Afganistanci koji su nedavno stigli u SAD dobijaju privremeni pravni status

Afganistanci se iskrcavaju iz aviona američkog ratnog vazduhoplovstva nakon evakuacionog leta iz Kabula, u Roti u južnoj Španiji 31. augusta 2021.

Bidenova administracija je 21. septembra saopštila da daje privremeni pravni status afganistanskim migrantima koji već žive u zemlji nešto više od godinu dana.

Ministarstvo domovinske sigurnosti navodi u saopštenju da će odluka o davanju privremenog zaštićenog statusa Afganistancima koji su stigli nakon 15. marta 2022., a prije 20. septembra 2023. godine, uticati na otprilike 14.600 Afganistanaca.

Ovaj status ne daje pogođenim Afganistanima dugoročno pravo da ostanu u zemlji niti put do državljanstva. Vrijedi do 2025. godine, kada bi ponovo trebalo da se obnavlja.

To ih štiti od deportacije i daje im mogućnost da rade u zemlji.

U srijedu je administracija objavila da je privremeni zaštićeni status dodijeljen i za skoro 500.000 Venecuelanaca u zemlji.

Međutim ,mnogi Afganistanci koji bi imali koristi od nove zaštite preuzeli su ogroman rizik dolaskom u Sjedinjene Američke Države, često nakon što su iscrpili sve druge opcije da pobjegnu iz Afganistana koji kontroliraju talibani. Pristalice tvrde da zaslužuju zaštitu.

"Današnja odluka je jasno priznanje tekućih stanja u Afganistanu, koji su se nastavili pogoršavati pod vlašću talibana", rekao je u saopštenju Eskinder Negash, koji je na čelu američkog Komiteta za izbjeglice i imigrante.

Odvojeno, Ministarstvo je nastavilo zaštićeni status za manju grupu Afganistanaca — oko 3.100 ljudi. Ta grupa je već imala zaštitu, ali je uprava mora redovno obnavljati.

Vijest od četvrtka neće uticati na desetine hiljada drugih Afganistanaca koji su došli u zemlju tokom američkog zračnog prevoza iz Kabula u augustu 2021. ili Afganistanaca koji su godinama dolazili sa posebnim imigrantskim vizama namijenjenim ljudima koji su blisko sarađivali s vojskom ili vladom Sjedinjenih Država.

Pročitajte i ovo: State Department: Nekim Avganistancima na Kosovu odbijen zahtev za odlazak u SAD