'Najstariji aligator na svijetu' još uvijek traži ljubav u Beogradu

Aligator Muja u zoo vrtu u Beogradu

Niko ne zna tačno kako je aligator Muja preživio zračna bombardiranja koja su razorila beogradski zoološki vrt tokom Drugog svjetskog rata ili mjesece napuštenosti koji su uslijedili, ali Kristijan Ovari ima teoriju.

"Pretpostavljam da su neki čuvari dolazili s hranom", kaže biolog beogradskog zoološkog vrta o ratu u kojem su poginule sve veće životinje osim Muje i jednog nilskog konja.

"Znam kakvi su čuvari. Kada radite u zoološkom vrtu, vrlo se emocionalno vežete za životinje", Ovari zastaje prije nego što doda: "Mogao bih zamalo zaplakati sada."

Muja u svojoj ljetnoj ogradi. Zimi se premješta u grijano sklonište.


Muja je najstariji poznati američki aligator na svijetu i vjerovatno se približava 90. godini.

Arhiva beogradskog zoološkog vrta uništena je tokom Drugog svjetskog rata i Mujin datum rođenja nije poznat, ali novinski isječak od 10. augusta 1937. pokazuje kako je u zoološki vrt stigao iz Njemačke. Vjeruje se da je tada imao oko 2 godine.

Aligatori u divljini obično žive do najviše 50 godina, što čini mogućim da je Muja najstariji aligator koji je ikada živio.

Obitelj iz Beograda prvi put vidi Muju u njegovoj ljetnoj ogradi.

"Još uvijek sam zadivljen njime", rekao je Ovari za RSE. "Kad god dođe sezona parenja, on počne tražiti ženke, čak i sada."


Aligatori dozivaju partnera u proljeće tako što izvijaju leđa, drhte, a zatim ispuštaju jursko režanje.

Fotografije iz 1949. godine na kojima se vide školarci kako gledaju Muju i ženku aligatora u istom oboru u kojem Muja danas živi.

Fotografije koje se čuvaju u Arhivu Jugoslavije pokazuju da je Muja nakon ratne obnove zoološkog vrta imao partnericu. Ženka je umrla 1960-ih, navodno nakon što im je čuvar zabunom napunio bazen vrućom vodom.

Muja u svom domu u Beogradu

Muja je neozlijeđen preživio nacistička, zatim saveznička, a kasnije i NATO bombardiranja Beograda 1999. Ali 2012. Muja je izgubio ruku nakon hitne operacije.

Kada je aligator dobio gangrenu prednjeg desnog stopala, operativni zahvat izveo je kombinirani tim humanih liječnika i veterinara, prvi te vrste u Srbiji.

Ovari kaže da bi Muja bez operacije "definitivno umro".

Muja, aligator

Između sedmičnog hranjenja, kada krcka cijele kokoši, ribe i štakore, Muja se jedva kreće, osim što se povremeno ljuti na insekte.

Neki se posjetitelji šale da je gotovo nepomična životinja preparirana. Jedan srpski novinar snimio je vječnu legendu o Muji u kratkom razgovoru koji su čuli između djevojčice i njezinog djeda dok su virili u nastambu aligatora.

"Djede, je li ovaj aligator živ?", pitala je djevojčica.

"Ne znam, dušo. To sam pitao svog djeda prije 60 godina", odgovorio je čovjek.