Albanski pisac Ismail Kadare sahranjen je 3. jula na groblju Tufina u Tirani.
Sahrana je obavljena u uskom porodičnom krugu, na zahtjev njegove porodice.
"Veoma smo dirnuti svom tom ljubavlju. Uzdigao se u panteon svjetskih genija. Jedan od načina da mu odamo počast je da ponovo čitamo njegova djela", rekla je kćerka pisca, Besijana Kadare.
Kadare je preminuo 1. jula u 88. godini od posljedica kardio-respiratornog zastoja.
U srijedu ujutro lijes sa njegovim tijelom postavljen je u foaje Nacionalnog teatra opere i baleta u Tirani, gdje su mu počast odali građani iz različitih zemalja.
Prisutna je bila i delegacija sa Kosova koju su predvodili predsjednica Vjosa Osmani, premijer Albin Kurti i predsjednik Skupštine Glauk Konjufca.
Vaš browser nepodržava HTML5
Premijer Albanije Edi Rama rekao je u govoru koji je održao na državnoj ceremoniji u čast Kadarea da pisac "pripada cijelom svijetu".
"Kadare je živio kao svjedok riječi za koju je dobio sve moguće hvale i počasti svijeta i sve moguće poruge i prijekore zemlje koja ga je rodila", rekao je Rama.
"Došao je, napisao i otišao, a mi imamo samo jednu obavezu: poštovati njegov bijeg", poručio je premijer Albanije.
Kosovski premijer Kurti je u knjizi sjećanja na Kadarea napisao da je "tuga duboka, jer je divljenje veliko".
"Povijest (sa svim mitovima), politika (sa svim spletkama), jezik (sa svom ljepotom) s romanima i pjesmama Ismaila Kadarea postali su znanje i svijest za naše ljude. Sretni smo što smo ga imali toliko. Njegov rad će dugo poživjeti, ne samo za nas", napisao je Kurti, prenosi njegov ured.
U Albaniji je proglašena nacionalna žalost u utorak i srijedu, a na Kosovu u srijedu.
Njegova djela su prevedena na više od 45 jezika svijeta.
Trideset godina književne karijere živio je u komunističkoj Albaniji, gdje je napisao i svoja remek djela: "General mrtve vojske", "Prekinuti april", "Velika zima" i "Most na tri luka".
Kadare je emigrirao u Francusku 1990. godine, nakon što je podržao demokratizaciju.
Prošle godine francuski predsjednik Emanuel Makron (Emmanuel acron) dodijelio mu je titulu "Velikog oficira Legije časti" tokom posjete Tirani.
Posljednjih decenija Kadare je živio i pisao između Pariza i Tirane.
Poslije smrti Kadarea, Akademija nauka Albanije saopštila je da je "njegov odlazak neutješan" za nju i za albansku književnost.