Pravo na mirno okupljanje i protest su osnovna obilježja svake demokratije, naveli su 1. septembra za Radio Slobodna Evropa (RSE) iz Ambasade Sjedinjenih Američkih Država (SAD), komentarišući proteste pristalica Milorada Dodika pod nazivom "Granica postoji".
"Međutim, svaki pokušaj demonstranata da zatvore puteve i blokiraju saobraćaj između Federacije BiH i Republike Srpske je provokativan i štetan po javne interese" dodali su iz Uredu za odnose s javnošću Ambasade SAD-a.
Iz Ambasade su pozvali sve strane na suzdržanost i izbjegavanje eskalacije.
U petak 1. septembra popodne su održani protesti u Istočnom Sarajevu, Nevesinju, Loparama i Doboju, gdje je administrativna granica ova dva entiteta. Polusatna blokada saobraćaja na administrativnoj liniji trajala je od 18:00 do 18:30.
Pročitajte i ovo: Dodikove pristalice održale proteste zbog optužnice protiv njegaVisoki predstavnik Christian Schmidt ocijenio je da su protesti podrške predsjedniku RS Miloradu Dodiku na administrativnoj liniji dva bh. entiteta "jeftina manipulacija" građanima.
Tužilaštvo BiH je protiv predsjednika RS Milorada Dodika podiglo opužnicu za krivično djelo "nepoštovanja odluka OHR-a".
Ova optužnica je uslijedila nakon što je u Službenom glasniku RS objavljen Ukaz predsjednika RS-a, u kojem piše da se odluke OHR-a više neće objavljivati u ovoj publikaciji, a time ni poštovati u RS-u.
Ukazom je navedeno i da se u RS-u više neće primjenjivati ni odluke Ustavnog suda BiH. Visoki predstavnik u BiH Christian Schmidt je svojim odlukama od 1. jula poništio je oba antidejtonska zakona koje je 27. juna usvojila Narodna skupština RS-a.
Pročitajte i ovo: Schmidt proteste podrške Dodiku ocijenio 'jeftinom manipulacijom'Ovim zakonima je propisano da se u Službenom glasniku RS-a neće više objavljivati odluke OHR-a i Ustavnog suda BiH, a time ni poštivati.
Schmidt je zbog poteza Skupštine RS tada posegao i za takozvanim Bonskim ovlastima i izmjenio Krivični zakon BiH. Izmjenama je propisano da će se bilo kakve radnje koje narušavaju ustavni poredak BiH tretirati kao krivično djelo.
Izmjenama je kriminalizirano nepoštovanje i neprovođenje odluka visokog predstavnika, a kazna može iznositi do pet godina zatvora.
Uprkos tome, Dodik je 9. jula potpisao sporni Ukaz nakon čega je Tužilaštvo BiH podigno optužnicu.
Tzv. Bonske ovlasti uključuju pravo OHR-a da donosi ili mijenja zakone, direktive, smjenjuje dužnosnike, nameće sankcije, osporava odluke institucija, mijenja sve ustave osim državnog kao i da uspostavlja i gasi institucije.