Afričke zemlje su spremne da učestvuju nadalje u mirovnim pregovorima u Ukrajini, izjavio je 16. juna predsednik Južne Afrike Siril Ramafosa (Cyril Ramaphosa), prenela je agencija Rojters (Reuters).
Ramafosa je tu izjavu u Kijevu dao nakon sastanka sa predsednikom Ukrajine Volodimirom Zelenskim (Volodymyr Zelenskiy).
Predsednik Zambije Hakainde Hičilema (Hichilema) je izjavio da Afrički kontinent "želi da doprinese miru u Ukrajini".
Predstavnici Južne Afrike, Senegala, Zambije, Komorski ostrva i Egipta su u poseti Ukrajini sa ciljem da pokušaju da posreduju u miru između Kijeva i Moskve, uprkos tome što su tri predsednika odustala od posete.
U planu je da se u subotu u Sankt Peterburgu sastanu sa predsednikom Rusije Vladimirom Putinom.
Predsednik Južne Afrike Siril Ramafosa je pozvao Ukrajinu i Rusiju na deeskalaciju sukoba.
"Ovaj rat se mora rešiti i trebalo bi da nastupi mir kroz pregovore", rekao je on novinarima nakon razgovora sa Zelenskim.
Ramafosa je takođe pozvao na slobodan protok žitarica.
Pročitajte i ovo: Šef UN-a zabrinut ako Rusija u julu napusti sporazum o žitaricamaMoskva preti da će napustiti sporazum poznat kao Crnomorska inicijativa za žitarice ako se ne uklone prepreke u vezi sa isporukama njenih žitarica i đubriva.
Ukrajina je bila jedan od najvećih svetskih izvoznika žitarica pre ruske invazije u februaru 2022. godine. Veliki deo izvoza odlazio je u zemlje Afrike.
Ruski ratni brodovi blokirali su ukrajinske crnomorske luke, zbog čega su cene hrane naglo porasle na globalnim tržištima i nesrazmerno pogodile najsiromašnije u svetu.
Ujedinjene nacije (UN) i Turska posredovale su u crnomorskom sporazumu na prvih 120 dana rata u maju 2022. kako bi pomogli u rešavanju globalne krize hrane. Sporazum je od tada više puta bio ugrožen.