Armenija započela vojne vježbe sa SAD uprkos protivljenju Rusije

Njemačka/Armenija - Armenski vojni medicinari učestvovali su i na međunarodnim vježbama u Njemačkoj, avgust-septembar 2023.

Armenija i Sjedinjene Države započele su zajedničke vojne vježbe koje su razljutile Moskvu i koje su uslijedile u trenutku porasta tenzija između Erevana i susjednog Azerbejdžana zbog otcijepljenog regiona Nagorno-Karabaha.

Ministarstvo odbrane Armenije navelo je da su vježbe "Eagle Partner 2023" počele 11. septembra s ciljem pripreme armenskih snaga za učešće u međunarodnim mirovnim misijama.

Pukovnik Martin O'Donnell, portparol američke komande, rekao je da su vježbe "bitna prilika za naše vojnike dvije zemlje da izgrade nove odnose na taktičkom nivou i da povećaju interoperabilnost za mirovne operacije."

Vježbe se održavaju na poligonima za obuku Zar i Armavir u blizini Erevana i biće završene 20. septembra. Američka vojska saopštila je da učestvuje 85 američkih vojnika i 175 Armena. Amerikanci -- uključujući pripadnike Nacionalne garde Kanzasa, koja ima 20-godišnje partnerstvo za obuku sa Armenijom -- neće koristiti teško naoružanje, dodaje se.

Rusija, koja predvodi Organizaciju ugovora o kolektivnoj sigurnosti (ODKB) koja uključuje Armeniju, izrazila je zabrinutost zbog zajedničkih vježbi u trenutku kada su odnosi između Moskve i Erevana pokazali znake slabljenja.

Ruski ministar vanjskih poslova Sergej Lavrov je 10. septembra izrazio žaljenje zbog "postupanja armenskog rukovodstva, rekavši da ne očekuje "ništa dobro" od vježbi, dok je portparol Kremlja Dmitrij Peskov rekao da će Rusija "pratiti situaciju".

Rusko ministarstvo vanjskih poslova je 8. septembra pozvalo armenskog ambasadora da bi protestovalo, zbog "neprijateljskih koraka" koje je preduzeo Erevan, uključujući vojne vježbe.

U međuvremenu u Erevanu, armenski premijer Nikol Pašinijan optužio je Rusiju da nije zaštitila Armeniju od, kako je rekao, kontinuirane agresije Azerbejdžana.

Pročitajte i ovo: Pašinjan kaže da je isključivo oslanjanje na Rusiju za sigurnost bila 'strateška greška'

Rusija održava mirovne snage u regionu kako bi podržala sporazum kojim je okončan rat između Armenije i Azerbejdžana 2020. godine, drugi koji su vodili od raspada Sovjetskog Saveza.

Međutim, Erevan je optužio ruske mirovne snage da nisu zaštitile Armene u Nagorno-Karabahu, enklavi koja je međunarodno priznata kao dio Azerbejdžana, ali u kojoj živi oko 120.000 etničkih Armena.

Tigran Grigorian, politički analitičar i šef Regionalnog centra za demokratiju i sigurnost u Erevanu, rekao je za Armenski servis Radija Slobodna Evropa da vojne vježbe pokazuju da Armenija pokušava da se distancira od Rusije.

"Svi nedavni koraci Armenije mogu se smatrati pokušajem da se pokaže da Armenija nije u ruskom taboru", rekao je Grigorijan.

Erevan je optužio Azerbejdžan da je dozvolio blokadu autoputa koji povezuje Armeniju i Nagorno-Karabah u proteklih devet mjeseci. Blokada je ostavila lokalno stanovništvo u nestašici goriva, lijekova i hrane. Azerbejdžan je opravdao svoj postupak rekavši da je Armenija koristila put za snabdevanje oružjem u Karabah, što Armenija poriče.

U nedavnom razvoju događaja, Armenija je optužila Azerbejdžan za koncentrisanje snaga blizu granice između dvije zemlje, što Baku negira.

Na osnovu izvještaja AP-a i Reutersa.