Predsednik Srbije Aleksandar Vučić izjavio je da reč nije izgovorio o novinarki Tamari Skrozzi dok ga novinari nisu upitali tokom obraćanja medijima.
"Hajku sam vršio tako što sam ćutao i slušao šta je rekla o meni", rekao je Vučić odgovarajući na pitanje televizije Pink šta misli o tome što novinarka i zamenica glavnog urednika FoNeta Tamara Skrozza tvrdi da se protiv nje vodi hajka.
"Ja sam saglasan, trebalo je da me ubiju. Pogrešili su što me nisu ubili", izjavio je Vučić.
Prethodno su pojedini provladini tabloidni mediji plasirali kako je Skroza navodno rekla da je "predsednika (Srbije Aleksandra) Vučića trebalo ubiti u noći 5. i 6. oktobra 2000. godine", kada je svrgnut režim Slobodana Miloševića.
Skrozza je u emisiji "Da sam ja neko" zapravo rekla da je od 6. oktobra 2000. godine Srbija trebalo da bude potpuno drugačija, bez ljudi koji su do tada bili deo vlasti.
"Da je ta noć (između 5. i 6. oktobra) bila drugačija, i da smo se 6. oktobra probudili u jednoj drugačijoj Srbiji, Srbiji bez nekih ljudi, mislim da bi ovo danas bilo sasvim druga priča, a mi zapravo živimo devedesete", rekla je Skrozza.
Pročitajte i ovo: Medijska udruženja u Srbiji traže ostavku ministra nakon optužbi protiv novinarke Tamare Skrozze za govor mržnjeNakon tabloidnih napada, novinarku Tamaru Skrozzu optužilo je i Ministarstvo informisanja i telekomunikacija za govor mržnje.
Ministarstvo je 31. jula izrazilo "zabrinutost zbog sve učestalijih manifestacija govora mržnje i otvorenog poziva na nasilje i/ili čak i na ubistva neistomišljenika kojima je ispunjen naš javni prostor".
Kao najnoviji primer Ministarstvo je navelo deo izjave Tamare Skrozza u emisiji ,"Da sam ja neko", emitovanoj početkom juna na TV N1.
Koalicija za slobodu medija osudila je ovaj stav ministarstva i zatražila ostavku ministra Dejana Ristića, rekavši da bi ona bila "moralni čin, jer je pokazao da nije dorastao zadatku koji mu je poveren".
Prethodno su novinarska i medijska udruženja pozvala Ministarstvo informisanja i telekomunikacija da hitno reaguje na napade na Skrozzu navodeći da je njena rečenica da je ta noć "trebalo da izgleda drugačije" izvučena iz konteksta.
Misija OEBS-a u Srbiji reagovala je 31. jula navodeći da natpisi u pojedinim medijima koji targetiraju novinarku Skrozzu izazivaju zabrinutost budući da se spinovanjem i nagađanjima stvara atmosfera mržnje koja bi u najgorem slučaju mogla dovesti do stvarnog fizičkog nasilja.
"Aktuelna polemika oko komentara novinarke Skrozze je zabrinjavajući slučaj. U komentaru novinarke nisu navedena imena, niti je ona pozivala na nečije ubistvo. Izvoditi neosnovane zaključke krajnje ozbiljne prirode je i neetično i veoma opasno jer može podstaći akte nasilja koje niko ne bi želeo da vidi", naveo je OEBS.