U Srbiji je 25. oktobra pušten u rad sistem za hitno obaveštavanje javnosti u slučaju nestanka dece, pod nazivom "Pronađi me" - po uzoru na sistem "Amber alert" koji postoji u više država.
Kako će funkcionisati sistem?
Kada se prijavi nestanak deteta, policija, nakon provere prijave, prikuplja neophodne podatke i odmah kreće u hitnu potragu.
Procenom i odlukom policije pokreće se i sistem "Pronađi me".
Mobilni operateri poslaće svojim korisnicima poruku sa podacima o nestalom detetu, a obaveštenja će biti objavljena i na aerodromima, železničkim i autobuskim stanicama, ekranima na putnim pravcima.
Mediji će prekidati emitovanje programa i objavljivati informacije o nestalom detetu.
Na taj način, građani, ukoliko imaju bilo kakva saznanja, mogu to odmah da prijave policiji.
Kako je objašnjeno, obaveštenje o nestanku se pušta u javnost ako se sumnja da je maloletno lice žrtva krivičnog dela, na primer otmice.
Sistem će biti pokrenut i ako je reč o nestanku dece mlađe od sedam godina, bez obzira na okolnosti, kao i ako se radi o mlađima od 18 godina sa smetnjama u razvoju ili invaliditetom.
Nakon pronalaska deteta ili nakon isteka roka od 48 sati, objava na sistemu "Pronađi me" se briše.
Pročitajte i ovo: Šta je 'Amber alert'?Ko će se još uključiti u sistem 'Pronađi me'?
Kako je objasnio Igor Jurić iz nevladinog Centra za nestalu i zlostavljanu decu, kad policija pokrene sistem mediji će u prvih osam sati imati obavezu da na svakih 30 minuta prekidaju program, kako bi emitovali fotografiju nestalog deteta i informacije bitne za potragu.
Nakon toga, do isteka roka od 48 sati, mediji će podatke objavljivati na svakih sat vremena.
Nakon 48 sati, mediji više neće biti u obavezi da objavljuju te informacije, jer se uzima u obzir da je javnost dobila dovoljno obaveštenja. Sistem se ponovo može pokrenuti na zahtev policije.
Objave na aerodromima, autobuskim i železničkim stanicama i putevima, isto su deo prve faze uvođenja sistema "Pronađi me".
U drugoj fazi projekta, kako je planirano, biće uključeni drugi javni objekti – poput tržnih centara, benzinskih pumpi.
Naredni korak je i da se društvene mreže uključe u sistem za obaveštavanje o nestanku dece.
Kako je rekao Jurić, u toku su razgovori sa kompanijom Meta koja je vlasnik Instagrama i Fejsbuka, kao i sa Viberom.
"Do sada to nije urađeno iz jednog razloga, zato što ni Meta, ni Viber nemaju odgovorno lice koje bi moglo garantovati da će povući sve svoje objave nakon što se dete pronađe ili policija prekine sam sistem", rekao je Jurić ranije za medije.
Visok procenat pronalaska dece u Srbiji
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić, koji je prisustvovao puštanju u rad sistema "Pronađi me", izjavio je da je u protekle dve godine bilo 3.889 raspisanih potraga a za nestalim maloletnim licima.
Obustavljeno je 3.859 potraga, a 30 potraga nije obustavljeno, odnosno ta deca nisu pronađena.
"Ako sistem pomogne da pronađemo bar jedno dete, sav angažman države, sve pare koje su uložene su se isplatile mnogostruko. Svaki život deteta je mnogo važniji od svega drugog", rekao je Vučić.
Ministar policije Bratislav Gašić je naglasio da je procenat pronalaska nestale dece u Srbiji 99,2 odsto.
"Bezbednost dece je u vrhu prioriteta policije", ocenio je on.
Igor Jurić, iz Centra za nestalu i zlostavljanu decu koji je inicirao sistem "Pronađi me", istakao je da je to prvi takav sistem koji se pokreće u regionu.
Partner u pokretanju sistema u Srbiji je Ambasada Sjedinjenih Američkih Država (SAD).
"Tehnologija pomaže da se brzo pomogne u slučaju nestanka deteta. Ali sistem funkcioniše samo ako smo svi ujedinjeni", rekao je ambasador SAD Kristofer Hil.
Pročitajte i ovo: Koje države u Evropi imaju 'Amber alert'?Amber alert više od 25 godina u SAD
Amber alert u SAD funkcioniše od 1996. godine. Nazvan je po devetogodišnjoj devojčici iz Teksasa, Amber Hagerman, koja je oteta i ubijena.
Amber alert se aktivira u specifičnom slučaju nestanka deteta. Najčešći kriterijumi za aktiviranje alarma su, na primer, sumnja da je dete oteto i da mu može biti ugrožen život.
O uvođenju Amber alerta se u Srbiji govori još od 2015. godine, nakon što je ubijena devojčica Tijana Jurić.
Ministarstvo unutrašnjih poslova je proteklih godina u više navrata najavljivalo mogućnost uvođenja Amber alerta.
Centar za nestalu i zlostavljenu decu (CNZD) pokrenuo je kampanju za uvođenje Amber alert u januaru ove godine, koju su podržale desetine hiljada građana na društvenim mrežama, među njima i brojne javne ličnosti.
Pored SAD, sistem se koristi u više evropskih država - u Belgiji, Češkoj, Francuskoj, Nemačkoj, Grčkoj, Malti, Irskoj, Poljskoj, Bugarskoj, Italiji, Holandiji, Portugalu, Rumuniji, Španiji i Ujedinjenom Kraljevstvu.
Među ovim državama je i Hrvatska, gde ovaj sistem nosi naziv "NENO Alarm".