Piše: Tony Wesolowsky
Donald Trump je, prema navodima njegovog izbornog štaba, bezbjedan, a osumnjičeni napadač je uhapšen nakon, kako je FBI rekao, očiglednog "pokušaja atentata" na bivšeg predsjednika SAD i predsjedničkog kandidata Republikanske stranke na golf terenu na Floridi 15. septembra.
Incident se dogodio samo dva mjeseca nakon što je Trump preživio pokušaj atentata na mitingu u Pensilvaniji.
Uz još mnogo nejasnoća, poslavlja se pitanje kakav bi uticaj to moglo da ima na predsjedničku kampanju u Sjedinjenim Državama, s obzirom da birači izlaze na birališta 5. novembra?
Pročitajte i ovo: Kako se mogao ponoviti navodni pokušaj atentata na Trumpa?Nalet simpatija prema Trumpu?
Vijesti za Trumpa u posljednje vrijeme nisu bile dobre, posebno od nedavne debate sa Kamalom Harris, potpredsjednicom SAD i predsjedničkom kandidatkinjom demokrata.
Trumpove neutemeljene izjave o kućnim ljubimcima koje su jeli haićanski migranti u gradu u Ohaju brzo su postali hrana za široko rasprostranjeno ismijavanje. Međutim, ovaj najnoviji očigledni pokušaj ubistva mogao bi da mu vrati naklonost javnosti.
Mijenjanje fokusa debate
Trumpov izborni štab bi mogao da pokuša da ponovo fokusira debatu na pitanja zakona i reda i prijetnje političkim nasiljem, možda čak i pokušavajući da okrivi protivnike da su barem indirektno odgovorni za podsticanje klime neprijateljstva.
Nakon prvog pokušaja ubistva u Pensilvaniji, članovi Republikanske stranke pozvali su Kimberly Cheatle, šeficu Tajne službe, koja je odgovorna za zaštitu američkih političkih lidera, da se povuče na saslušanjima koja su naširoko propraćena u medijima.
Vaš browser nepodržava HTML5
Iako se u ovom posljednjem incidentu čini da je tajna služba brzo reagovala hvatanjem navodnog naoružanog napadača, moglo bi se pojačati nadzor nad nivoom zaštite koji se daje predsjedničkim kandidatima.
Fox News, koji je u velikoj mjeri naklonjen Trumpu i Republikanskoj partiji, nije se fokusirao na spriječavanje pokušaja, već na činjenicu da je navodni napadač uspio da uperi pušku kroz ogradu prije nego što su agenti Tajne službe navodno pucali.
Moguće je da će incident dovesti do toga da Trump smanji svoje političke nastupe u javnosti i da više pažnje usmjeri na digitalnu kampanju.
Produbljivanje polarizacije
Sjedinjene Države su već duboko politički polarizovane, a uz izvještavanje stranačkih medija, ovaj incident će to samo pogoršati.
Poslije incidenta od 15. septembra, predsjednik Joe Biden i potpredsjednica Harris brzo su osudili ono što su oboje nazvali "političko nasilje". Međutim, Trumpove pristalice će i dalje vjerovatno vidjeti bivšeg predsjednika kao žrtvu političkog nasilja, a njegovi protivnici bi takođe mogli da prikažu očigledan pokušaj ubistva kao dokaz podjela koje Trump izaziva.
Vraćanje Ukrajine u centar pažnje
Navodni napadač je identifikovan kao Ryan Wesley Routh (58) sa Havaja. Imao je decenijama dugu kriminalnu istoriju, koja seže do 1990-ih.
Na društvenim mrežama bio je kritičan prema Trumpu, iako je rekao da ga je podržao 2016.
Routh je takođe izgleda imao proukrajinske stavove, prema objavama na društvenim mrežama. Otputovao je u inostranstvo 2022. sa očiglednim ciljem da se bori za Ukrajinu protiv Rusije, međutim, predstavnik ukrajinske legije boraca iz stranih zemalja rekao je za CNN da "nikada nije bio dio legije i da nije sarađivao sa nama ni na koji način".
Routh je pozvao druge da uzmu oružje za Ukrajinu, a intervjuisalo ga je nekoliko novinskih organizacija, uključujući The New York Times i Semafor 2023.