Ambasada Sjedinjenih Američkih Država(SAD) u Kijevu saopštila je da je dobila "konkretne informacije" o potencijalno značajnom zračnom napadu 20. novembra.
Ambasada je u saopštenju pozvala svoje zaposlene i građane SAD u Kijevu da se odmah sklone u slučaju zračnog napada, navodi se u saopštenju objavljenom na sajtu diplomatskog predstavništva.
"Iz obilja opreza, ambasada će biti zatvorena, a zaposlenima ambasade se daju uputstva da se sklone", kaže se u saopštenju, ne navodeći detalje o mogućem napadu.
Upozorenje za vazdušni napad je izdato za nekoliko ukrajinskih regiona, uključujući Kijev, rano 20. novembra zbog ruskih udara bespilotnih letjelica.
Trenutno je u nekim regijama Ukrajine, posebno u Kijevu, na snazi uzbuna zbog ruskih udara bespilotnih letjelica.
Istovremeno, Bloomberg i Guardian javljaju da je Ukrajina ispalila dalekometne britanske rakete "Storm Shadow" na rusku teritoriju po prvi put.
Velika Britanija je ranije saopštila da Ukrajina može koristiti krstareće rakete "Storm Shadow" unutar ukrajinske teritorije, ali vlasti u Kijevu već nekoliko mjeseci vrše pritisak da dobiju dozvolu za njihovu upotrebu u Rusiji.
Američki predsjednik Džo Bajden (Joe Biden) je ove sedmice promijenio politiku Sjedinjenih Država, te dozvolio Ukrajini da koristi američko naoružanje duboko na ruskoj teritoriji.
Pročitajte i ovo: Hiljadu dana ruske invazije na Ukrajinu, sve više civilnih žrtavaSaopštenje ambasade uslijedilo je nakon što je ruski predsjednik Vladimir Putin ažurirao rusku nuklearnu doktrinu 19. novembra, na 1000. dan ruskog rata protiv Ukrajine.
Temeljno načelo doktrine je da je upotreba nuklearnog oružja krajnja mjera za zaštitu suvereniteta zemlje.
Konkretno, izmijenjena doktrina proširuje raspon zemalja i vojnih saveza koji podliježu nuklearnom odvraćanju, kao i popis vojnih prijetnji kojima se tako treba suprotstaviti.
Osim toga, u dokumentu se navodi da će Rusija sada svaki napad nenuklearne zemlje koju podržava nuklearna sila smatrati zajedničkim napadom.
Takođe, Moskva zadržava pravo razmotriti nuklearni odgovor na napad konvencionalnim oružjem koji prijeti njenom suverenitetu.
Pentagon je saopštio da ne vidi znakove da se Rusija sprema da upotrebi nuklearno oružje u Ukrajini.
Pročitajte i ovo: Putin potpisao novu doktrinu o upotrebi nuklearnog oružjaRuska vojska redovno napada ukrajinske regione raznim vrstama oružja - napadnim bespilotnim letjelicama, raketama, protivavionskim i protivvazdušnim projektilima.
Rukovodstvo Rusije negira da ruska vojska tokom rata velikih razmjera nanosi ciljane udare na civilnu infrastrukturu gradova i sela Ukrajine, ubijajući civile i uništavajući bolnice, škole, vrtiće, energetske i vodovodne objekte.
Ukrajinske vlasti i međunarodne organizacije ove udare kvalifikuju kao ratne zločine koje je počinila Ruska Federacija i ističu da su oni smišljeni.
Do kraja oktobra UN je izvijestio da je uspio potvrditi podatke o smrti 12.162 civila u Ukrajini i ranjavanju 26.919 od početka invazije Rusije na Ukrajinu. Organizacija je naglasila da bi stvarni podaci mogli biti puno veći.