Posljedice i upozorenja koje donosi zatvaranje američke vlade

Zgrada Kongresa u Vašingtonu

Odluka o zatvaranju Vlade SAD traje skoro 20 dana, a odluka je donijeta jer američki predsjednik Donald Tramp (Donald Trump) nije dobio podršku za izgradnju zida na američko-meksičkoj granici. Svjetski listovi donose priče o posljedicama, ali i upozorenja i procjene kako se situacija može otrgnuti kontroli.

Sprječavanje haosa u nacionalnom parku Joshua Tree

Vošington Post (The Washington Post) donosi priču ekologinje Sabre Pardi (Sabra Pardy) o Nacionalnom parku Joshua Tree u kojoj navodi da za nju i još 40 volontera, ta odluka znači da moraju da počiste iza desetina hiljada turista koji dolaze u park svakog dana.

„Čistimo toalete, ubacujemo toalet papir i praznimo kante za smeće, nadajući se da ćemo spriječiti haos. Radili smo ovo usred gužve tokom prazničnog perioda, najprometnijeg doba godine za vodiče koji vode ture penjanja po stijenama, čime se moj muž i ja bavimo.

Posljednje veliko zatvaranje, u oktobru 2013. godine, zaključalo je park na 16 dana. Između toga i skoro 1.300 civilnih službenika obližnjeg centra za borbeno vazduhoplovstvo američke mornarice poslato je na prinudni odmor. Lokalna ekonomija je pretrpjela velike gubitke. Moteli, restorani i prodavnice bili su prazni. Joshua Tree je bio grad duhova.“

Autorica navodi i da zatvaranje ne utječe samo na one koji su direktno zaposleni u Vladi, već i na sve ljude čiji životi zavise od države.

„Ipak, postoje neke praznine koje ne možemo da popunimo – poput, provođenja pravila parka. Ne možemo da upravljamo sistemom za rezervacije, a posjetioci se prepiru oko mjesta za kampovanje. Ne znamo da li se isplaćuju obaveze iz ugovora za usluge kao što su pražnjenje toaleta i odnošenje smeća... U međuvremenu, Prijatelji Joshua Tree Nacionalnog parka procjenjuju da park gubi 300.000 do 400.000 dolara dnevno na troškovima ulaznica i kampovanja.“

Tramp ne može proglasiti "vanredno stanje" da bi izgradio svoj zid

To poručuje Njujork Tajms (The New York Times) koji objašnjava da, iako je teško tačno znati šta predsjednik ima na umu, ili ima bilo kakvu predstavu o tome što bi to značilo, jedno je jasno: ne samo da bi takva radnja bila nezakonita, već da, ako bi pripadnici oružanih snaga poslušali njegovu komandu, oni bi počinili federalni zločin.

„Ključna odredba, ukorijenjena u statutu iz 1878. godine i dodata zakonu iz 1956. godine, navodi da svako ko „namjerno koristi bilo koji dio vojske ili ratnog vazduhoplovstva za izvršenje zakona u zemlji, na osnovu ovog Zakona biće kažnjen novčanom kaznom ili zatvorom na ne više od dvije godine - osim kada je to izričito odobreno Ustavom ili aktom Kongresa.“

NYT navodi i da ako predsjednik Tramp proglasi vanredno stanje, Odjeljak 5 zakona daje Zastupničkom domu pravo da to odmah odbaci, a zatim svoju odluku proslijedi Senatu - koji je izričito obavezan da sprovede glasanje u roku od 15 dana.

„Budući da bi proglašavanje "vanrednog stanja" od strane predsjednika Trampa bilo direktan odgovor na njegov neuspjeh da uvjeri Kongres da nacionalna sigurnost zahtijeva njegov zid, teško je povjerovati da bi većina u Senatu, ako bi bila prisiljena da glasa, prihvatila njegovo pokazivanje prezira prema njihovom autoritetu...

