Tešnjska oaza ljekovite vode

Arnes GRBEŠIC

„Trošim ih. Ukusne su, dobre, prijaju.“

„Dobra je voda. U mene je eto piju. I redovno uzamam baš tu i ne osjećam nikakve ni probleme stomačne, ni bilo kakve.“

„Ako su dobili priznanje u tako velikoj državi, bogatoj državi, a zbog čega nama ne bi valjala? To bi nama itekako dobro došlo - i sve ove vode koje mi imamo, to vodeno bogatstvo, mi to treba da iskoristimo.“

Dva proizvoda iz palete Preduzeća za proizvodnju mineralne vode „Tešanjski dijamant“ osvojila su srebrenu i bronzanu medalju minulog vikenda u Sjedinjenim Američkim Državama. Ovo je „Tešanjskom dijamantu“ drugi put u posljednje tri godine da osvaja medalje. Četvrto i peto mjesto pripalo je također ove godine proizvođačima iz Tešnja. Vlasnik nagrađenog preduzeća Ibro Omerbašić:

„Što se tiče tih mineralnih voda i firmi koje u Tešnju rade, mogu da kažem da je ovaj kontinuitet tešanjskih voda i kroz ove svjetske sajmove pokazao jedan kontinuitet kvaliteta, jer su vode uistinu zasebne, imaju jednu svoju osobenost, kako kroz fizičko - hemijsku analizu, tako i kroz ono što degustatori prate, taj neki šmek vode, njeno ponašanje u čaši, okus i sve ostalo.“

Područje Tešnja je, kao i drugi krajevi u BiH, bogato izvorištima različitog kvaliteta, objašnjava geolog Neven Miošić:

„Kiseljaci, kiselice, odnosno mineralne vode obogaćene ugljendioksidom - tih je najveći broj. Pa onda željezovite, hajde da ih vrlo kratko nazovem tako, čuvene vode Srebrenice - Guber, očna voda. Onda imaju sulfatne i čak ultrabazične. Iskoristivost je u odnosu na potencijal možda 2 ili 3 posto.“

Ibro Omerbašić:

„To se može jedino komentarisati nedostatkom državne strategije, vizije i nezaštićenosti domaće privrede, odnosno domaćih resursa. I, naravno, BiH još uvijek nije prepoznala u vodama u komercijalnom smislu jedan potencijal i shodno tome mi nemamo jednu nacionalnu strategiju koja bi ovu granu favorizovala, odnosno taj resurs, koji evo sada otiče, nismo i ne možemo još uvijek pretvoriti u punom kapacitetu i u komercijalnom smislu u ono što se zovu radna mjesta i poboljšanje kompletnog privrednog ambijenta.“

Građani BiH godišnje troše milione litara mineralne vode iz susjednih zemalja. Domaći proizvođači mogu podmiriti najveći dio potreba na tržištu BiH, kaže Ibro Omerbašić.