Avganistanci napuštaju Pakistan pred istek roka za deportaciju
Avganistanske izbeglice stižu kamionima iz Pakistana na avganistansko-pakistansku granicu u Torkamu 31. oktobra.
Islamabad je pribegao pretnjama i kršenjima prava kako bi primorao, prema procenama, 1,7 miliona ilegalnih avganistanskih imigranata da napuste zemlju pre roka 1. novembra, navodi Hjuman rajts voč (Human Rights Watch - HRW).
Avganistanske izbeglice čekaju da uđu na kamione na graničnom prelazu u Torkamu.
"Rok koji je postavio Pakistan za povratak Avganistanaca doveo je do pritvaranja, premlaćivanja i iznuda, ostavljajući hiljade Avganistanaca u strahu za svoju budućnost", rekla je Ferešta Abasi, istraživačica HRW-a za Avganistan.
Avganistanske izbeglice stižu u Torkham.
"Situacija u Avganistanu i dalje je opasna za mnoge koji su pobegli, a deportacija će ih izložiti značajnim bezbednosnim rizicima, uključujući pretnje po njihove živote i dobrobit", rekla je Abasi.
Vijugavi put koji vodi do graničnog prelaza Torkam.
HRW takođe navodi da mnogi Avganistanci koji su u opasnosti da budu deportovani čekaju na preseljenje u SAD, Veliku Britaniju, Nemačku i Kanadu.
Devojčica u teretnom kontejneru.
Pakistansko ministarstvo unutrašnjih poslova saopštilo je 3. oktobra da svi imigranti bez dokumenata moraju da napuste zemlju u roku od 28 dana. Do 27. oktobra, oko 60.000 Avganistanaca je otišlo iz Pakistana, saopštile su Ujedinjene nacije. Mnogi od njih su kao glavni razlog za povratak naveli strah od hapšenja u Pakistanu.
Avganistanci čekaju da pređu granicu.
HRW navodi da deportacije "krše obaveze Pakistana kao strane u Konvenciji UN protiv mučenja i prema principu nevraćanja iz međunarodnog prava – da se ljudi ne vraćaju pod prisilom u zemlje u kojima se suočavaju s očiglednim rizikom od mučenja ili drugog progona", napisao je HRW.
Avganistanske porodice u prikolici kamionu pre polaska za Avganistan samo nekoliko sati pre isteka roka.
Još jedan kamion koji ide za Avganistan
Pakistanski zvaničnici rekli su da će granični prelazi Torkam i Čaman s Avganistanom biti otvoreni i posle 16 časova kada se zatvaraju svakog dana, kako bi se omogućilo onima koji su tamo stigli da odu iz zemlje.
Kampanja proterivanja naišla je na kritike agencija UN, grupa za ljudska prava i vlasti u Avganistanu koje vode talibani. Budući da milioni Avganistanaca već žive bez obezbeđene hrane, ionako užasna humanitarna situacija u toj zemlji mogla bi se pogoršati dolaskom osiromašenih Avganistanaca iz Pakistana.
Otkako su zbacili avganistansku vladu koju podržava Zapad i preuzeli zemlju u avgustu 2021, talibani su ženama uveli ograničenja na to kako izgledaju u javnosti, njihovu slobodu kretanja, pravo na rad i učenje i pristup društvu. Takođe su postavljena ograničenja za medije, aktiviste i organizacije civilnog društva.
Veliki broj avganistanskih izbeglica požurio je da stigne 31. oktobra na prelaz Torkam na granici Pakistana i Avganistana pošto 1. novembra ističe rok za njihovu deportaciju koje su postavile pakistanske vlasti.