Policija je uhapsila tri lidera opozicionih stranaka i više od stotinu aktivista uoči protesta u glavnom gradu Azerbejdžana Bakuu zbog rezultata parlamentarnih izbora.
Rezultati izbora održanih 9. februara, doveli su i do kritike međunarodnih posmatrača.
Prema podacima azerbejdžanske Centralne izborne komisije, vladajuća Yeni Azerbaijan (Novi Azerbejdžan) osvojila je 72 od 125 mjesta u parlamentu.
Gotovo svi mandati pripali su malim strankama i nezavisnim kandidatima lojalnim predsjedniku Ilhamu Aliyevu.
Alijev vlada Azerbejdžanom još od 2003. godine.
Autobus sa aktivistima poslan van Bakua
Prije samog početka neovlaštenih protesta 16. februara, policija je zadržala u njihovim domovima ili u sjedištima stranaka lidere REAL stranke, Ilgara Mamedlija, lidera Musavat stranke Arifa Hajilija i čelnika opozicionog pokreta D18, Ruslana Izatlija.
Kasnije su pušteni na slobodu van Bakua, no lider opozicionog pokreta kaže da će tužiti Ministarstvo unutrašnjih poslova.
- Azerbejdžan: "Kavijar diplomatija" pod pritiskom
- Azerbejdžan: Alijev imenovao suprugu za potpredsjednicu
Interventna policija okružila je zgradu u kojoj se nalazi Centralna izborna komisija ispred koje je planiran proteste i sve ljude koji su dolazili kako bi učestvovali u protestima, smjestila u autobuse.
Vaš browser nepodržava HTML5
Nakon što je oslobođen, lider Musavat stranke, Arif Hajili rekao je da su neke od osoba koje je policija privela, odvezeni u kombijima, 200-300 kilometara van Bakua i ostavljeni tu.
Mehman Husejnov, koji je bio kandidat tokom opštinskih izbora, bio je među onima koji su odvedeni van prijestolnice. On je na Facebooku objavio svoju sliku sa ceste u napuštenom području.
Policija je 11. februara zatvorila više od 20 opozicionih i nezavisnih kandidata koji su, ispred zgrade Centralne izborne komisije protestovali zbog rezultata izbora.
Nepravilnosti, pritisak i višestruko glasanje
U svom preliminarnom izvještaju, posmatrači OSCE-a kao i Vijeća Evrope naveli su nepravilnosti tokom prebrojavanja glasova, slučajeve dodavanja listića kao i višestruko glasanje, pritisak na glasače, kandidate i posmatrače.
Posmatrači su također zabilježili da se broj registrovanih glasača u gotovo više od polovine od 125 izbornih jedinica razlikovao u odnosu na ono šta dopušta Izborni zakon.
Ilham Alijev koji vlada Azerbejdžanom od smrti njegovog oca prije 17 godina, u decembru je sazvao izbore, devet mjeseci prije no što je bilo predviđeno zbog nezadovoljstva javnosti uslijed ekonomskog pada.
Pročitajte i ovo: Alijev osvojio četvrti predsjednički mandat u AzerbejdžanuJoš od kada je Azerbejdžan 1991. godine proglasio nezavisnost od Sovjetskog Saveza, međunarodne organizacije poput Vijeća Evrope i OSCE-a, uzastopno navode da izbori u ovoj zemlji nisu u skladu demokratskim standardima.