BiH nedovoljno koristi prirodne ljepote za turizam

Stari most u Mostaru

Svjetski dan turizma, 27. septembar, obilježava se u BiH još od 1979. godine.

Zbog svojih prirodnih ljepota BiH na svjetskoj mapi turizma važi za destinaciju nevjerovatnih potencijala, o kojima se, nažalost, ne brine dovoljno.

U turizam se nedovoljno ulaže, no ova grana privrede, bez obzira na to, bilježi bolje rezultate nego ostale.

Stručnjaci smatraju da bi turizam bi u BiH mogao biti slamka spasa za privredu, dodajući da je to jedina privredna grana koja od rata do danas bilježi stalni napredak.

No,
Za razvoj turizma potrebna su veća ulaganja u infrastrukturu, čistije rijeke i planine i mnogo veća briga za kulturno historijsko blago. Bosna i Hercegovina važi za zemlju velikih turističkih potencijala, nažalost nedovoljno iskorištenih
za razvoj turizma potrebna su veća ulaganja u infrastrukturu, čistije rijeke i planine i mnogo veća briga za kulturno historijsko blago. Bosna i Hercegovina važi za zemlju velikih turističkih potencijala, nažalost nedovoljno iskorištenih.

Bez obzira na svjetsku ekonomsku krizu, i ove godine zabilježen je rast broja turista koji su posjetili BiH, tvrdi federalni ministar okoliša i turizma Nevenko Herceg:

„U ovome vremenu krize, recesije i ova godina je potvrda pozitivnih trendova u turizmu koje smo imali. Prvih osam mjeseci imamo dvocifrene pozitivne pokazatelje u odnosu na isto razdoblje prošle godine.“

Šanse za razvoj turizma u BiH kada je riječ o prirodnim potencijalima su ogromne. No, kada je riječ o politici i državi, onda su šanse nikakve smatra ekspert za strateško planiranje razvoja turizma u BiH Zoran Bibanović:

„Bez određenih pretpostavki koje je dužna država da obezbijedi za razvoj turizma, a zna se koje su to obaveze države - ona mora da obezbijedi ambijent da razni učesnici u tom turističkom proizvodu mogu da ulože svoj kapital i da se turizam razvija. Ako nemamo tog ambijenta, onda ne možemo ni razgovarati o razvoju turizma.“

Tim Clancy je Amerikanac koji se zaljubio u prirodne ljepote BiH i jednu Bosanku - i ostao da živi u Sarajevu. Radi na promociji bh. turizma, prije svega seoskog i planinskog.

Festivali, sajmovi, priroda...

I on smatra da se nedovoljno ulaže u bh. turizam. Na pitanje šta bi svojim prijateljima predložio da posjete u BiH, odgovara:

„Definitivno Sarajevo. Sarajevo ima svega i svačega - od kulturnog nasljeđa, centar grada sa nekih desetak muzeja. Ali kao regija, definitivno bih rekao da je Hercegovina srce i srž bh. turizma. U Hercegovini imate apsolutno sve - priroda, kultura, stećci, Stari most, hodočašće u Međugorje, mora u Neumu, rafting u Konjicu. Zaista Hercegovina ima sve.“

Direktor Turističke organizacije RS Tihomir Ljubojević:

„Jako puno treba ulagati u ponudu BiH kompletne i moraju se objedinjavati određeni kapaciteti. Turizam nema granica. Nije dovoljno samo doći u jedan grad, da li to bilo u Federaciji, da li u RS, i obići taj grad.“

Direktor Turističke organizacije FBiH Enes Arifhodžić podsjeća da je od kraja rata do danas turizam u BiH jedina privredna grana koja bilježi konstantan rast. Ipak, i on smatra da sve što je priroda BiH podarila nije dovoljno i na pravi način iskorišteno:
Turosti na Basčaršiji, august 2010. godine


„BiH itekako ima još jako puno mogućnosti za razvoj turizma. Sigurno da se u tu privrednu granu mora još organizovanije i planski više ulagati.“

Autor emisije Turizam Plus Zlatko Prlenda:

„Imamo fantastično bogatstvo atraktivnih prirodnih resursa. Imamo bogatstvo raznolikosti kulturno-povijesne baštine. Imamo čitav niz novih, ali i postojećih turističkih kapaciteta. Uz čitav niz poteza da se uredi regulativa, uz čitav niz poteza da se riješi pitanje infrastrukture, mislim da BiH ima šansu da postane izuzetno značajna i snažna receptivna turistička destinacija.“

Svjetski dan turizma 27. seoptembar prigodnim manifestacijama obilježava se širom BiH. Peti put su dodjeljena i priznanja Zlatna turistička ruža, a za šampione turizma proglešeni su gradovi Sarajevo i Banja Luka, te Tuzlanski kanton. U obrazloženju nagrada, između ostalog, je navedeno:

„160 zaštićenih spomenika i cjelina, prirodni fenomeni, vrhunska filmska ostvarenja, festivali, sajmovi, gastronomski specijaliteti gdje se miješaju okusi Orijenta i Zapad, samo su nekih od razloga zašto kroz uži centar Sarajeva dnevno prođe i do 150.000 ljudi.“

Gradonačelnik Sarajeva Alija Behmen:

„Grad Sarajevo je i po zadnjoj anketi Vašington Posta među najudobnijim gradovima za življenje. Ja želim da to tako bude ne samo u Sarajevu nego u svim gradovima BiH.“