Iran je sposoban proizvesti fisijski materijal za upotrebu u nuklearnom oružju u roku od samo "jedne ili dvije sedmice", izjavio je 19. jula američki državni sekretar Antony Blinken.
"Iran, budući da je nuklearni sporazum odbačen, umjesto da ga dijeli najmanje godinu dana od probijanja kapaciteta proizvodnje fisibilnog materijala za nuklearno oružje, sada je vjerojatno sedmicu-dvije udaljen od toga", rekao je Blinken na forumu u Coloradu, navodeći da ta zemlja još uvijek nije razvila oružje.
Prošlog mjeseca je Grupa sedam najrazvijenijih zemalja G7 upozorila Iran da ne napreduje u svom programu nuklearnog obogaćivanja i saopćila da će biti spremna nametnuti nove mjere ako Teheran isporuči balističke projektile Rusiji.
Odbor guvernera IAEA-e 5. juna donio je rezoluciju pozivajući Iran da pojača saradnju s UN-ovom organizacijom za nuklearni nadzor i proništi svoju odluku o zabrani pristupa inspektorima.
Pročitajte i ovo: Novi iranski predsednik upozorava SAD da njegova zemlja neće reagovati na pritisakIranski vrhovni vođa Ali Hamenei zabranio je razvoj nuklearnog oružja fetvom (vjerskom naredvom) ranih 2000-ih, ponavljajući svoj stav 2019., kad je izjavio da je "gradnja i skladištenje nuklearnih bombi pogrešno, a njihova upotreba je haram (vjerski zabranjeno)".
"Iako imamo nuklearne tehnologije, Iran to odlučno izbjegava", kazao je.
Međutim, 2021. tadašnji je iranski ministar obavještajnih službi rekao da bi pritisak Zapada mogao natjerati Teheran da poradi na nuklearnom oružju.
Iran je posljednjih godina razvijao svoje nuklearne objekte, tvrdeći da služe isključivo u civilne svrhe.
Nakon dugotrajnih pregovora zbog zabrinutosti da bi Teheran mogao izraditi nuklearno oružje, Iran je 2015. potpisao nuklearni sporazum kojim se drastično ograničava obogaćivanje urana i ovlašćuje Međunarodna agencija za atomsku energiju (IAEA) za provedbu strogih provjera.
Sjedinjene Države su se od tada povukle iz sporazuma 2018. pod tadašnjim predsjednikom Donaldom Trumpom, a Teheran je počeo obogaćivati uran i približio se čistoći urana prikladnoj za proizvodnju oružja kao i ograničio inspekcije IAEA-e.
Nedavno su bivši vodeći iranski političari nagovijestili da je zemlja sad tehnički sposobna za izradu nuklearnog oružja.