Pravilnik o dobroj proizvođačkoj praksi za medicinske gasove je 2018. godine donijelo Stručno vijeće Agencije za lijekove i medicinska sredstva Bosne i Hercegovine (BiH), a za njega su glasali predstavnici Ministarstva zdravlja Republike Srpske (RS) koje je tu delegirao resorni ministar, navodi se u saopštenju Agencije za lijekove BiH, koje potpisuje njen direktor, Aleksandar Zolak.
Zolak se oglasio u javnosti nakon što je ministar zdravlja RS, Alen Šeranić, 30. septembra objavio da je uputio zahtjev Ministarstvu civilnih poslova BiH da stavi van snage ovaj Pravilnik, zbog, kako se navodi, nezakonitosti člana 50.
Pročitajte i ovo: Ministar zdravlja RS-a: Staviti van snage pravilnik za medicinske gasoveTim aktom traženo je uređenje oblasti medicinskih gasova na način da doneseni propisi budu usklađeni sa važećom zakonskom regulativom u oblasti lijekova i na taj način primjenjivi pravnim licima koja obavljaju djelatnosti proizvodnje i/ili prometa na veliko medicinskih gasova.
U saopštenju kojim se Zolak direktno obraća predsjedniku Vlade RS Radovanu Viškoviću, i entitetskom ministru zdravlja, direktor Agencije ističe da je stupanjem na snagu tog Pravilnika, entitetima data nadležnost da u roku od 90 dana od dana objavljivanja resori zdravstva propišu kriterijume koje proizvođači medicinskih gasova moraju ispuniti u cilju dobijanja dozvole za proizvodnju.
Direktor Agencije tvrdi da po tom pitanju ništa nije učinjeno.
Za “TGT Tehnogas”, kojem je Agencija zabranila proizvodnju i promet medicinskog kiseonika nakon inspekcijskog nadzora 27. septembra, Zolak kaže da “imaju veze sa tim Pravilnikom, koliko bilo koji falsifikator patika sa, recimo kompanijom Adidas”.
Dodaje da “TGT Tehnogas” nije uputio Agenciji zahtjev za dobijanje bilo kakve dozvole iz nadležnosti agencije od 2015, od kada je on na njenom čelu.
Pročitajte i ovo: Vlada RS-a podnijela krivičnu prijavu protiv direktora Agencije za lijekove BiH“Ne postoji pravilnik Agencije, a 24 su na snazi, koji je ‘prepreka’ za snabdijevanje zdravstvenih ustanova u RS tehničkim gasom preko neovlaštenih firmi. To je naprosto kriminal, a kriminal se ne definiše pravnom regulativom”, naglašava Zolak.