Ambasada SAD: Radosavljević da bude suočen sa pravdom, a ne da prima počasti

Goran Guri Radosavljević (levo) bivši srpski komandant Žandarmerije Srbije od 2001. do 2004. godine prima plaketu od komandanta Žandarmerije Dejana Lukovića na centralnoj manifestaciji povodom obeležavanja Dana žandarmerije u Novom Sadu, 30. juni 2021.

Goran Radosavljević Guri bio je na čelu kampa gde su pronađeni posmrtni ostaci trojice američkih državljana Ilija, Agrona i Mehmeta Bitićija, objavila je ambasada Sjedinjenih Američkih Država u Srbiji na svom Twitter profilu.

Ambasada SAD je reagovala povodom davanja plakete Žandarmerije prvom komandantu ove policijske jedinice u Srbiji Goranu Radosavljeviću Guriju 30. juna, u znak zahvalnosti za uspešnu saradnju.

„On bi trebalo da bude suočen s pravdom, a ne da prima počasti“, zaključuje se u tvitu u kome se prenosi i vest koju je Radio Slobodna Evropa objavio 30. juna povodom ovog događaja.

Ambasada, takođe, podseća da su SAD uvele sankcije Radosavljeviću zbog njegove umešanosti u ubistva braće Bitići.

Stejt department je Radosavljeviću u decembru 2018. zabranio ulazak u Sjedinjene Američke Države zbog umešanosti u grubo kršenje ljudskih prava.

"Radosavljević je verodostojno upleten u ubistvo braće Bitići 1999. godine, trojice albansko-američke braće koji su ubijeni u Srbiji nakon rata na Kosovu", navedeno je tada u saopštenju.

Pročitajte i ovo: Zabranjen ulazak Goranu Radosavljeviću u SAD

Agron, Mehmet i Ili Bitići, državljani SAD koji su se u sastavu “Atlantske brigade” borili na strani Oslobodilačke vojske Kosova (OVK) tokom rata na Kosovu, uhapšeni su po završetku NATO intervencije 1999. godine na granici sa Kosovom zbog ilegalnog prelaska u Srbiju.

Nakon odležane prekršajne kazne od 15 dana pušteni su iz zatvora, ali ih srpska policija odvodi u bazu Specijalnih antiterorističkih jedinica MUP-a Srbije u Petrovom Selu, koja je bila pod komandom Gorana Radosavljevića – Gurija.

Njihova tela, sa vezanim rukama i ranama od ispaljenih metaka na potiljcima, otkrivena su u julu 2001. godine u masovnoj grobnici u Petrovom Selu, u istočnoj Srbiji, zajedno sa drugim telima kosovskih Albanaca.

Radosavljević je odbacio bilo kakvu odgovornost za smrt braće Bitići.

“Dao sam izjave istražnim organima, hiljadu puta sam o tome pričao, tako da je nonsens da govorim o tome uopšte”, izjavio je Radosavljević za RSE u decembru 2018. Godine.

On je tada rekao da ga odluka Stejt departmenta o zabrani ulaska u SAD "niti interesuje niti pogađa".

Iz nevladine organizacije Fond za humanitarno pravo su više puta ukazali da je Goran Radosavljević bio upravnik kampa u Petrovom selu, gde su braća Bitići ubijeni, te da se bez njegovog znanja ništa tamo nije moglo desiti.

Brat ubijenih, Iljir Bitići je u martu 2018. godine za RSE izjavio da je aktuelni predsednik Srbije Aleksandar Vučić 2015. godine, na sastanku sa članovima porodice Bitići i bivšim američkim ambasadorom u Srbiji Majklom Kribijem, izneo da je za ubistvo njegove braće odgovoran Goran Radosavljević Guri.

Vaš browser nepodržava HTML5

Bitići: Vučić imenovao Gurija kao odgovornog za ubistvo moje braće

Ovi navodi nisu potvrđeni. Predsednik Srbije Aleksandar Vučić je početkom 2019. godine rekao da je ubistvo braće Bitići bio težak zločin i da Srbija radi sve što treba da ispita slučaj i da sigurno neće štiti nikoga ko je počinio zločin.

On je tada potvrdio da je tokom sastanka sa američkim kongresmenima u Minhenu, u februaru te godine, dva puta spomenut nekadašnji policijski rukovodilac na Kosovu Goran Radosavljević Guri.

„Oni su ga u dva navrata spomenuli. Ja sam pitao imate li određenih dokaza, ali dokaze nisam dobio“, rekao je tada Vučić novinarima.

Rasvetljavanje slučaja braće Bitići do danas je važna tema u odnosima Srbije i SAD.

Predstavnički dom Kongresa SAD je u oktobru 2019. usvojio rezoluciju kojom se od Srbije zahteva da reši slučaj ubistva trojice braće Bitići - Ilija, Agrona i Mehmeta.