Prijevremeni izbori nisu rješenje krize

Sarajevo, zgrada institucija BiH

U ovom trenutku niko od političara u BIH ne zna kako izaći iz političke krize nastale ostavkom predsjedavajućeg Vijeća ministara BiH. Ono što zasigurno isključuju kao mogućnost su vanredni izbori.

Bosna i Hercegovina je vjerovatno jedina zemlja u svijetu gdje nakon što premijer podnese ostavku vlada ne pada, niti se raspisuju novi izbori. U BiH se to rješava na način da se traži novi predsjednik vlade - i to iz postojeće parlamentarne većine, odnosno iz Saveza nezavisnih socijaldemokrata. Uprkos činjenici kako je ova politička partija jasno stavila do znanja da će postati opozicija ukoliko visoki predstavnik ne povuče mjere oko ustroja Vijeća ministara, niko od vladajućih partija ni ne pomišlja na vanredne izbore, iako je politička situacija najgora od završetka rata do danas.

Tako predsjednik Stranke demokratske akcije Sulejman Tihić kaže da bi i nakon izbora u BiH bila ista politička slika kakva je danas:

„Sa postojećim ustavnim sistemom kakav imamo, sumnjam da bi i kad bi bila jedna stranka, kad bi bio jednopartijski sistem, to moglo funkcionisati. Možda samo u takvoj situaciji. Jer to je tako komplikovan, međusobno neusaglašen sistem - od kantona, entiteta, države - da će izbori preslikati otprilike postojeće stanje, ili manju korekciju napraviti. Problem je u onome na čemu se zasniva i kako funkcioniše vlast - a to je ustavni sistem.“

I predsjednik Partije demokratskog progresa Mladen Ivanić smatra kako izbori ne bi ništa riješili i da su zadnja moguća opcija za izlaz iz trenutne političke krize:

„Mislim da je daleko veći problem nedostatak unutrašnje političke saglasnosti, a ne toliko komplikovan sistem. Ako vi nemate saglasnosti, možete imati jednostavan sistem odlučivanja - nema odluke. Ako imate komplikovan sistem, ako imate političku saglasnost, onda odluka je tu. Naš najveći problem je nedostatak povjerenja, i ovo je sad buknulo u ovom trenutku - a mislim da je to mnogo, mnogo dublje nego što je pitanje i samog ustava.“

Dopredsjedavajući Doma naroda Parlamenta BiH Ilija Filipović:

„Ja ne mislim da su novi izbori izlaz i dobro rješenje. Mislim da bi taj rezultat u Parlamentarnoj skupštini BiH možda bio malo drugačiji, ali i još čvršći i rigidniji iz manjeg entiteta u samoj Parlamentarnoj skupštini BiH. Dakle, ne mislim da je to rješenje, ali i ne isključujem raspravu.“

Oko vanrednih izbora različite stavove imaju i predstavnici opozicionih partija. I dok u SDS-u kažu da vanredni izbori znače prolongiranje problema i dalje zaoštravanje političke situacije, u SDP-u smatraju da su neizbježni ako se politička kriza nastavi. Predsjednik SDS-a Mladen Bosić:

„Jedino rješenje je da se prihvati realna situacija u BiH, a jedina realna situacija je Dejtonski mirovni sporazum. Ukoliko on nije prihvatljiv za druge strane u BiH, onda ćemo imati krizu koja će imati neizvjestan kraj i koja otvara sve moguće varijante za njeno rješavanje.“

Lider SDP-a Zlatko Lagumdžija:

„Da li će doći do izbora i da li je to rješenje? Ja bih volio da se rješenje postigne i bez toga, da ovi ljudi rade za što su plaćeni, što su obećali. Međutim, u krajnjem slučaju, ukoliko se stvari nastave ovako valjati u blatu, bojim se da nema drugog rješenja nego da se ovdje ponovo raspišu opšti izbori.“

Za sutra su u Predsjedništvu BiH dogovorene konsultacije sa vodećim političkim partijama oko novog predsjedavajućeg Vijeća ministara. U ovom trenutku niko od političara u BiH ne želi spekulisati hoće li doći do dogovora političkih lidera oko popune upražnjenog mjesta u toj instituciji, niti na koji način će Bosna i Hercegovina izaći iz postojeće političke krize.