Predsednik Srbije rekao je 30. avgusta specijalnom predstavniku EU za Zapadni Balkan Miroslavu Lajčaku da je "veoma zabrinut zbog razvoja događaja" na Kosovu.
Oni su se sastali u Beogradu, a kako je napisano na Instagram profilu Aleksandra Vučića, razgovarali su više od dva sata.
Miroslav Lajčak je na svom profilu na društvenoj mreži X (bivši Twitter) objavio da je sa Vučićem razgovarao o "narednom sastanku na visokom nivou u septembru, nastojanjima da se smanje tenzije i održe novi lokalni izbori na severu Kosova, kao i o primeni svih sporazuma potpisanih tokom dijaloga".
Ovaj sastanak se dogodio nakon što je 28. avgusta Lajčak objavio da je na marginama Bledskog strateškog foruma imao "važan sastanak" sa premijerom Kosova Aljbinom Kurtijem u sklopu priprema za naredni sastanak na visokom nivou, koji treba da bude održan u septembru.
"Glavna tema našeg razgovora bile su pripreme sledećeg sastanka na visokom nivou u okviru dijaloga u septembru, sa fokusom na normalizaciju odnosa i na sprovođenje objave EU od 3. juna", napisao je Lajčak na mreži X, bivšem Tviteru.
Pročitajte i ovo: Kurti i Lajčak razgovarali o novoj rundi dijalogaEvropska unija je 30. avgusta ponovila poziv Kosovu i Srbiji da stvore klimu za nastavak dijaloga o normalizaciji odnosa.
EU je 3. juna objavila da od Kosova i Srbije očekuje da se ponašaju odgovorno i da se odmah angažuju u dijalogu radi pronalaska održivog rešenja za situaciju na severu Kosova koje garantuje bezbednost, sigurnost i participativnu demokratiju za sve građane i koje otvara put za sprovođenje Sporazuma o putu ka normalizaciji odnosa, postignutog 27. februara.
Unija je tada navela da to uključuje početak rada na formiranju Zajednice opština sa srpskom većinom bez daljeg odlaganja ili preduslova, kao i da kosovske vlasti treba što pre da raspišu vanredne lokalne izbore u sve četiri opštine na severu Kosova, na kojima će učestvovati kosovski Srbi.
Pročitajte i ovo: EU traži da Srbija i Kosovo stvore uslove za susret lidera i nastave dijalogVučić je 29. avgusta, prilikom obilaska radova na mostu preko Mlave, izjavio da u narednim mesecima očekuje "mnogo pretnji i pritisaka" u vezi sa Kosovom.
"Čini mi se da meseci pred nama neće biti laki i očekujem mnogo pritisaka i pretnji i sprovođenja tih pretnji u delo na Kosovu od onih koji su nedovoljno odgovorni i ne razumeju da mir nije interes samo Srba, već i Albanaca", kazao je Vučić.
Vučić i Kurti su se poslednji put sastali u Briselu 2. maja, devet dana posle vanrednih lokalnih izbora na severu Kosova koje su Srbi bojkotovali. Tokom te runde briselskog dijaloga usvojena je Deklaracija o nestalim osobama i predstavljen je prvi nacrt Statuta Zajednice opština sa srpskom većinom.
Pročitajte i ovo: Premijeri Zapadnog Balkana o evrointegracijama: Od evroskepticizma do 'tragičnog optimizma'Šef evropske diplomatije Žozep Borelj izjavio je posle tog sastanka da su Vučić i Kurti "preduzeli važan i simbolički korak ka uspostavljanju Zajednice opština sa srpskom većinom", tako što su se saglasili da počnu pregovore o Zajednici u bliskoj budućnosti, ali da su gledišta dve strane o prirodi Zajednice i dalje "veoma udaljena".
Vučić i Kurti su bili u Briselu i 22. juna, u jeku jedne od brojnih kriza na severu Kosova, ali se tada nisu sastali, već su odvojeno razgovarali sa Boreljom i Lajčakom.
Najnovija eskalacija na severu Kosova počela je 26. maja, kada su novi gradonačelnici opština sa srpskom većinom, etnički Albanci izabrani na izborima koje su Srbi bojkotovali, ušli u zgrade opština u Zvečanu, Leposaviću i Zubinom Potoku, uz pomoć kosovskih specijalaca.
Evropska unija i Sjedinjene Države od tada traže raspisivanje novih vanrednih izbora u četiri opštine na severu Kosova, koje Srbi ne bi bojkotovali.