Delegacija afričkih lidera koja je u poseti Sankt Peterburgu radi razgovora sa predsednikom Rusije Vladimirom Putinom, rekla je u subotu, 17. juna, da rat u Ukrajini ne utiče samo na Rusiju i region, već uzima danak i ostatku sveta, dodajući da žele da prenesu "jasnu poruku" šefu Kremlja da krene "putem mira".
"Ovaj rat mora da se okonča.... Mora se rešiti pregovorima i diplomatskim putem", rekao je južnoafrički predsednik Siril Ramafosa, koji je predvodio delegaciju.
"Ovaj rat ima negativan uticaj na afrički kontinent i zaista na mnoge druge zemlje širom sveta", istakao je Ramafosa dodajući da je delegacija koju predvodi spremna da radi kao posrednik.
Predsednik Komorskih ostrva Azali Asumani, koji je trenutno na čelu Afričke unije, rekao je Putinu da smo "došli da vas saslušamo i da preko vas čujemo glas ruskog naroda".
"Želimo da vas ohrabrimo da otpočnete pregovore sa Ukrajinom", rekao je on.
Delegacija -- u kojoj su, pored Ramafoze i Asumanija, predsednici Senegala i Zambije, kao i egipatski premijer i glavni izaslanici iz Republike Kongo i Ugande -- stigla je u drugi po veličini grad u Rusiji posle posete Ukrajini, gde su 16. juna razgovarali sa predsednikom Volodomirom Zelenskim.
Ramafosa je rekao da je Rusima predočio "inicijativu od 10 tačaka u potrazi za mirom", ali je rekao da se predlozi grupe "ne nadmeću" sa drugima koji su izloženi, verovatno misleći na planove koje je izneo Zelenski koji zahtevaju povlačenje Rusije sa cele ukrajinske teritorije.
Ramafosa je dodao da afričke nacije "priznaju suverenitet nacija i država u skladu sa Poveljom UN koja se mora poštovati".
Portparol Kremlja rekao je da su predlozi grupe "teško ostvarivi", ali da je Putin pokazao "iinteres" za njih.
Putin, čije su snage pretrpele velike gubitke od invazije na Ukrajinu u februaru 2022. i okupirale veći deo ukrajinske teritorije, rekao je delegaciji da pozdravlja "uravnotežen stav afričkih prijatelja prema ukrajinskoj krizi" i da ceni njihovu "zainteresovanost za pronalaženje rešenje sukoba".
On je takođe rekao da je "otvoren za konstruktivan dijalog sa svima onima koji traže mir", prema državnoj novinskoj agenciji TASS, iako je Rusija pojačala svoje smrtonosne vazdušne napade na Kijev i druge ukrajinske gradove.
Afrički lideri su sve više zabrinuti da će dugotrajni rat imati još jači uticaj na njihov kontinent koji je uzdrman od posledica rata u Evropi.
Afrika se u velikoj meri oslanja na uvoz žitarica i đubriva iz Rusije i Ukrajine i teško je pogođena rastućim cenama žitarica.
Na zajedničkoj konferenciji za novinare sa afričkom delegacijom 16. juna u Kijevu, Zelenski je ponovio da bi svaki razgovor sa Rusijom u trenutnoj fazi rata bio u njenu korist.
Ramafosa je predložio da se rat okonča hitnim pregovorima i pozvao na "deeskalaciju" na obe strane.
Ali ukrajinski lider je tu ideju odlučno odbacio.
Pročitajte i ovo: Mirovni pregovori mogući samo ako Moskva povuče trupe, izjavio Zelenski"Dozvoliti bilo kakve pregovore sa Rusijom sada dok je okupator na našoj zemlji znači zamrznuti rat, zamrznuti sve: bol i patnju", rekao je Zelenski.
"Potreban nam je istinski mir, a samim tim i stvarno povlačenje ruskih trupa sa cele naše nezavisne zemlje", dodao je ukrajinski predsednik.
Zelenski je kasnije rekao da je pozvao afričke lidere da učestvuju na globalnom mirovnom samitu koji Ukrajina priprema.
"Ukrajina će se čuti širom sveta, a mi ćemo uključiti ceo svet u primenu Formule mira“, naveo je on na Tviteru.
Zemlje predstavljene u delegaciji imale su različite stavove prema invaziji Rusije na Ukrajinu, a Južna Afrika, Senegal, Uganda i Kongo su se uzdržali od direktne osude Moskve.
Egipat, Zambija i Komori glasali su protiv Rusije u oktobru tokom glasanja o rezoluciji Generalne skupštine UN kojom se osuđuje invazija Moskve.
Putin je, govoreći na Međunarodnom ekonomskom forumu u Sankt Peterburgu 16. juna, istakao da Rusija "nikada nije zatvorila vrata" ideji mirovnih pregovora o Ukrajini.
Moskva je pojačala svoje vazdušne napade na Ukrajinu dok je Kijev pokrenuo svoju dugo očekivanu kontraofanzivu u cilju povratka teritorije koju su okupirale ruske snage.
Čak i u trenutku dolaska afričke delegacije, ukrajinska prestonica je bila na meti ruskih vazdušnih udara.
Ukrajinski ministar spoljnih poslova Dmitro Kuleba rekao je da su vazdušni udari "poruka" afričkoj delegaciji da Rusija nije ozbiljna u pogledu bilo kakvih mirovnih pregovora.
"Putin ’gradi poverenje‘ izvodeći najveći raketni napad na Kijev u poslednjih nekoliko nedelja, tačno usred posete afričkih lidera našoj prestonici. Ruske rakete su poruka Africi: Rusija želi još rata, a ne mira", naveo je Kuleba na Tviteru.
Peter Stano, portparol visokog predstavnika EU za spoljnu politiku i bezbednost Žozepa Borela, takođe je prokomentarisao ruski napad.
"Sa ovim što se danas dogodilo, i afričkim liderima je veoma jasno koliko je Putin iskren u pogledu zaustavljanja sukoba", rekao je Stano.
Vaš browser nepodržava HTML5