Crna Gora da traži objašnjenja Vučićevih izjava, poručeno iz nevladinog sektora

Potraga za osumnjičenim za dvostruko ubistvo Alijom Balijagićem u Prijepolju, Srbija, novembar 2024.

Centar za demokratsku tranziciju (CDT) pozvao je 7. novembra Ministarstvo vanjskih poslova Crne Gore da zatraži zvanično objašnjenje Beograda povodom izjava predsjednika Srbije Aleksandra Vučića o motivima dvostrukog ubistva u crnogorskom selu Sokolac.

Za dvostruko ubistvo, Jovana i Milanke Madžgalj 25. oktobra u tom bjelopoljskom selu, na sjeveru Crne Gore, osumnjičen je Alija Balijagić, koji je od tada u bjekstvu.

Pročitajte i ovo: U Srbiji potraga za osumjičenim za dvostruko ubistvo u Crnoj Gori

U bezuspješnu potragu crnogorske policije i vojske uključila se i policija Srbije jer ima indicija da je bjegunac prešao u tu državu.

Vučić je rekao da mogući motiv ovog dvostrukog ubistva vjerska ili nacionalna mržnja te da je Balijagić islamski ekstremista.

"U emisiji Ćirilica, na televiziji Happy na navode voditelja da je Balijagić 'kao muslimanski fanatik' počinio ubistvo jer je u kući ubijenih vidio ikone, predsjednik Srbije je rekao da je to jedna od mogućih opcija i da imaju podatke od 'obavještajnih veza iz Crne Gore' da je Balijagić u zatvoru postao 'pravi fanatik, ekstremni, radikalni islamista'", navodi CDT.

U saopštenju CDT, koji je član Nacionalnog operativnog tima za borbu protiv nasilnog ekstremizma, podsjeća da su crnogorski državni organi saopštili suprotne podatke.

Naime, u zajedničkom saopštenju Uprave policije i Agencije za nacionalnu bezbjednost od 5. oktobra se navodi da nemaju podatke da je bjegunac Balijagić sklon radikalnom vjerskom ekstremizmu, niti da su motivi ubistva vjerske ili nacionalne prirode.

Naveli su i da je on više godina proveo u zatvoru zbog raznih krivičnih djela.

Milica Kovačević, direktorica CDT navodi da ova situacija, u kojoj predsjednik susjedne države saopštava dijametralno suprotne stavove od crnogorskih državnih organa, može biti okidač za destabilizaciju u Crnoj Gori kao i za tenzije i nesporazume u regionu.

"Zato Ministarstvo vanjskih poslova mora potražiti objašnjenja zvaničnog Beograda", navodi CDT.

"Ostavimo po strani pitanje koje su to obavještajne veze predsjednika Srbije u Crnoj Gori, jer one nijesu predmet rada nevladinog sektora... Takve izjave mogu doprinijeti širenju dezinformacija i stvaranju predrasuda prema određenim grupama", navodi Kovačević.

Za osumnjičenim Balijagićem od 25. oktobra tragaju crnogorska policija i vojska koje su u pretragu uključile i specijalne, protivterorističke jedinice, helikoptere, dronove...

Ministarstvo unutrašnjih poslova je o neuspješnoj potrazi objavilo i spot.

I u rejonu srpsko-crnogorske granice ga traže policija Srbije, specijalne antiterorističke jedinice, Žandarmerija, kao i dronovi i psi tragači.

U Srbiji je intenzivirana potraga otkad se sumnja da je ušao na njenu teritoriju.

Alija Balijagić ima 64 godine.

Od 1983. godine je krivično gonjen zbog pljački i razbojništava, prije desetak godina bio je optužen i osuđen i za silovanje starice iz Bijelog Polja.