"Da mogu da vratim vreme, sve bih ponovila", kaže za Radio Slobodna Evropa (RSE) mirovna aktivistkinja iz Srbije Aida Ćorović.
Ćorović je osuđena na kaznu od 100.000 dinara (oko 850 evra) jer je u novembru 2021. jajima gađala mural osuđenog ratnog zločinca Ratka Mladića u centru Beograda.
U presudi Prekršajnog suda od 3. oktobra navodi se da je Aida Ćorović prekršila Zakon o javnom redu i miru jer je "bacala jaja u pravcu stambene zgrade" i vređala policijske službenike prilikom vršenja družnosti.
"Nijednog trenutka, ni u pozivu za sud, ni u presudi ne piše koga sam ja to tačno gađala. Ne pominje se Ratko Mladić jer odlično znaju da oni krše ustavni poredak, a da ga ja branim", rekla je Aida Ćorović za RSE.
Mural nepoznatih autora koji slavi Ratka Mladića stajao je godinu i po dana na fasadi zgrade u centru Beograda, a aktivisti su ga trajno uklonili u maju 2023.
Bivši komandant vojske Republike Srpske osuđen je u Hagu na doživotni zatvor zbog ratnih zločina i genocida u Srebrenici.
Uprkos presudama međunarodih sudova, Srbija i njeni zvaničnici negiraju da se u Srebrenici 1995. godine dogodio genocid.
Šta je prethodilo presudi aktivistkinji?
Aida Ćorović je sa aktivistkinjom Jelenom Jaćimović privedena 9. novembra 2021. nakon što je na Međunarodni dan borbe protiv fašizma bacila nekoliko jaja na mural Ratku Mladiću u Njegoševoj ulici u Beogradu.
"Ideja je bila da kroz miran protest kažemo javnosti i u Srbiji i van Srbije da nama Ratko Mladić nije heroj, da je osuđen za najgori ratni zločin, zločin genocida. To je bio jedan simbolički, više čin očajanja i bunta da se mi ne slažemo sa onim što se dešava", rekla je Ćorović.
Prethodno je policija zabranila akciju uklanjanja murala koju su za 9. novembar najavili nevladini aktivisti, uz obrazloženje da postoji opasnost od fizičkog sukoba pristalica i protivnika najavljenog skupa.
Ćorović je nakon protesta nevladinih organizacija i građana iste večeri puštena na slobodu, a mural su kao prethodnih meseci, nastavile da "čuvaju" nepoznate osobe pod kapuljačama.
Pročitajte i ovo: Kako se štiti Mladićev mural u Beogradu: 'Danonoćne straže i bezbojni lak'Mural, na kojem Ratko Mladić salutira prolaznicima, osvanuo je krajem jula 2021, mesec dana nakon što je Hagu osuđen na doživotni zatvor zbog ratnih zločina i genocida u Bosni i Hercegovini.
Svi pokušaji građana i aktivista da ga uklone nisu uspevali jer su ga nepoznati autori, za koje se sumnja da su deo desničarskih i navijačkih grupa, kroz svega nekoliko sati vraćali u prvobitno stanje.
Nakon što su ga aktivisti prekrečili u maju 2023, više nije "prepravljan".
Da li su kažnjeni 'čuvari murala'?
Policija je u danu privođenja aktivistkinja 9. novembra 2021. saopštila da je uhapsila više osoba "zbog narušavanja javnog reda i mira u zoni nedozvoljenog javnog okupljanja, a povodom uklanjanja murala Ratka Mladića".
Uz aktivistkinje su uhapšena i dvojica navijača fudbalskog kluba Partizan kod kojih su, prema saopštenju policije, pronađeni nož i dva biber spreja.
Prvo osnovno javno tužilaštvo u Beogradu saopštilo je 4. oktobra za RSE da protiv njih nije pokrenut krivični postupak.
"(…) već je utvrđeno da se u njihovim radnjama stiču elementi prekršaja iz Zakona o oružju i municiji, o čemu je obavešten dežurni sudija za prekršaje Prekršajnog suda u Beogradu", naveli su iz Tužilaštva.
U Prekršajnom sudu nisu, na osnovu raspoloživih podataka, mogli da odgovore na upit RSE da li je sudija pokrenuo proces.
Pročitajte i ovo: Pančić: Ratko Mladić i ljute devojkeNakon gađanja jajima murala, aktivistkinju Aidu Ćorović su više puta u centru Beograda napadali "čuvari" murala osuđenom ratnom zločincu.
Svaki napad je prijavljen, a iz policije nisu odgovorili na pitanja RSE da li su tim povodom reagovali.
'Spremna sam da idem u zatvor'
Aida Ćorović kaže da kaznu zbog gađanja jajima murala Ratka Mladića neće platiti i da je "spremna da ide u zatvor".
"To nije bruka za mene to je bruka za ovu državu. Činjenica da me desetine ljudi iz cele bivše Jugoslavije zovu i nude pomoć mi govori da sam na pravoj strani i da mogu da se ponosim sobom i svojim prijateljima što smo odabrali teži, ali neuporedivo časniji put".
Pročitajte i ovo: Aktivistikinja Aida Ćorović kažnjena zbog gađanja jajima grafita Ratka MladićaMarko Milosavljević iz nevladine Inicijative za ljudska prava ocenjuje za RSE da presuda mirovnoj aktivistkinji ima za cilj da zastraši sve koji pokušavaju da ukažu na problem slavljenja ratnih zločinaca u Srbiji.
"Zbog činjenice da se ne pominje mural Ratka Mladića, cilj presude je i da se država i njene institucije amnestiraju za to što su dopustile da takvi murali i grafiti budu u gradovima širom Srbije i što su nasilnici koji su ih štitili mogli da čine nasilje", rekao je Milosavljević.
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić je, komentarišući situaciju sa muralom Mladića 10. novembra 2021, upitao "odakle nekome pravo da kritikuje bilo koga i da odlučuje ko će kakve grafite i murale da pravi".
Pročitajte i ovo: Aida Ćorović: Vučić je otvorio zadnje poglavlje svoje vladavineTadašnji ministar unutrašnjih poslova (danas šef obaveštajne službe) Aleksandar Vulin poručio je dva dana kasnije da ne zna da li će mural biti uklonjen jer se "policija ne bavi grafitima".
Lik haškog osuđenika se još uvek nalazi na fasadama drugih gradova u Srbiji.
Kazne za protivnike veličanja zločinaca
Presuda Aidi Ćorović nije jedina koja je izrečena onima koji se protive veličanju ratnih zločinaca.
Osmoro aktivista Inicijative mladih za ljudska prava koji su 2017. zvižducima i transparentom dočekali govor haškog osuđenika Veseljina Šljivančanina na tribini vladajuće Srpske napredne stranke, kažnjeno je sa po 50.000 dinara (oko 430 evra) zbog kršenja Zakona o javnom redu i miru.
"Vidi se jedna konstanta u tome da se prekršajno i na druge načine uguši kritički glas prema vlastima koje praktično stavljaju znak jednakosti između reda i mira i zločina", navodi Marko Milosavljević.
Izveštaji Evropske komisije o napretku Srbije svake godine upozoravaju na porast promocije i veličanja osuđenih ratnih zločinaca, kao i negiranja sudski utvrđenih činjenica.
Vaš browser nepodržava HTML5