Ono što na sve ovo treba dodati jeste potencijalna kriza koja je mnogo teža od bilo kakvih hitnih situacija u vezi sa imigracijom koju predsjednik ima na umu: Predsjednik koji je pravna neznalica prisiljava naše trupe da izaberu između njegovih naredbi i vladavine prava u sitnoj političkoj borbi za domaće političko pitanje.“

Jedinstvo demokrata i nejedinstvo republikanaca

Prvog dana 116. kongresa, demokratskom većinom u Predstavničkom domu usvojeni su zakoni o ponovnom otvaranju Vlade dok se rasprava o graničnom zidu predsjednika Trampa nastavlja, podsjeća Blumberg (Bloomberg).

„Republikanci u Senatu su rekli da neće prihvatili ništa osim ako Tramp ne obeća da će potpisati, uključujući i Zakone koji su već prošli prije odluke o zatvaranju. A sam Trump? Kao i obično, bio je svuda...

Sa jedne strane, republikanci nisu pogriješili što su akcije demokrata nazvali podvigom za publicitet... S druge strane, vrijedi još jednom naglasiti da je ovo zaista Trampovo zatvaranje.“

Blumberg dodaje da treba razmisliti o tome zašto su se demokrate uzdržavale od akcije, kao i da demokrate nisu sve ovo radili jer su dobri.

„U stvari, dok su demokrate bili ujedinjeni u dva ključna glasanja u četvrtak, republikanci su pokazali znakove podjele. Pet njih je glasalo sa demokratama za jedan zakon i sedam za drugi...

U svakom slučaju, izgleda da će pritisak uskoro porasti. Odsustvo vladinih radnika, drugi koji su primorani da rade bez plate i besposleni izvođači radova će biti teže pogođeni. Iako federalne agencije obično mogu da izdrže nekoliko dana bez finansijskih sredstava, što duže traje, to je manje istina...

Do sada se čini da je Tramp izgubio malo u svojoj podršci, padajući za oko jedan posto... Još je teško predvidjeti kako se sve ovo završava. Ali teško da će to biti dobro za republikance.“

Već znamo kako će se ovo završiti

Neko mora da trepne, ili dvije strane moraju da naprave kompromis. Ali zatvaranje rijetko završava kompromisom, ocjenjuje CNN i dodaje da je u osnovi svakog od nedavnih zatvaranja – 90-ih godina, kao i 2013. i prošle godine - bilo neslaganja oko politike između zakonodavaca i predsjednika u kojoj jedna ili obje strane nisu bile voljne da popuste i bile su spremne da državne fondove drže kao taoce.

CNN ujedno podsjeća i na posljednje slučajeve zatvaranja, a kao prvo navodi Klintonovo i Gringrič zatvaranje koje se dešavalo u novembru i decembru 1995., a trajalo je do januara 1996. godine.

„Ko je trepnuo? I Bil Klinton (Bil Cllinton ), a i republikanci iz Kongresa... Na njih se tada gledalo kao na sredstvo za oživljavanje Klintonovog predsjedništva, iako je on pristao, uz nekoliko uslova, sa zahtjevima republikanaca da se budžet izbalansira u roku od sedam godina.

Drugo zatvaranje je u oktobru 2013. godine zbog tzv. Obamacare zakona...Ko je trepnuo? Republikanci u Kongresu...Tadašnji predsjedavajući Predstavničkog doma Džon Boner (John Boehner) priznao je u radio intervjuu da su republikanci odustali od borbe.“

CNN kao sljedeći navodi zatvaranje zbog DACA programa, koji štiti imigrante koji su u SAD došli nelegalno kao djeca, u januaru 2018. i navodi da je tu odgovornost na senatorima iz demokratske stranke.

„Pojedinosti o tome kako i kada će se završiti trenutno zatvaranje tek treba da se utvrde, ali ono što će se na kraju desiti je da jedna strana mora nešto dati.“