao na činove zatvaranja i kontrolisanog rušenja metalnih objekata u Evropi, trenutno granatiranje Azovstala "divlje i apsolutno nekontrolisano".

Sljedeće fotografije su načinjene tokom njegove posjete fabrici 2016. godine i mogu dati ideju o tome kako izbliza može izgledati konačna bitka za Azovstal.

Visoke peći u Azovstalu i jedna od željezničkih pruga koja prolazi kroz fabriku.

Mariupolj, na jugoistoku Ukrajine, sjedište je dvije ogromne fabrike za obradu metala.

Azovstalovu sestrinsku fabriku, željezaru i čeličanu Iljič, ruske snage su zauzele sredinom aprila i čini se da je pretrpjela značajnu štetu. Mača kaže da vjeruje da je manja fabrika Azovstal izabrana kao mjesto posljednjeg uporišta ukrajinskih boraca u Mariupolju zbog "vrhunskih atomskih skloništa" koji se tu nalaze.

Radnik fabrike Azovstal.

Iako mu nije bio omogućen pristup skloništima u Azovstalu tokom posjete fabrici 2016. godine, Mača kaže da su, nakon njene obnove 1940-ih godina i naučenih lekcija iz Drugog svjetskog rata, sovjetski projektanti "prvo izgradili atomska skloništa, a preko njih ponovo podigli čeličanu, "tako da [skloništa] budu dobro zaštićena, ali ne možda dovoljno".

Valjaonica u Azovstalu.

Mača je Radiju Slobodna Evropa (RSE) rekao da pretpostavlja da su uslovi u jako bombardovanoj fabrici "pravi užas". "Ne mogu zamisliti kroz šta trenutno prolaze bataljon Azov i civili."

Gradsko vijeće Mariupolja tvrdi da se više od 1.000 civila sklonilo u skloništa ispod Azovstala. Separatisti koje podržava Rusija negiraju da su civili prisutni u krugu fabrike.

Visoke peći u Azovstalu.

Češki fotograf pomno prati vijesti koje pristižu iz Mariupolja i strahuje da, nakon borbi, od "Azovstala neće ostati mnogo".

Prizor iz Azovstala.

Međutim, imajući u vidu kroz šta je sve Azovstal u historiji prošao, Mača vjeruje da "Ukrajincima ovakva situacija nije ništa novo i da će obnoviti Azovstal, baš kao što su to učinili poslije Drugog svjetskog rata."