Dajte mi kahvu, ne treba mi psihijatar!

U iščekivanju skokova najhrabrijih, prijatelji pjesme i rana kafica, naravno ispod Starog mosta, obilježili su i ovo jutro u Mostaru:

„Kahva je prije svega simbol življenja, simbol kulture bosansko-hercegovačkog naroda. Kažu: dajte mi kahvu, ne treba mi psihijatar.“

„Jedino što treba ponuditi, to je kafa, kao prvo. Kao drugo, trebamo se okupiti u što većem broju da bismo obilježavali iz godine u godinu ovaj dan.“

Kafa je služena iz džezve koja je prošle godine u kompaniji „Vispak“ iz Visokog posebno napravljena u čast otvaranja Starog mosta. Sa 630 litara vode i 63 kg kafe, odnosno kapaciteta 8.000 fildžana, danas je Džezva ponovno u Mostaru, da posvjedoči još jedan zanimljiv događaj prije četiri dana i službenu potvrdu da je upisana u Ginisovu knjigu rekorda kao najveća džezva na svijetu.

Voditelj projekta i direktor Centra za mir, Safet Oručević naglašava:

„Pošto u Ginisu i nisu znali šta je džezva, prvo im je trebalo to objasniti, pa bi onda svaka džezva, da je bila i upola manja, postavila svjetski rekord.“

Dok se na obali kafeniše i slavi, skakači vrše posljednje pripreme za 439. tradicionalne skokove. Skakači sa Starog, ili, kako ih nazivaju, „mostari“, neodvojivi su dio mostarskog folklora. Spominju se već u prvim pisanim tragovima o Starom mostu, o njima piše i čuveni putopisac Evlija Čelebija. I prije 400 godina divio se njihovoj hrabrosti i tehnici koja se do danas nije bitnije promijenila. Za one neupućene, legendarni mostarski skakač Mirsad Pašić, zvani Deda, pojašnjava:

„Dvije su discipline: jedna na glavu, jedna na noge, a više stilova. Naprimjer, u disciplini na glavu stilovi su „lasta“, „prevoj“ i „avionom“, dok na noge ima „let“, „polulet“, „čupica“ i „štanga“.“

Dvadeset i tri metra visine Starog mosta i pet i po metara dubine Neretve, čija temperatura nikad ne prelazi 10 stepeni Celzijusa, dok živa u termometru pokazuje 40 stepeni u hladu - to je očekivalo 34 mladića iz BiH, Slovenije, SCiG i Makedonije, ali i Brazila, Meksika, Novog Zelanda, koji su se borili za titulu najboljeg.
Rigoroznija od sudija svakako je mostarska publika koja konačno i najbogatije nagrađuje: sjećanjem i poštovanjem ili, što je najvažnije, povratkom na obale Neretve, jer bez publike ne bi bilo ni skakača, kao što ni Mostar ne bi mogao preživjeti bez svoje tradicije.