Angelinine haljine: Modna izložba po skicama učenice ubijene u školi 'Vladislav Ribnikar'

Izložba haljina nastalih po Angelininim skicama otvorena je u Beogradu 17. marta 2024.

"Njena ljubav prema modi je bila nešto sa čim je živela."

Ovako Anđelko Aćimović opisuje svoju ćerku Angelinu, jednu od 10 žrtava masovnog ubista u Osnovnoj školi "Vladislav Ribnikar" u centru Beograda.

U pucnjavi 3. maja 2023. Angelina je bila teško ranjena i 12 dana nakon napada je preminula.

Tokom 14 godina svog života pravila je crteže na osnovu kojih je, u njenu čast, 16 modnih dizajnera napravilo haljine.

"Od pete godine smo primetili u njenim crtežima taj afinitet za modu, a sa deset godina smo primetili da je njeno crtanje ozbiljna želja i talenat. Upisali smo je u jednu školicu mode i za nju je bila baš sreća da učestvuje u tome", seća se Anđelko Aćimović u razgovoru za Radio Slobodna Evropa (RSE).

Dve haljine napravljene po Angelininim skicama, izložene u Sava Centru u Beogradu.

Izrađene haljine su najpre izložene u Sava Centru u Beogradu, a uskoro će biti deo Beogradske nedelje mode (Belgrade Fashion Week) od 11. do 17. aprila.

Revija pod nazivom "Angelinina haljina" najavljena za 12. april u okviru nedelje mode i na njoj će učestvovati 25 poznatih modnih dizajnera i brendova Srbije.

Haljine po Angelininom dizajnu, nakon revije, za poklon dobiće njene drugarice iz odeljenja škole u koju je išla, dok će neke dobiti devojčice iz domova za nezbrinutu decu.

Jedna od haljina izloženih u Sava Centru.

Planirano je i da haljine po Angelininom dizajnu mogu da se kupe. Svaka od njih biće sašivena po merama kupca, a novac od prodaje biće doniran novoosnovanoj fondaciji "Angelina".

Kako je došlo do realizacije ideje?

Anđelko Aćimović je decembra 2023. u jednom od medijskih gostovanja rekao da bi voleo da bar jedna haljina bude urađena po Angelininom crtežu.

"Međutim, na veliko iznenađenje i uz lep osećaj javilo se 46 modnih kreatora iz cele Srbije", kaže on.

Urađeno je 16 haljina na osnovu devet modela, a Anđelko najavljuje da će za Beogradsku nedelju mode biti urađeno još nekoliko haljina po uzoru na druge Angelinine skice.

Novom poduhvatu priključiće se još dizajnera.

Detalj sa haljine izložene u Sava Centru.

'Najteži posao u karijeri'

Dizajneri koji su radili haljine birali su jednu od ponuđenih skica, a onda ih radili tako da budu što vernije nacrtanim modelima.

Zadatak nije bio lak, kaže za RSE modni dizajner Bata Spasojević.

"To je možda nešto i najteže što sam u svojoj karijeri radio. Bilo je zaista teško, ali jako, jako je bitno da kroz ovaj rad, živi i njeno razmišljanje", objašnjava Spasojević.

On dodaje da se priključio ovom projektu kako bi doprineo još jednom cilju a to je da se pošalje jasna poruka da ovakve tragedije ne smeju da se ponove.

"Ona (Angelina) je zaista bila vrlo ambiciozna, jako je bila mlada, znala je šta želi u životu i na kraju je njoj to oduzeto - i pravo na život i pravo na njenu kreativnost", kaže Spasojević.

Haljina koju je radio modni dizajner Bata Spasojević.

O težini zadatka za RSE govori i modna dizajnerka Sanja Perić. Ona kaže da je proces bio veoma emotivan, ali da je samu haljinu bilo lako uraditi.

"Verujte mi, toliko je išlo lagano da ja nemam reči. Prosto svaki detalj, svaki šav, to se sve uklapalo. Kao da se samo radilo", kaže Perić.

Nije menjala ništa u skici je je, kaže, Angelininu zamisao želela da pretvori u stvarnost.

"Radila sam onako kako sam videla tu njenu skicu, samo sam se nadala da sam ispunila neka njena očekivanja", objašnjava Perić.

Haljina koju je radila modna dizajnerka Sanja Perić.

I modni dizajner Aleksandar Zabunović kaže da je za njega bila velika čast i privilegija da bude deo ove izložbe haljina, posebno jer je ostvaren san jedne mlade devojčice.

Izabrao je skicu koja se najviše uklapala u njegovu estetiku. Nakon prezentacije haljine, dobio je, kaže, dosta poziva.

"Mnogo ljudi nas kontaktira za malu maturu, gde devojčice žele da nose baš Angelinine haljine. S jedne strane, da odaju i počast svoj nastradaloj deci, ali s druge strane, da nekako ta kreativnost i taj talenat nastave da žive", objašnjava Zabunović za RSE.

Haljina koju je radio modni dizajner Aleksandar Zabunović.

Modna kuća Dior donirala dve haljine

Angelininom ocu su zbog skica pisali i iz Francuske.

Kako kaže Anđelko Aćimović, ženi koja tamo živi poslao je crteže, no ništa posle toga nije se dogodilo sve do izložbe.

"Odjednom, ona se pojavila uoči samog 17. marta (kada su izložene haljine) i rekla: 'Ja sam stigla u taj i taj hotel, dođite, to su Angelinine haljine iz Diora'. Mi smo iznenađeni došli. To je tako ispalo iznenada i bilo mnogo lepo", kaže Anđelko.

Fondacija 'Angelina'

U danu kada su haljine izložene u Sava Centru, fondacija "Angelina" počela je sa radom.

Jedna od haljina koje su izložene u Sava Centru.

Misija fondacije je očuvanje uspomena na žrtve tragičnih događaja u školi "Vladislav Ribnikar", Duboni i Malom Orašju, ali i preventiva i edukacija da se takve tragedije ne ponove.

Maloletni učenik osnovne škole "Vladislav Ribnikar" u centru Beograda ubio je 3. maja 2023. devet vršnjaka i školskog čuvara. Ranio je šest đaka i nastavnicu.

Dan kasnije u odvojenom incidentu u selima Dubona i Malo Orašje u okolini Beograda, napadač je vatrenim oružjem ubio osam osoba, mahom dece i mladih. U napadu je ranjeno 14 osoba.

Fondacija "Angelina" poručuje da će nastojati da neguje vrednosti zajedništva i vaspitanja, ali i da spreči štetne pojave u društvu.

"Da bismo to uspeli, razumeli smo koji su osnovni uzroci ovih tragedija. Jedno je porodica i osnovna uloga porodice u vaspitanju dece, i druga stvar je internet i destruktivni sadržaj na internetu poput društvenih mreža, dark neta", kaže za RSE Anđelko Aćimović.

Jedna od izloženih haljina nastalih po Angelininim skicama.

Plan je da se osposobi i obuči veliki tim stručnih ljudi, koji će znanje prenositi deci, roditeljima i nastavnicima, i tako obezbediti veću bezbednost dece, kako na internetu, tako i u oflajn svetu.