Azerbejdžanske trupe ušle i u drugo područje koje je primirjem vratila Armenija

Azerbejdžanske trupe (lijevo) i snage Nagorno-Karabaha (desno i u centru) u blizini sela Berdašen, 24. novembar 2020.

Azerbejdžanska vojska ušla je u regiju Kalbajar, još jedan teritorij koji su armenske snage ustupile primirjem koje je okončalo smrtonosne borbe o separatističkoj teritoriji Nagorno-Karabah, priopćilo je u srijedu azerbejdžansko Ministarstvo odbrane.

Primirje, u kojem je Rusija posredovala prije dvije sedmice, predviđalo je da Armenija Azerbejdžanu preda kontrolu nad nekim područjima koja se nalaze izvan granica Nagorno-Karabaha.

Pročitajte i ovo: Nagazne mine otežavaju potragu za nestalim Jermenima i Azerbejdžancima

Prvi, Aghdam, predat je prošle sedmice.

Očekivalo se da će Kalbajar biti predan 15. novembra, ali Azerbejdžan je pristao odgoditi preuzimanje nakon zahtjeva iz Armenije.

Azerbejdžanski dužnosnici rekli su kako je pogoršanje vremenskih uvjeta otežalo povlačenje armenskih snaga i civila duž jedinstvene ceste kroz planinski teritorij koji povezuje regiju s Armenijom.

Snimke objavljene u srijedu. 25. novembra, pokazuju kako se azerbejdžanske trupe polako kreću snježnim terenom tražeći mine.

"Završeni su inženjerski radovi kako bi se osiguralo kretanje naših postrojbi u ovom smjeru, teški planinski putovi na trasi kretanja trupa čiste se od mina i pripremaju za upotrebu", priopćilo je azerbejdžansko Ministarstvo odbrane.

Nagorno-Karabah se nalazi u Azerbajdžanu, ali je pod kontrolom armenskih snaga koje podržava Armenija otkako je tamo završen separatistički rat 1994. godine.

Taj je rat u armenskim rukama ostavio ne samo sam Nagorno-Karabah, već i značajan okolni teritorij.

Teške borbe oko Nagorno-Karabaha izbile su 27. septembra i označile najveću eskalaciju desetljeća starog sukoba dviju bivših sovjetskih nacija tokom više od četvrt stoljeća, usmrtivši stotine, a možda i hiljade ljudi.

Najnovije primirje zaustavilo je nasilje nakon nekoliko neuspjelih pokušaja uspostavljanja trajnog prekida vatre.

Proslavljeno je kao pobjeda u Azerbejdžanu, ali izazvalo je masovne prosvjede u Armeniji, a hiljade su izašle na ulice tražeći svrgavanje premijera zemlje.

Sedmica u slikama