Četiri vagona su se izvrnula na kompoziciji teretnog voza koji je prevozio amonijak na deonici pruge Niš – Dimitrovgrad kod Pirota, na jugoistoku Srbije. Gas iz jednog vagona je iscurio u atmosferu.
Gradonačelnik Pirota Vladan Vasić potvrdio je za N1 27. decembra, dva dana nakon nesreće, da amonijak iz vagona koji je iskliznuo iz šina i dalje curi, ali da nema prekoračenja graničnih vrednosti štetnih materija u vazduhu u tom gradu.
Premijerka Srbije Ana Brnabić je istog dana rekla da se "akcidenti dešavaju svuda".
"Da li bi bilo bolje da imamo bolju železničku mrežu? Svakako. Da li bi bilo sigurnije? Svakako. Ne možete da stignete da uradite sve, ni za deset godina, ni za 15, ne možete da uradite stvari koje nisu rađene 40 i 50 godina", rekla je ona novinarima 27. decembra.
Pruga Niš – Dimitrovgrad deo je međunarodne železničke trase prema Bugarskoj i Turskoj.
Prema rečima profesora Slavka Veskovića sa Saobraćajnog fakulteta u Beogradu, to je jedna od najznačajnijih deonica.
"Ona je za teretni saobraćaj sigurno jedna od najopterećenijih deonica jer ogromni tokovi vozova idu iz Turske i Bugarske prema Centralnoj Evropi", rekao je Vesković za Radio Slobodna Evropa (RSE).
Ministarstvo građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture je formiralo dve komisije kako bi utvrdile sve činjenice u vezi sa nesrećom na pruzi Niš - Dimitrovgrad kod Pirota.
Međutim, ministar tog resora Goran Vesić je 26. decembra, dan nakon nesreće, rekao da je uzrok loša infrastruktura i da mu ne treba komisija da bi to utvrdio.
Vesić, koji je na čelu resora saobraćaja od oktobru 2022. kada je formirana nova Vlada Srbije, rekao je da je 2018. godine potpisan ugovor o rekonstrukciji pruge od Niša do Dimitrovgrada, ali da je tek u martu 2022. godine raspisan tender za rekonstrukciju.
Dodao je i da ne zna zašto se čekalo tri godine.
On je naveo da su izabrani izvođači radova za rekonstrukciju pruge koja košta oko 270 miliona evra.
Rekonstrukcija pruge Niš – Dimitrovgrad bi trebalo da počne u 2023. godini.
Planirano je da se projekat finansira iz zajma Evropskе invеsticione banke, bespovratnih srеdstava pribavljenih od strane Investicionog okvira za Zapadni Balkan i budžeta Srbije.
Za drugu deonicu ove pruge, obilaznicu oko Niša, u oktobru 2022. je tek raspisan tender za izradu projektne dokumentacije na osnovu koje će se graditi.
Vaš browser nepodržava HTML5
Slavko Vesković, profesor Saobraćajnog fakulteta u Beogradu, kaže da su tenderski procesi dugotrajni i komplikovani i da je to najčešći razlog što rekonstrukcije pruga dugo traju.
"Rekonstrukcije pruga su jako zahtevni i skupi radovi, posebno ti radovi koji se odvijaju na glavnom koridoru zato što je to kompletna modernizacija pruge", rekao je on.
Prema njegovim rečima brzine na krakovima od Niša prema bugarskoj granici i od Niša prema makedonskoj granici ići će 160 kilometara na sat.
"I tu je potrebna kompletna izmena od sistema signalizacije, osiguranja stanica, radova na samoj pruzi", naveo je Vesković.
Isklizavanje vozova i stanje pruga u Srbiji
Saobraćaj na pruzi Niš-Dimitrovgrad je i u februaru 2022, kako je javio portal Južne vesti, prekinut jer je iskliznuo teretni voz.
Šest vagona teretnog voza koji je iz Bugarske ka Nišu prevozio bakarne anode, iskliznula su iz šina u blizini Bele Palanke, na jugoistoku Srbije prema pisanju ovog portala.
Iz Železnica Srbije su saopštili da nije bilo povređenih.
Iz preduzeća "Infrastruktura železnica Srbije" nisu odgovorili na pitanja RSE koliko je u prethodnom periodu bilo iskakanja vozova iz šina na pruzi Niš – Dimitrovgrad, kao i dokle se stiglo sa rekonstrukcijom te deonice.
Izostao je i odgovor koliko je kilometara pruga do sada rekonstruisano od ukupnog broja.
pročitajte više Srbija i Mađarska moraće da revidiraju svoje planove, poručio Orban u Novom SaduNi Ministarstvo građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture nije odgovorilo RSE na pitanje o tome koliko je do sada bilo slučajeva iskliznuća voza kod Pirota.
Slavko Vesković sa Saobraćajnog fakulteta navodi da je velika kilometraža pruga koje treba da se modernizuju u Srbiji.
Pruga Beograd – Novi Sad je, prema njegovim rečima, trenutno jedina na kojoj se mogu razviti brzine do 200 kilometara na sat.
Ranija brzina vozova na ovoj pruzi koja vodi do Subotice na severu Srbije iznosila je 40 kilometara na sat, saopštili su ranije zvaničnici.
Ova prva brza pruga od Beograda do Novog Sada, dužine 74,9 kilometara, puštena je u saobraćaj u martu 2022. Njena trasa, koja je planirana da vodi do Budimpešte, deo je kineskog strateškog projekta "Pojas i put".
"Intencija je da se ceo Koridor 10, krak od Šida do Beograda, od Novog Sada do Subotice i deonica Beograd – Niš modernizuju i da na tom delu brzine budu 200 kilometara na sat, a da ova dva kraka prema Makedoniji i Bugarskoj budu za brzine od 160 kilometara na sat", navodi on.
Premijerka Srbije Ana Brnabić je 2021. rekla da su planirani železnički projekti u Srbiji vredni više od šest milijardi evra ističući da je cilj Srbije da modernizuje železnički saobraćaj i da se prugama poveže sa svim zemljama u regionu i Evropskoj uniji.
možda vas zanima Nekada se moglo vozom od Severne Makedonije do NemačkeŠta se dešava u Pirotu?
U Pirotu je uvedena vanredna situacija, a škole, vrtići i javne ustanove ne rade.
Nakon nesreće, zbog simptoma trovanja hospitalizovano je više od 50 osoba.
Amonijak, prema rečima stručnjaka, u kontaktu sa vodom stvara amonijum-hidroksid koji izaziva opasne opekotine. Najugroženije su oči i disajni organi.
Eliksir grupa, koja je vlasnik tereta, saopštila je 26. novembra da još nije procenjena količina amonijaka koji je iscureo iz vagona, ali da se pretpostavlja da je u pitanju oko 20 tona.
Iako su nadležni priznali da je loše stanje pruga uzrok nesreće, iz ove firme su za RSE naveli da ne planiraju da preduzimaju nikakve pravne mere protiv države zbog štete koja je nastala.