Žicom sa seče stabala aktivisti opasali ulaz u upravu 'Vojvodinašuma'

Žica korišćena za ograđivanje rukavca Dunava, Šodroša, koju su aktivisti Građanskog pokreta "Bravo!" i "Šodroš Survivor kampa" 10. aprila postavili kod upravne zgrade JP "Vojvodinašume" u Petrovaradinu

Aktivisti Građanskog pokreta "Bravo!" i "Šodroš Survivor kampa" su 10. aprila upravnu zgradu JP "Vojvodinašume" u Petrovaradinu opasali žicom koja je korišćena za ograđivanje rukavca Dunava, Šodroša, gde je, po njihovim tvrdnjama, u martu obavljena nezakonita seča desetina stabala zaštićenih vrsta crne i bele topole.

Zaposlenima i rukovodiocima tog preduzeća ostavili su poruke "Pažnja! Proces u toku" i "Šuma vam neće oprostiti!".

U saopštenju su podsetili na "namerno zatvaranje očiju pred nezakonitostima" i na direktno "saučestvovanje u zločinu" nad šumom na Šodrošu i Kameničkoj adi 12. juna 2022, kao i 22. i 24. marta 2023. godine od strane direktora preduzeća Rolanda Kokaija, izvršnog direktora Marka Marinkovića i drugih zaposlenih u ovom JP-u "čiju odgovornost tek treba utvrditi".

Iako Osnovno javno tužilaštvo u Novom Sadu još nije odlučilo da li će pokrenuti istragu o toj seči na osnovu krivične prijave ekološke organizacije "Svet i Dunav", u saopštenju piše da je jasno da su se javni akteri, među kojima i JP "Vojvodinašume", povinovali nalozima iz jednog centra.

"To je omogućilo da Šodroš bude 'brisan' i tako žrtvovan zbog interesa građevinskih investitora, izvođača radova i režima na ovom prostoru. Da je drugačije, odavno bi bio otvoren dijalog javnih vlasti, ljudi iz struke – arhitekata, biologa, stručnjaka za šume i vode, domaćih i međunarodnih ekoloških organizacija i građana Novog Sada", naveli su aktivisti.

Podsetili su i da su, umesto da se u dijalogu nađe rešenje za Šodroš, aktivisti bili mete tabloidnih napada, te da su izloženi "policijskom i parpolicijskom nasilju i desetinama prekršajnih i krivičnih gonjenja".

Pročitajte i ovo: Počela seča stabala na Šodrošu, aktivistima prijave

Podsetimo, nekoliko aktivista je uhapšeno 24. marta, nakon što su radnici kineske firme China Road and Bridge Corporation (CRBC) počeli sa sečom stabala na Šodrošu, lokaciji u Novom Sadu na kojoj se planira izgradnja novog mosta preko Dunava.

Organizacija Ekološki front iz Novog Sada već mesecima tvrdi da je most izgovor da bi se ubrzali radovi koji građevinskim investitorima mogu doneti dodatnu zaradu, a sve na štetu, kako navode, biljaka i životinja koje su jedinstvene na tom području.

Zbog toga su aktivisti u junu podigli kamp, koji su nazvali "Šodroš surviver kamp", po ugledu na poznatu televizijsku emisiju u kojoj se takmičari bore u surovim uslovima da prežive.

Vaš browser nepodržava HTML5

Protest u Novom Sadu protiv početka izgradnje mosta

Cilj je odbraniti zelene površine od seče stabala, koju predviđa plan za izgradnju četvrtog mosta na Dunavu u Novom Sadu.

Veliki broj uličnih akcija i protesta, ali i više od 10 hiljada potpisa i primedbi, nisu sprečili gradske institucije da taj dokument na kraju i usvoje.

Prema tom planu deo obale Dunava će biti pretvoren u stambeni kvart, poznatiji kao "Novi Sad na vodi", a predviđa se i izgradnja mosta.

Radnici kompanije CRBC postavili su 18. oktobra ograde za gradilište mosta preko Dunava. I tada im je u tome pomogla interventna policija, koja je tog dana privela deset ekoloških aktivista.

Postavljenu ogradu su okupljani građani u toku drugog protesta dan kasnije srušili, uprkos prisustvu jakih policijskih snaga i žandarmerije.

Pročitajte i ovo: Kineska firma, protesti u Novom Sadu i poslovi bez tendera

Kineska kompanija CRBC glavni je izvođač radova, dok je investitor državna kompanija Koridori Srbije.

Gradske vlasti Novog Sada od početka tvrde da postoje sve potrebne dozvole i da je na redu izrada projekta samog mosta, kao i dobijanje potrebne dokumentacije od Ministarstva životne sredine o uticaju mosta na okolinu.

Koridori Srbije, firma koja je glavni investitor, takođe tvrdi da imaju sve dozvole, a deo dokumentacije prosledili su i medijima.