Novinarki RSE Alsu Kurmaševoj produžen pritvor u Rusiji

Novinarka Alsu Kurmaševa na sudskom ročištu u Kazanju, 1. aprila 2024.

Sud u Rusiji produžio je istražni pritvor novinarki Radija Slobodna Evropa (RSE) Alsu Kurmaševoj (Kurmasheva) do 5. juna, javlja servis RSE na engleskom jeziku.

Kurmaševa, koja ima dvojno rusko-američko državljanstvo, nalazi se u ruskom pritvoru od sredine oktobra prošle godine pod optužbom da je prekršila propise zakona o "stranim agentima".

Takođe je optužena za distribuciju "lažnih" vijesti o ruskim oružanim snagama, za šta je maksimalna kazna deset godina zatvora.

Kurmaševa je prije odluke suda novinarima rekla da "se fizički ne osjeća dobro" i da su joj životni uslovi u pritvoru "veoma loši". Rekla je i da ima "minimalnu" medicinsku njegu i da su uslovi u njenoj ćeliji primitivni, a da rupa na podu služi kao toalet.

Novinarka Tatarsko-baškirskog servisa Radija Slobodna Evropa, u Rusiju je otputovala zbog porodičnih obaveza i prvobitno je zadržana dok je čekala povratni let 2. juna na aerodromu u Kazanju gdje su joj oduzeti američki i ruski pasoš. RSE i američka vlada kažu da su optužbe odmazda za njen rad.

Pročitajte i ovo: Novinarka RSE Alsu Kurmaševa je politički zatvorenik, saopćila ruska grupa za ljudska prava

Pored Kurmaševe još jedan američki novinar, Eva Greshkovich nalazi se u pritvoru u Rusiji. Američka vlada označila je Gershkovicha kao "nezakonito pritvorenog", što je oznaka koja im omogućava da više sredstava izdvoje za napore da ga se oslobodi. Kurmaševa, međutim, nije označena kao nezakonito pritvorena, uprkos molbama RSE/RL-a i njene porodice.

Vaš browser nepodržava HTML5

Suprug novinarke RSE uhapšene u Rusiji​: 'Moja žena je politička zatvorenica'

Češko Ministarstvo vanjskih poslova saopštilo je sredinom februara da su sa još 22 zemlje nominovali novinarku RSE za UNESCO/Guillermo Cano Svjetsku nagradu za slobodu medija 2024.

Godišnjom nagradom, koja je uspostavljena još 1997. godine, odaje se počast osobi ili grupi ljudi za "izvanredan" doprinos odbrani slobode medija u svijetu uprkos "opasnosti i progonu" s kojima se suočavaju.

Uz Kurmaševu, u zatvoru su trenutno i novinari RSE Andrey Kuznechyk, Ihar Losik i Vladyslav Yesypenko, zbog optužbi povezanih s njihovim radom. Grupe za ljudska prava i RSE više su puta pozivali na njihovo oslobađanje.

Novinari RSE u zatvoru

Alsu Kurmaševa, Ihar Losik, Andrej Kuznečik i Vladislav Jesipenko

Novinari Radija Slobodna Evropa koji su nepravedno zatvoreni ili su proveli vrijeme u zatvoru.

Alsu Kurmaševa je novinarka Tatarsko-baškirskog servisa RSE u Pragu u Češkoj koja ima američko i rusko državljanstvo. Optužena je da se nije registrovala kao strani agent, što je krivično djelo za koje je maksimalna kazna pet godina zatvora. Alsu Kurmaševa je oslobođena 1. avgusta 2024. godine u najvećoj razmjeni zarobljenika između Rusije i Zapada od okončanja Hladnog rata, zajedno sa još 26 osoba iz sedam različitih država.

Među novinarima RSE koji su zatvoreni u Bjelorusiji su Ihar Losik bloger saradnik Bjeloruskog servisa RSE. Uhapšen je u junu 2020. i osuđen na 15 godina zatvora.

Andrej Kuznečik je web urednik Bjeloruskog servisa RSE. Uhapšen je u novembru 2021. i osuđen na šest godina zatvora zbog optužbi za ekstremizam. Losik i Kuznečik su zatvoreni u Bjelorusiji.

Vladislav Jesipenko je saradnik Crimea.Realities, reporterskog projekta Ukrajinskog servisa RSE koji je zatvoren na poluostrvu Krim. Trenutno služi petogodišnju kaznu zbog lažnih optužbi za posjedovanje eksploziva.

Detaljnije o njihovim slučajevima možete čitati ovdje.