Plan Italije da u Albaniji izgradi migrantske kampove ne može se porediti sa pokušajem Britanije da pošalje tražitelje azila u Ruandu, rekao je talijanski ministar vanjskih poslova Antonio Tajani.
Također je dodao da će način na koji će zahtjevi biti rješavani u potpunosti zaštititi prava izbjeglica.
Ranije ovog mjeseca, vlada koju predvodi Giorgia Meloni objavila je plan koji predstavlja najnoviji napor da spriječe sve veći odlazak migranata iz Afrike i ublaži pritisak na centre u Italiji.
Italija će izgraditi dva prihvatna i pritvorna kampa u Albaniji koji će istovremeno moći primiti najviše 3.000 migranata. Ovo je prvi dogovor koji uključuje zemlju koja nije članica Evropske unije koja prihvata migrante u ime zemlje članice.
Unija je 2016. postigla dogovor s Turskom kako bi spriječila da ljudi nelegalno stižu.
"Migranti će biti tretirani u skladu sa talijanskim i evropskim standardima", rekao je ministar vanjskih poslova Antonio Tajani na sjednici donjeg doma parlamenta na kojoj se razgovaralo o sporazumu, što je izazvalo kritike među ljevičarskom opozicijom i grupama za ljudska prava.
"Ovaj Protokol nije uporediv sa sporazumom između Velike Britanije i Ruande", rekao je Tajani, odbacujući poređenja između italijanske inicijative i britanske, koje su vrhovne sudije Britanije proglasile nezakonitom.
U planu Albanije i Italije se navodi da će kampovi raditi pod italijanskom jurisdikcijom i da bi trebali biti otvoreni u proljeće 2024. godine.
Pročitajte i ovo: Albanija će primiti do 3.000 migranata prema dogovoru s ItalijomTajani je zastupnicima rekao da će Italija snositi sve troškove, uključujući izgradnju i nadzor centara, i da će platiti 16,5 miliona eura za početne troškove.
Opozicioni poslanici su pozvali Meloni da traži odobrenje parlamenta za sporazum o kojem su pregovarali sa premijerom Albanije Edijem Ramom, nakon što je vlada rekla da nije striktno potreban na osnovu italijanskog zakona.
Međutim, Tajani, nasljednik bivšeg premijera Silvija Berluskonija na čelu Forza Italia, rekao je da će administracija predstaviti zakonski prijedlog kojim bi se službeno ratificirao dogovor s Albanijom.
Pročitajte i ovo: Plan Meloni za slanje migranata u Albaniju, rješenje ili novi problem za EU"Nadamo se da će to moći biti odobreno u vremenskom okviru koji je u skladu s hitnošću rješavanja pitanja upravljanja rastućim migracijskim tokovima", rekao je on.
U Italiju je do sada ove godine preko mora stiglo oko 150.000 migranata, u poređenju sa oko 94.000 u istom periodu 2022. godine.