Bivši gradonačelnik Sarajeva negirao krivicu pred sudom

Bivši grdonačelnik Sarajeva Abdulah Skaka je uhapšen po nalogu Kantonalnog tužilaštva u Sarajevu 24 maja 2023. godine.

Bivši gradonačelnik Sarajeva ambasador Bosne i Hercegovine u Kataru Abdulah Skaka se 26. septembra na Opštinskom sudu u Sarajevu izjasnio da nije kriv za nezakonito zapošljavanje, zloupotrebu položaja, povredu izbornog integriteta i druga djela za koja ga je Kantonalnu tužilaštvo u Sarajevu optužilo.

Da se ne osjećaju krivim su također izjavili Skakini saradnici iz sarajevske gradske uprave, koji su krajem jula optuženi u istom predmetu, Amela Kolovrat, Faris Foču i Hasan Mrkonja. Petooptužena Džanela Kacila je ranije priznala krivicu te je potpisala sporazum sa Tužilaštvom Kantona Sarajevo.

Predsjedništvo Bosne i Hercegovine je 23. maja pokrenulo proceduru razrješenja Skake sa mjesta ambasadora u Katar, odmah po njegovom uhapšenju. Terete ga za djela koja je počinio kao gradonačelnik Sarajeva, a tu funkciju je obavljao od 2016. do 2021. godine kao član Stranke demokratske akcije (SDA).

Pročitajte i ovo: Potvrđena optužnica protiv bivšeg gradonačelnika Sarajeva za korupciju

Tužilaštvo tvrdi da je Skaka kao gradonačelnik Sarajeva 2017. godine nezakonito zaposlio četiri savjetnika, a optužen je i za nezakonito trošenje novca iz budžeta grada. U optužnici se navodi da je grant sredstva davao njemu bliskim nevladinim organizacijama u kojima su bili angažirani članovi njegove porodice.

“Novac iz budžeta koji je bio predviđen za povratničku populaciju, usmjerio je za izgradnju rasvjete u vikend naselju Rajski Do u općini Trnovo gdje se nalazi i njegova vikendica. Tereti se i za zloupotrebe javnih nabavki vezanih za dovođenje projekta bolida Formule E", saopštili su tada iz tužilaštva, navodeći da je budžet Sarajevo oštećen za 116.000 maraka (oko 60.000 eura).

Uz to, osumnjičen je i za davanje dara tokom izbora predsjedavajućeg Gradskog vijeća 2021. godine u pokušaju da sebi obezbjedi drugi mandat na toj poziciji. Bogić Bogićević povukao svoju kandidaturu za gradonačelnika Sarajeva nakon prekida konstitutivne sjednice Gradskog vijeća zbog nedostatka kvoruma. Naime, više vijećnika je tada napustilo zasjedanje zbog uočenih nepravilnosti u glasanju.

Tužilaštvo je zatražilo da se Skaki zabrani obavljanje poslova u državnoj službi, javnim preduzećima ili bilo kojem drugom pravnom licu u trajanju od deset godina od pravosnažnosti presude, te da se ostalim optuženima zabrani obavljanja poslova u računovodstvu, reviziji, udruženjima i fondacijama u trajanju od pet godina od pravosnažnosti presude.

U dijelu optužnice koja se odnosi na povredu izbornog integriteta, Skaka se tereti i da je obećavao razne pogodnosti, između ostalog i novac vijećnicima, uoči izbora predsjedavajućeg Gradskog vijeća i gradonačelnika, da glasaju po njegovim uputama, a sve kako Bogić Bogićević ne bi mogao biti izabran za gradonačelnika, odnosno kako bi se optuženi Skaka mogao kandidirati i biti izabran za drugi mandat na toj poziciji.

Optužen je i za krivotvorenje finansijskih izvještaja u kojima nije prikazivao donacije koje je Grad dobio. Također, novac iz budžeta, koji je bio predviđen za povratničku populaciju, usmjerio je za izgradnju rasvjete u vikend naselju Rajski Do u općini Trnovo, gdje se nalazi i njegova vikendica.

Tereti se i za zloupotrebe javnih nabavki vezanih za dovođenje projekta bolida Formule E.

Nakon izjašnjenja o krivnji, predmet protiv Skake i ostalih će biti prebačen drugom sudiji koji će zakazati početi suđenja.