Nekim avganistanskim civilima, koji privremeno borave na Kosovu, odbijen je zahtev za odlazak u Sjedinjene Američke Države (SAD) jer nisu prošli proces provere, potvrdio je za Radio Slobodna Evropa (RSE) jedan zvaničnik iz američkog Stejt departmenta.
"Dok je većini avganistanskih putnika, povezanih sa OAW (programom Operacija za dobrodošlicu saveznika), odobren ulazak u Sjedinjene Države kroz naš jak proces provere, uključujući većinu Avganistanaca na Kosovu, mali broj pojedinaca koji nisu (prošli proces provere) je primer da sistem funkcioniše baš onako kako treba. Za (Stejt) Department je najveći prioritet bezbednost i sigurnost američkog naroda", navodi se u odgovoru.
Ovaj zvaničnik nije želeo da komentariše pojedinačne slučajeve kojima bi i u narednom periodu moglo biti zabranjeno da uđu u SAD, ali je dodao da dok god postoji sistem provere "biće pojedinaca koji na kraju neće moći da odu u Sjedinjene Države".
Pročitajte i ovo: Neizvesna sudbina avganistanskih izbeglica na KosovuŠta su dogovorili SAD i Kosovo?
Sporazum sa SAD, kojim se Kosovo obavezalo da će prihvatiti 2.000 avganistanskih civila na godinu dana, stupio je snagu 25. avgusta 2021. godine. U tom sporazumu se, pored ostalog, navodi da su "SAD pristale da prebace identifikovane osobe na drugu lokaciju u roku 365 dana od njihovog ulaska na Kosovo".
"Ovaj sporazum može biti izmenjen sporazumno", stoji takođe i dodaje se da isti sporazum ostaje na snazi dve godine ili dok strane ne odluče da ga prekinu.
Kosovo se sporazumom sa SAD obavezalo da će prihvatiti avganistanske civile na godinu dana, nakon što su talibani preuzeli vlast u njihovoj zemlji. Tako je njih više od 1.300 našlo utočište na Kosovu od avgusta prošle godine.
Smešteni su u kampu Bechtel-Enka i u američkoj vojnoj bazi na Kosovu – Bondsteel (Bondstil). Oba kampa nalaze se na teritoriji opštine Uroševac, na oko 40 kilometara južno od Prištine. Na Kosovu su smešteni privremeno, dok prolaze kroz proces provere za repatrijaciju u treće zemlje.
Zvaničnik Stejt Departmenta je objasnio da bi u roku od 365 dana avganistanski civili trebali sa Kosova da odu u SAD ili da budu prebačeni u treće zemlje.
Ukoliko neki izraze želju da se vrate u Avganistan, Vašington će im u tome pomoći, naveo je on.
Vaš browser nepodržava HTML5
Ko je bio smešten na Kosovu?
Napomenuo je i da su Avganistanci, koji su smešteni na Kosovu, uglavnom bili saradnici SAD i NATO-a od 2001. do 2021. godine.
Do sada je, prema navodima zvaničnika iz Stejt Departmenta, oko 600 Avganistanaca napustilo vojni kamp Bondsteel, koji se nalazi u Uroševcu.
Kakav je dalji plan?
Istakao je i da će SAD raditi sa pojedincima, kojima je će biti onemogućen odlazak u Ameriku, na pronalaženju alternativnog rešenja oko njihovog smeštaja.
"To uključuje i identifikovanje zemalja koje su spremne da prihvate Avganistance ili, ukoliko Avganistanci dobrovoljno izraze želju da se vrate u Avganistan, da im se pomognu u toj situaciji. Međutim, SAD neće posredovati repatrijaciji nijednog Avganistanca u Avganistan, ukoliko sami ne izraze želju da se vrate (u svoju zemlju)", rekao je zvaničnik Stejt Departmenta.
Pročitajte i ovo: Dodatne provere mogu da produže boravak Avganistanaca na KosovuViše o razlozima
Prethodno, američki list The Wall Street Journal je 24. maja izvestio da 22 Avganistanca, koji se nalaze na Kosovu, prolaze kroz proces provere ali da je njih 16 obavešteno da su njihovi zahtevi za odlazak u SAD odbijeni. Navedeno je i da u slučaju ostalih šest avganistanskih civila, odluka još uvek nije doneta.
Razlog što su nekima onemogućeno da odu u SAD je to što su otkrivene neke "diskvalifikujuće informacije" o njima.
Iako The Wall Street Journal nije precizirano o kakvim informacijama se radi, američki zvaničnici su ranije rekli da "diskvalifikacione informacije" mogu da znače da su dotične osobe ranije bile u kontaktu sa talibanima i drugim grupama, koje je Vašington identifikovao kao terorističke grupe. Takođe, te informacije mogu da imaju veze sa kriminalnom prošlošću tih osoba u Avganistanu.
Pročitajte i ovo: Iza zatvorenih vrata: Avganistanske izbeglice na Kosovu čekaju vizeU međuvremenu je jedan američki zvaničnik rekao da "ono što je zabrinjavajuće za SAD, možda nije za neku drugu zemlju", aludirajući na mogućnost da bi neka druga zemlja mogla da prihvati Avganistance koji borave na Kosovu.
Kosovske vlasti za RSE nisu dale odgovor šta će se desiti sa Avganistancima koji borave na Kosovu, ukoliko im bude onemogućeno da odu u SAD.
Međutim, prethodno je u martu jedan visoki zvaničnik američkog Stejt departmenta rekao novinarima da niko od Avganistanaca, koji eventualno ne prođu proces provere, neće ostati na Kosovu.
Priredila Sandra Cvetković