Sud u Kazanju, glavnom gradu ruskog regiona Tatarstan, odbio je žalbu advokata Alse Kurmaševe(Kurmasheve), novinarke Tatarsko-baškirske službe Radija Slobodna Evropa, na odluku drugog suda da je se kazni sa 10.000 rubalja (110 dolara) zbog " propusta da se ruski zvaničnici obavijeste o posjedovanju drugog državljanstva."
Nakon što je sovjetski okružni sud izrekao svoju odluku 4. decembra, zvanično je stupila na snagu odluka o novčanoj kazni Kurmaševe, koja je u ruskom pritvoru od 18. oktobra u posebnom slučaju.
Kurmaševa, novinarka RSE iz Praga koja ima dvojno američko i rusko državljanstvo, otputovala je u Rusiju zbog hitne porodične situacije u maju.
Privremeno je zadržana dok je čekala povratni let 2. juna na aerodromu u Kazanju, gdje su joj oduzeta oba pasoša. Nije mogla da napusti Rusiju jer je čekala da joj vrate putne isprave.
Sud je 11. oktobra naložio Kurmaševi da plati kaznu jer nije prijavila svoj američki pasoš ruskim vlastima.
Kurmaševa je ponovo privedena 18. oktobra i ovoga puta optužena da se nije registrovala kao strani agent, što je krivično djelo za koje je zaprećena kazna do pet godina zatvora.
Istražni komitet je saopštio da se Kurmaševa tereti po dijelu Krivičnog zakona koji se odnosi na registraciju stranih agenata koji vrše "namjerno prikupljanje informacija u oblasti vojnih, vojno-tehničkih aktivnosti Rusije", koje se, ako ih prime strani izvori, "mogu koristiti protiv bezbjednosti zemlje".
Nije dao više detalja.
Prošle sedmice, sovjetski okružni sud produžio je pritvor Kurmaševoj najmanje do 5. februara.
Istražni komitet je saopštio da je njegova istraga otkrila da, iako je rusko Ministarstvo pravde nije dodalo na listu stranih agenata, ona nije dostavila dokumente za uvrštavanje u registar.
Kurmaševa i RSE odbacili su optužbu.
Rusko pritvaranje Kurmaševe, drugog američkog člana medija kojeg Moskva drži u pritvoru ove godine, izazvalo je val kritika grupa za ljudska prava i političara koji kažu da taj potez signalizira novi nivo ratne cenzure.
Sudska odluka o produženju pritvora Kurmaševi donesena je 1. decembra, dan nakon što ju je vodeća ruska grupa za ljudska prava Memorial priznala kao političkog zatvorenika.
Moskva je optužena da je pritvarala Amerikance kako bi ih koristila kao monetu za razmjenu za Ruse zatvorene u Sjedinjenim Državama. Reporter Wall Street Journala Evan Gershkovich uhapšen je u martu zbog navodnog špijuniranja -- optužbe koju on i novine oštro poriču.
Kurmaševa je jedan od četiri novinara RSE -- Andrej Kuznječik, Ihar Losik i Vladislav Jesipenko su ostala trojica -- koji su trenutno u zatvoru po optužbama u vezi sa svojim radom. Grupe za ljudska prava i RSE su više puta pozivali na puštanje na slobodu sveih zatvorenih, navodeći da su pogrešno pritvoreni.
Losik je bloger i saradnik Bjeloruskog servisa RSE koji je u decembru 2021. osuđen po nekoliko optužbi, uključujući "organizaciju i pripremu radnji koje grubo krše javni red" i osuđen na 15 godina zatvora.
Kuznečik, veb urednik Bjeloruskog servisa RSE, osuđen je u junu 2022. na šest godina zatvora nakon suđenja koje je trajalo ne više od nekoliko sati. Osuđen je za "stvaranje ili učešće u ekstremističkoj organizaciji".
Yesypenko, ukrajinsko-ruski državljanin, novinar Crimea.Realities, regionalne novinske kuće ukrajinske službe RSE, osuđen je u februaru 2022. na šest godina zatvora od strane ruskog sudije na okupiranom Krimu nakon suđenja iza zatvorenih vrata. Osuđen je za "posjedovanje i transport eksploziva", optužbu koju odlučno negira.