Ruski sud ponovo produžio pritvor novinarki Radija Slobodna Evropa

Alsu Kurmaševa na ročištu u sudu u Kazanu 31. maja 2024.

Sud u Rusiji je 31. maja ponovo produžio istražni pritvor Alsu Kurmaševoj, novinarki Radija Slobodna Evropa iz Praga koja ima dvojno američko i rusko državljanstvo.

Prema najnovijoj odluci suda, njoj je pritvor produžen do 5. avgusta, piše RSE na engleskom jeziku.

Vaš browser nepodržava HTML5

Američka novinarka, pritvorena u Rusiji, prkosno tvrdi da će izaći na slobodu

Sovjetski okružni sud u Kazanu takođe je odbio još jedan zahtjev njenog advokata da bude premještena u kućni pritvor.

Razmatranje odluke odvijalo iza zatvorenih vrata, a predstavnici australijske i češke ambasade, zajedno s novinarima, pušteni su u sudnicu tokom ostalih djelova rasprave.

Prije izricanja odluke, Kurmaševa, koja je u pritvoru od 18. oktobra 2023. novinarima je pokazala dječje crteže koje je dobila.

Na Dan slobode medija, Biden pozvao na oslobađanje zatvorenih američkih novinara

Uhapšena još dvojica ruskih novinara

Suprug američke novinarke zatočene u Rusiji zahtijeva njezino oslobađanje

Kurmaševa (47) uhapšena je u Kazanu prošlog oktobra i optužena da se nije registorvala kao strani agent prema ruskom krivičnom zakonu koji cilja na novinare, aktiviste civilnog društva i druge.

Ona je optužena i za širenje neistina o ruskoj vojsci i suočava se s kaznom do deset godina zatvora, ako bude osuđena.

RSE i američka vlada kažu da su optužbe odmazda za njen rad kao novinarski rad u Pragu.

Novinarka RSE Alsu Kurmaševa je politički zatvorenik, saopćila ruska grupa za ljudska prava

Evropski parlament usvojio rezoluciju kojom se traži oslobađanje Alsu Kurmaševe

Otputovala je u Rusiju kako bi posjetila majku i brinula se za nju, a prvobitno je zadržana dok je čekala povratni let 2. juna na aerodromu Kazan, gdje su joj oduzeti američki i ruski pasoši.

Vaš browser nepodržava HTML5

Suprug novinarke RSE uhapšene u Rusiji​: 'Moja žena je politička zatvorenica'

Mnogi kritičari i grupe za zaštitu ljudskih prava kažu da Kremlj koristi takozvani zakon o stranom agentu kako bi suzbio svako neslaganje.

Moskva je takođe bila optužena za pritvaranje Amerikanaca kako bi ih koristila kao pregovarački adut za razmjenu za Ruse zatvorene u Sjedinjenim Američkim Državama.

U februaru, 23 zemlje su nominovale Kurmaševu za Svjetsku nagradu za slobodu medija UNESCO/Guillermo Cano 2024.

Tom se nagradom odaje počast osobi ili grupi ljudi koji daju izvanredan doprinos odbrani i promovisanju slobode medija širom svijeta uprkos opasnosti i progonu s kojima se suočavaju.

Novinari RSE u zatvoru

Alsu Kurmaševa, Ihar Losik, Andrej Kuznečik i Vladislav Jesipenko

Novinari Radija Slobodna Evropa koji su nepravedno zatvoreni ili su proveli vrijeme u zatvoru.

Alsu Kurmaševa je novinarka Tatarsko-baškirskog servisa RSE u Pragu u Češkoj koja ima američko i rusko državljanstvo. Optužena je da se nije registrovala kao strani agent, što je krivično djelo za koje je maksimalna kazna pet godina zatvora. Alsu Kurmaševa je oslobođena 1. avgusta 2024. godine u najvećoj razmjeni zarobljenika između Rusije i Zapada od okončanja Hladnog rata, zajedno sa još 26 osoba iz sedam različitih država.

Među novinarima RSE koji su zatvoreni u Bjelorusiji su Ihar Losik bloger saradnik Bjeloruskog servisa RSE. Uhapšen je u junu 2020. i osuđen na 15 godina zatvora.

Andrej Kuznečik je web urednik Bjeloruskog servisa RSE. Uhapšen je u novembru 2021. i osuđen na šest godina zatvora zbog optužbi za ekstremizam. Losik i Kuznečik su zatvoreni u Bjelorusiji.

Vladislav Jesipenko je saradnik Crimea.Realities, reporterskog projekta Ukrajinskog servisa RSE koji je zatvoren na poluostrvu Krim. Trenutno služi petogodišnju kaznu zbog lažnih optužbi za posjedovanje eksploziva.

Detaljnije o njihovim slučajevima možete čitati ovdje.