S nadom da će biti ostvaren napredak u globalnoj borbi protiv klimatskih promena u Bakuu, glavnom gradu Azerbejdžana, u ponedeljak je otvorena 29. Konferencija UN o klimatskim promenama (COP29), ali nije trebalo mnogo vremena da dođe do zastoja pošto je odmah krenulo sporenje oko dnevnog reda skupa.
Prema nekoliko medija, spor je izbio pošto su neke zemlje želele veći fokus na napredak u tranziciji od fosilnih goriva, dok su druge, uglavnom zemlje koje proizvode naftu i gas, želele da ograniče razgovore na sporazum COP28 postignut prošle godine da se uglavnom razmatraju finansije, preneo je Azerbejdžanski servis Radija Slobodna Evropa.
"Hajde da se oslobodimo ideje da je finansiranje klime dobrotvorna stvar", rekao je u govoru šef UN za klimu Sajmon Stil (Simon Stiell).
Pošto Svetska meteorološka organizacija UN predviđa da će 2015-2024. biti najtoplija decenija ikada zabeležena, dok se ekstremni klimatski događaji pojavljuju širom sveta, razgovori u Bakuu, koji traju do 22. novembra, smatraju se ključnim za postizanje napretka pre nego što bude kasno.
Pročitajte i ovo: COP29 u Bakuu: Azerbejdžan cilja na globalni prestiž, uprkos glasnim kritikamaRazgovori su dodatno zamagljeni prošlonedeljnim izborom Donalda Trampa (Trump) za predsednika SAD, nakon što se u kampanji zalagao za povećanje proizvodnje fosilnih goriva u SAD, koja je već na rekordnom nivou.
Ni američki izaslanik za klimu Džon Podesta (John Podesta) nije mogao da sakrije zabrinutost oko toga kako će se nova administracija baviti klimatskim promenama s obzirom na Trampov često navođen cilj da ukloni zemlju iz međunarodnih sporazuma o klimatskoj saradnji.
"Za nas koji smo posvećeni klimatskim akcijama, prošlonedeljni ishod u SAD je očigledno gorko razočaravajući", rekao je Podesta na samitu.
"Ali ono što želim da vam kažem danas je da, iako savezna vlada SAD, pod Donaldom Trampom, može da stavi klimatske akcije u zadnji plan, rad na obuzdavanju klimatskih promena će se nastaviti u SAD", rekao je on.
Čak i pre početka COP29, postavljana su pitanja o posvećenosti stvarnom napretku s obzirom na izbor naftom bogatog Azerbejdžana za domaćina skupa.
Autoritarnom predsedniku Ilhamu Alijevu se zamera što za svoju zemlju nije osmislio i primenio dovoljne planove za klimatske promene, dok je takođe optužen za kršenje ljudskih prava, uključujući pritvaranje nezavisnih medijskih ličnosti, kao što je novinar i ekonomista Farid Mehralizada, povezan sa RSE, koji je više od pet mesec u pritvoru po optužbama za koje on i njegove pristalice kažu da su izmišljene.
"Azerbejdžan, koristeći COP29 kao fasadu, pojačava kontrolu pod lažnom 'zelenom' agendom, pooštrava svoju vlast i eskalira regionalne tenzije", rekla je švedska ekološka aktivistkinja Greta Tunberg (Thunerg) na mreži X.
Tunberg je u ponedeljak predvodila protest u susednoj Gruziji pošto je rekla da neće prisustvovati COP29 zbog klimatskih uslova i stanja ljudskih prava u Azerbejdžanu.
Azerbejdžan već dugo smatra da je organizacija velikih događaja put ka međunarodnom prestižu.