Azerbejdžan kaže da separatisti iz Nagorno-Karabaha 'predstavljaju prijetnju' avio saobraćaju

Predsjednik Azerbejdžana Ilham Aliyev sa predsjednikom Evropskog vijeća Charlesom Michelom u Briselu 14. jula 2023.

Azerbejdžan je 15. jula optužio jermenske separatiste u svojoj otcijepljenoj regiji Nagorno-Karabah da koriste radio smetnje protiv putničkih aviona u svom vazdušnom prostoru.

Azerbejdžanski predsjednik Ilham Aliyev i jermenski premijer Nikol Pahinan sastat će se 15. jula u Briselu na rundi razgovora usmjerenih na rješavanje sukoba za kontrolu Karabaha naseljenog Jermenima.

Predsjednik Evropskog vijeća Charles Michel posredovat će u diskusijama koje su uslijedile usred obnovljenih tenzija nakon što je Azerbejdžan zatvorio koridor Lačin, jedinu kopnenu vezu između Karabaha i Jermenije.

Pročitajte i ovo: Azerbejdžan obustavio saobraćaj između Jermenije i Nagorno-Karabaha

Azerbejdžanske vlasti saopštile su 11. jula da su "privremeno" obustavile drumski saobraćaj na koridoru Lačin, jedinom putu koji povezuje Jermeniju i Nagorno-Karabah.

Jermenija od decembra optužuje svog susjeda da blokira snabdjevanje regiona Nagorno-Karabah i da stvara humanitarnu krizu blokiranjem tog koridora.

Jermenski ogranak Crvenog krsta je krajem juna prenio da su preko tog koridora obustavljene medicinske isporuke bolnicama u Nagorno-Karabahu, kao i prevoz teško bolesnih pacijenata.

Jermenija i Azerbejdžan sukobili su se 2020. oko kontrole područja Nagorno-Karabaha. Sukob je okončan mirovnim sporazumom kojim je priznata pobjeda azerbejdžanskih snaga. Dogovor je postignut uz pomoć Rusije.

Od tada su ruski vojnici stacionirani u Nagorno-Karabahu, ali se Jermenija već nekoliko mjeseci žali na njihovu neefikasnost.

Ruska izolacija na međunarodnoj sceni, zbog invazije na Ukrajinu, takođe ograničava manevarski prostor Moskve.

Nagorno-Karabah, teritorija na kojoj uglavnom žive Jermeni, otcjepio se od Azerbejdžana, što je dovelo do rata koji je tokom 90-ih godina odneo 30.000 života.