Sve veći broj žrtava mina u Afganistanu usljed smanjenja sredstava za deminiranje

Afganistanci koji su zadobili povrede od eksplozija mina uče hodati s protezama u centru Crvenog krsta u Heratu. 

Shah Agha jedan je od više od 100.000 Afganistanaca koji žive s povredama uzrokovanim minama. Izgubio je nogu na mini tokom rata protiv Sovjeta 1980-ih u rodnoj provinciji Kunduz, na sjeveru Afganistana.

Godine 2015., druga neeksplodirana naprava ponovo ga je povrijedila, piše redakcija Radija Slobodna Evropa (RSE) na engleskom jeziku.

"Moj život je jadan", rekao je za Radio Azadi RSE. "Uvijek mi potrebna pomoć".

Noor, koji koristi samo jedno ime, izgubio je obje noge u eksploziji mine. Stanovnik Kabula kaže da osobe s invaliditetom u Afganistanu nemaju pristup obrazovanju, poslovima ili čak slobodnom kretanju.

"I naše društvo i vlada malo čine da nam daju naša prava," rekao je.
Agha i Noor su među stotinama Afganistanaca koji svake godine budu ubijeni ili osakaćeni minama zaostalima nakon više od četiri decenije rata.

Organizacije za uklanjanje mina u Afganistanu, jednoj od najzagađenijih zemalja minama na svijetu, sada strahuju da će još veći broj Afganistanaca postati žrtve mina.

Pozivi na prekid pomoći

Navode da bi čišćenje smrtonosnih eksplozivnih naprava, koje još uvijek prekrivaju velike dijelove Afganistana, moglo prestati zbog poziva da se prekine pomoć zemlji pod vlašću ekstremističke grupe talibana.

Uoči svoje inauguracije ovog mjeseca, novoizabrani predsjednik SAD-a Donald Trump i njegovi saveznici više puta su kritikovali američku pomoć Afganistanu.

Sjedinjene Američke Države su vodeći donator humanitarnih operacija u Afganistanu otkako su se talibani vratili na vlast nakon konačnog povlačenja američkih trupa u avgustu 2021. godine.

Jedan učitelj iz humanitarne organizacije HALO Trust, koja se bavi uklanjanjem mina, edukuje djecu o opasnostima od mina u selu u provinciji Helmand. (arhivska fotografija)

"Smrtni slučajevi i povrede, posebno među djecom i ženama, će se povećati", rekao je Shahabuddin Hakimi, šef Centra za detekciju mina (MDC), afganistanske nevladine organizacije za uklanjanje mina, za Radio Azadi.

Od 1989. godine, preko 45.000 Afganistanaca je poginulo zbog mina, prema podacima Ujedinjenih nacija za akciju protiv mina (UNMAS).

Demineri su dosad očistili preko 3.000 kvadratnih kilometara od oko 14 miliona komada neeksplodiranog oružja, uključujući 764.000 protupješadijskih mina i više od 33.460 protutenkovskih mina.
Broj žrtava bi mogao porasti

UNMAS procjenjuje da mine i dalje predstavljaju prijetnju za više od 1.700 zajednica širom Afganistana, gdje je još uvijek potrebno očistiti više od 1.200 kvadratnih kilometara teritorija od neeksplodiranih ubojitih sredstava.

Hakimi je izjavio da je pad finansiranja primorao Centar za detekciju mina (MDC) da obustavi gotovo 80 posto svojih operacija u protekloj godini.

Kaže da je nedostatak aktivnosti uklanjanja mina već povećao broj žrtava mina na 60 mjesečno. Prethodnih godina, Afganistanci su u prosjeku bilježili 50 žrtava povezanih s minama mjesečno — što je jedna od najviših stopa u svijetu.

"Ove godine očekujemo povećanje broja stradalih jer se izbjeglice vraćaju iz Irana i Pakistana, a interno raseljene osobe vraćaju se u svoje domove", rekao je Hakimi.

Procjenjuje se da je dva miliona Afganistanaca bilo prisiljeno vratiti se iz susjednih zemalja Irana i Pakistana, koje su pružale utočište milionima Afganistanaca još od desetogodišnje sovjetske invazije, koja je počela u decembru 1979. godine.

Kraj borbi nakon povratka talibana na vlast potaknuo je stotine hiljada raseljenih Afganistanaca da se vrate u svoje domove širom zemlje.

Prošle godine, 455 afganistanskih civila je ubijeno ili povrijeđeno u 234 eksplozije nagaznih mina, prema podacima Međunarodnog komiteta Crvenog krsta. Među njima je bilo 359 djece, što ukazuje da ona čine skoro 80 posto žrtava eksplozivnih sredstava.

"Trenutno je akcija protiv mina jedan od najmanje finansiranih sektora u Afganistanu", rekao je portparol HALO Trusta, britanske humanitarne organizacije i jedne od vodećih grupa za uklanjanje mina u Afganistanu. "Zemlja više nema resurse potrebne da se uhvati u koštac s problemom."

Portparol je dodao da je, tokom protekle dvije godine, finansiranje aktivnosti uklanjanja mina prepolovljeno, što je primoralo organizacije za uklanjanje mina da drastično smanje broj zaposlenih.

Pročitajte i ovo: Eksplozija od koje je oslijepio nije zaustavila bivšeg afganistanskog policajca da razminira bombe 

Danas samo 3.000 od 15.000 afganistanskih deminera koji su radili prije povratka talibana na vlast još uvijek uklanjaju opasne eksplozive. Prema HALO Trustu, više od 40 posto afganistanskih deminera izgubilo je posao u posljednje dvije godine.

"Zemlja se suočava s paradoksom smanjenja podrške donatora, dok humanitarne potrebe i siromaštvo rastu", rekao je portparol.

Humanitarna kriza

Prema podacima Ujedinjenih nacija, Afganistan se suočava s jednom od najvećih humanitarnih kriza u svijetu, s više od polovine populacije od ukupno 40 miliona ljudi kojima je potrebna pomoć.

Međutim, talibanska ograničenja za žene i nove humanitarne krize drugdje navele su zapadne donatore da smanje pomoć ovoj zemlji.