Akcija "15 minuta tišine", odavanja počasti stradalima na Železničkoj stanici u Novom Sadu 1. novembra, održana je i u sredu u više gradova Srbije.
Studenti u protestu tehničkih fakulteta i Pravnog fakulteta u Beogradu, sa srednjoškolcima i građanima, blokirali su raskrsnicu u blizini svojih fakulteta u 11.52 u Beogradu.
Okupljeni studenti i učenici srednjih škola su na raskrsnici kod beogradskog Doma omladine izlazili na kolovoz dok je bilo upaljeno zeleno svetlo za pešake.
Okupljanja su bila organizovana i u Novom Sadu, Nišu, Kragujevcu, Valjevu, Kraljevu.
Vaš browser nepodržava HTML5
U Srbiji je blokirano više desetina fakulteta, nekoliko sedišta univerziteta i više srednjih škola.
Blokadama su prethodili protesti na kojima se traži odgovornost za pad nadstrešnice i pogibiju ljudi.
Među studentskim zahtevima je objava kompletne dokumentacije o padu betonske nadstrešnice sa Železničke stanice u Novom Sadu - kako bi se utvrdila politička i krivična odgovornost za nesreću u kojoj je poginulo 15, a teško povređeno dvoje ljudi.
Takođe, zahtev je da se identifikuju i krivično odgovaraju napadači na demonstrante, na protestima koji su širom Srbije usledili nakon nesreće u Novom Sadu.
Zahtev je i oslobađanje uhapšenih aktivista na protestima i zaustavljanje krivičnih postupaka protiv njih.
Zvaničnici tvrde da su svi zahtevi studenata ispunjeni, dok studenti to demantuju navodeći da objavljena dokumentacija o rekonstrukciji Železničke stanice nije kompletna.
Pročitajte i ovo: Kakav je stav rektora o blokadama fakulteta u Srbiji?Betonska nadstrešnica stanične zgrade u Novom Sadu obrušila se svega nekoliko meseci nakon svečanog otvaranja stanice - posle trogodišnje rekonstrukcije i tvrdnji zvaničnika da je urađena po najvišim evropskim standardima.
Zbog sumnji na proupste prilikom rekonstrukcije stanice uhapšeno je 13 osoba.
Među njima je bio i doskorašnji ministar građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture Goran Vesić, koji je posle nekoliko dana pušten iz pritvora.